Rok 2020 dla warszawskiego sportu. Odwołane imprezy, programy, szkolenia i spadek wydatków. Najwięcej przeznaczono na szkolenie młodzieży

Redakcja
42. Maraton Warszawski
42. Maraton Warszawski fot. Szymon Starnawski / zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Jaki był rok 2020 dla warszawskiego sportu? Odwołane lub ograniczone imprezy czy szkolenia spowodowały, że miasto nie wydało na sport i rekreację tak dużej sumy pieniędzy, jak pierwotnie zakładano. Jednym z kluczowych czynników takiego stanu rzeczy była pandemia koronawirusa, która także odcisnęła swoje piętno na planach Biura Sportu. Najwięcej środków, bo ponad 20 mln zł przeznaczono na szkolenie młodzieży. Szczegóły w artykule poniżej.

Sport w Warszawie. Podsumowanie roku w pandemicznej rzeczywistości

Wydatki stołecznego Biura Sportu i Rekreacji w 2020 roku głównie skupiły się wokół szkolenia dzieci i młodzieży, szkolenia sportowego osób z niepełnosprawnościami czy organizacji imprez sportowo-rekracyjnych. Choć tych ostatnich, z wiadomych względów, było zdecydowanie mniej niż zakładano. Co prawda miasto nie oszacowało jeszcze całkowitego wpływu koronawirusa na sektor sportu, jednak wiemy że pandemia przyczyniła się do ograniczenia wydatków na kulturę fizyczną. Przykład BSiR klarownie wskazuje, że część imprez, programów i szkoleń zostało ograniczona lub nie odbyła się wcale. Tylko w zakresie imprez odwołanych zostało 12 dużych wydarzeń, w tym o charakterze międzynarodowym, na kwotę ponad 500 tys. zł. Ponadto 14 klubów sportowych musiało zwrócić dotacje na łączną kwotę ponad 247 tys. zł - m.in. z powodu pandemii, bowiem środki przyznawane były na przygotowanie i udział warszawskich drużyn w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych, a te jak wiadomo bywały zawieszane lub odwoływane.

"Na dzień dzisiejszy nie jest możliwe kompleksowe oszacowanie wpływu koronawirusa na sport miejski. Sprawozdania z wydatków związanych z tym zagadnieniem są składane. Dopiero po zamknięciu roku budżetowego, sporządzeniu sprawozdania i przeprowadzeniu analizy będą znane wyniki." - przekazało nam Biuro Sportu i Rekreacji.

W 2020 roku Biuro Sportu ogłosiło 23 otwarte konkursy ofert z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Łączna kwota wydatkowana w wyniku rozstrzygnięcia konkursów wyniosła 31 873 203 zł. Przykładowe zadania zrealizowane z tego budżetu to m.in.:

 • "Szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży" (20 568 646zł)
 • "Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych" (3 410 000zł)
 • "Szkolenie i współzawodnictwo sportowe osób z niepełnosprawnościami" (548 870zł)
 • "Organizacja Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w relacji klubo­wej oraz jej podsumowanie" (633 640zł)
 • "Program „Aktywny Warszawiak”" (300 000zł)
 • "Aktywnie nad Wisłą" 150 000zł)

W 2020 roku miasto wsparło w sumie 207 klubów prowadzących szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w 45 różnych dyscyplinach. Łączną kwotę dofinansowania wyniosła 21,1 mln zł, z czego 4 kluby otrzymały dotację przekraczającą 500.000 zł. - Większa część klubów to nie są “duże” organizacje - podkreśla BSiR.

Co 2021 przyniesie sportowej Warszawie?

Nie jest łatwo mówić o planach na najbliższe 12 miesięcy. Jak na razie władze miasta przyglądają się rozwojowi wydarzeń w kontekście pandemii, bowiem dysponowanie finansami w pewnym stopniu zależeć będzie od sytuacji epidemicznej - także w zakresie sportu. Z całą pewnością można jednak zdradzić, że na 2021 rok trwa obecnie nabór w 8 ogłoszonych konkursach z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Łączna kwota do rozdysponowania w konkursach wyniesie 21,3 mln zł.

Zaplanowane na ten moment zadania to:

 • "Szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży" (18 mln zł)
 • "Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych" (1,6 mln zł)
 • "Szkolenie i współzawodnictwo sportowe osób z niepełnosprawnościami" (450 tys. zł)
 • "Organizacja Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w relacji klubo­wej oraz jej podsumowanie" (700 tys. zł)
 • "Program „Aktywny Warszawiak”" (300 tys. zł)
 • "Organizacja międzynarodowej imprezy sportowej w ramach sportu osób z niepełnosprawnościami" (125 tys. zł)
 • "Organizacja integracyjnej imprezy sportowo - rekreacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami" (25 tys. zł)
 • "Realizacja programu pn. „Centra sportowo-szkoleniowe”" (100 tys. zł)

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie