Spis treści
Kiedy odbywa się Masa Krytyczna?
Rowerowa Masa Krytyczna przejedzie przez miasto. Głównym punktem trasy, którą będą poruszać się cykliści będzie rondo Dmowskiego na którym pojawią się aż cztery razy. Przejazd rozpocznie na placu Zamkowym.
Jakie ulice będą zamknięte?
Stamtąd, o godzinie 19, rowerzyści wyruszą na blisko 23-kilometrową trasę: ulicami Miodową i Senatorską do placu Teatralnego. Następnie Senatorską, placem Bankowym, Andersa, Mickiewicza, na plac Wilsona, ulice Mickiewicza i Andersa, plac Bankowy, Marszałkowską, po raz pierwszy do ronda Dmowskiego.
Stąd Alejami Jerozolimskimi, przez rondo Czterdziestolatka, do placu Starynkiewicza, znowu Alejami Jerozolimskimi do ronda Czterdziestolatka i ponownie na rondo Dmowskiego. Następnie Marszałkowską najpierw jedną, a po zawróceniu drugą stroną placu Konstytucji, na rondo Dmowskiego. Alejami Jerozolimskie, do ronda de Gaulle’a mostem i aleją Poniatowskiego do ronda Waszyngtona.
Tu zawrotka w kierunku alei i mostu Poniatowskiego, Alej Jerozolimskich, na rondo de Gaulle’a, i po raz ostatni na rondo Dmowskiego. Dalsza trasa poprowadzi Marszałkowską, placem Bankowym, Senatorską, przez plac Teatralny do Senatorskiej, Miodowej i na metę na placu Zamkowym. Przejazd zakończy się około godziny 21.
"Przejazd cyklistów będzie zabezpieczała policja. Na ulicach, którymi będą przejeżdżali mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu i utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej" - poinformował stołeczny ratusz.
Dlaczego odbywa się Masa Krytyczna?
Jak czytamy na stronie organizatorów, wrześniowy przejazd jest częścią wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Mobilności oraz „Dniem bez samochodu”. Tegoroczne hasło ETM to „Oszczędzaj energię”.
"Trasa przejazdu Masy wiedzie głównymi ulicami Stolicy, wciąż pozbawionymi infrastruktury dla rowerzystów. Kompleksowe rozwiązanie kwestii rowerowych w Śródmieściu to klucz do dalszego rozwoju ruchu rowerowego w Stolicy i przede wszystkim bezpieczeństwa rowerzystów" - czytamy.
Aktywiści zwracają uwagę na niewystarczające (ich zdaniem) zmiany w okolicach ronda Dmowskiego, a także problem braku infrastruktury rowerowej na Moście Poniatowskiego.
"Celem przejazdu Masy jest pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Upowszechnienie informacji o pozytywnych skutkach używania roweru, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu czy kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych" - twierdzą organizatorzy wydarzenia.
Źródło: PAP / naszemiasto.pl

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?