Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza 25. Warszawski Festiwal Filmowy

Redakcja
Rusza Warszawski Festiwal Filmowy, najważniejsza impreza w polskiej kinematografii. Jubileuszowi 25-lecia WFF towarzyszy awans do światowej czołówki.

- Z radością oznajmiam, że w tym roku Warszawski Festiwal Filmowy wszedł do czołówki światowych festiwali – oznajmił Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu. WFF dołączył do grona dwunastu najważniejszych imprez filmowych, jak festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, San Sebastian, Locarno, Karlowych Warach, Tokio, Mar de Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju i Kairze. - To piękny prezent na 25-lecie naszego festiwalu – dodał Laudyn.

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych zaliczyła WFF do elitarnej kategorii „międzynarodowych festiwali konkursowych”. Do tej pory warszawska impreza była na liście „specjalistycznych konkursowych festiwali międzynarodowych”.

Przez 9 dni w trzech warszawskich kinach: Kinotece, Multikinie Złote Tarasy i Kulturze kinomani będą mogli obejrzeć najnowsze filmy z 57 krajów świata, które nie były do tej pory prezentowane na srebrnym ekranie. Wśród nich znajdą się m.in. nagrodzone na niedawno zakończonym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni „Świnki”, „Dom zły”, „Rewers” i „Zero”.

Jury rozda nagrody w pięciu konkursach:

  • konkurs międzynarodowy (główny konkurs pełnometrażowych filmów z całego świata)
  • konkurs 1-2 (przeznaczony dla reżyserów-debiutantów. Wezmą w nim udział pierwsze i drugie filmy debiutujących reżyserów. Wśród jurorów oceniających filmy w tej kategorii będzie Kasia Rosłaniec, reżyserka „Galerianek”, uznana za najlepszą debiutantkę podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni)
  • konkurs europejskich filmów krótkometrażowych
  • konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych
  • konkurs „Wolny Duch” (filmy z kategorii „inne”, czyli trudne do sklasyfikowania, buntownicze, niezależne, idące pod prąd; skierowane głównie do młodej publiczności)

Odbędzie się również plebiscyt, w którym publiczność wybierze najlepszy jej zdaniem film. Oprócz tego będzie można obejrzeć dwa cykle wspomnieniowe, poświęcone wybitnym postaciom świata filmu, które przyjadą do Warszawy: Gili Almagor (znana izraelska aktorka i reżyserka) oraz Priit Parn (estoński twórca animacji).

„Rewers” zawalczy o Oskara dla Polski

Borys Lankosz, reżyser „Rewersu”, który zdobył aż 11 nagród na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (w tym Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu), na Warszawskim Festiwalu Filmowym jest nominowany w konkursie 1-2. – To mnie przerosło, całkowicie nie spodziewałem się nagród. Tym bardziej, że film skończyłem robić dzień przed pokazem w Gdyni – przyznaje twórca. Ponadto „Rewers” będzie reprezentował naszą kinematografię w rywalizacji o Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Na deser, 17 i 18 października rodzinne święto kina – filmy familijne, nakręcone przez niezależnych twórców z całego świata, które odniosły sukces w sezonie 2007/2008.

„Witajcie w życiu” – pokaz po 12 latach
W 1997 r. jednym z filmów dokumentalnych Warszawskiego Festiwalu Filmowego był „Witajcie w życiu” Henryka Dederki, zdradzający tajemnice korporacji Amway (m.in. takie, które były naruszeniem polskiego prawa). Amway, zajmująca się sprzedażą bezpośrednią przy pomocy marketingu wielopoziomowego, wytoczyła realizatorom dokumentu kilka procesów, żeby powstrzymać pokaz filmu. Reżyser i producent zostali uniewinnieni od zarzutu rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Zakaz rozpowszechniania filmu nie został jednak cofnięty.

Kilkudziesięciu dziennikarzy, m.in. Adam Michnik, Ryszard Kapuściński i Jerzy Turowicz podpisało list otwarty do prezydenta i parlamentarzystów, sprzeciwiając się sądowemu zakazowi. Po 12-letniej walce prawnej film Dederki wreszcie zostanie pokazany na WFF.

Imprezy towarzyszące
14 października w godz. 11.00 - 13.00 w Kinotece (sala nr 3) odbędą się otwarte warsztaty montażowe. Pierwsza część będzie miała charakter wykładu, ilustrowanego filmami opisującymi rozwój montażu filmowego, używanych technik oraz sposobów na zorganizowanie czasu i przestrzeni filmowej. Prowadzący przestawią podstawowe działania montażowe, mające na celu uzyskanie zamierzonego efektu w odbiorze filmu.

Drugą częścią będzie multimedialny pokaz montażu scen filmowych: sceny dialogowej oraz sceny z filmu akcji. Warsztaty poprowadzą czołowi polscy montażyści: Jarosław Barzan i Marcin Bastkowski.



Zobacz również:
"Galerianki": seks za sponsoring
Film Polaka wygrał w konkursie "Democracy video challenge"
Premiera filmu "Generał Nil"

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto