Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa miejskiej szkoły z prywatnych pieniędzy. Pierwszy taki przypadek w Polsce. Miasto korzysta z "lex deweloper"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Tak ma wyglądać pierwsza publiczna szkoła w Warszawie wybudowana przez prywatnego inwestora
Tak ma wyglądać pierwsza publiczna szkoła w Warszawie wybudowana przez prywatnego inwestora Krzysztof Jedynak
Grupa Echo Investment oficjalnie rozpoczęła budowę szkoły podstawowej dla 450 uczniów przy ulicy Konstruktorskiej w Warszawie. To pierwszy przypadek w Warszawie, a nawet w całej Polsce, gdy publiczna szkoła zbudowana powstanie z pieniędzy prywatnego inwestora. Wszystko w trybie ustawy zwanej "lex deweloper". Uczniowie mają rozpocząć w niej naukę we wrześniu 2025 roku.

Szkoła z prywatnych środków trafi do miasta

Budowa szkoły towarzyszy realizacji przez spółkę Archicom z Grupy Echo Investment projektu Modern Mokotów. Projekt ten zakłada budowę docelowo około 1,6 tys. mieszkań w kwartale ulic Marynarska, Wołoska, Domaniewska i Postępu - niezbędna będzie do ich obsługi zatem szkoła podstawowa. Na mocy porozumienia z miastem na terenach, które mają inne przeznaczenie w planie miejscowym powstaną mieszkania, a deweloper sfinansuje budowę szkoły obsługującej osiedle. Dzisiaj nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego, oficjalna inauguracja budowy i zobaczyliśmy wizualizacje placówki.

Tak ma wyglądać pierwsza publiczna szkoła w Warszawie wybudowana przez prywatnego inwestora

Ruszyła budowa miejskiej szkoły z prywatnych pieniędzy. Pier...

Po zakończeniu budowy szkoła trafi do zasobów miejskich. Będzie to nowa siedziba istniejącej szkoły podstawowej nr 119 im. 3. Berlińskiego Pułku Piechoty działającej na pobliskim Wierzbnie. Placówka zapewni ogólnodostępną edukację w klasach 1-8 (po dwie klasy w każdym roczniku) oraz oddziale przedszkolnym. Uczniowie rozpoczną w niej naukę we wrześniu 2025 roku. Będzie to także pierwsza publiczna szkoła w Polsce zbudowana dla miasta przez prywatnego inwestora. Wmurowanie symbolicznego kamienia węgielnego pod budowę szkoły odbyło się 5 grudnia z udziałem wiceprezydent Renaty Kaznowskiej, burmistrza Mokotowa, pracowników i uczniów SP nr 119 oraz firm realizujących to przedsięwzięcie.

Warszawie potrzebne są nowoczesne placówki

- My do tego momentu wybudowaliśmy 14 szkół w jedną kadencję i prawie 30 przedszkoli. To wszystko wciąż jest za mało. Kolejne inwestycje są potrzebne, jak pokazuje przykład Mokotowa, tej ważnej inwestycji, która zmienia cały obszar. Rozmowy i negocjacje były twarde, Bardzo trzymam kciuki, żeby ta inwestycja została zrealizowana zgodnie z założeniami, które są świetne, bo będzie to placówka ekologiczna. Mocno trzymam też kciuki za terminy - mówiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Dodawała, że już wiosną 2025 roku miasto musi mieć stu procentową pewność, że placówka będzie mogła przyjąć dzieci we wrześniu, żeby zgłosić szkołę w systemie informacji oświatowej.

Nową szkołę zaprojektowała pracownia WWAA, której architekci są współtwórcami tzw. warszawskich standardów edukacyjnych w zakresie dobrego planowania placówek oświatowych. Oprócz dwupiętrowego budynku z salami lekcyjnymi, pracowniami, stołówką, przestrzeniami do uprawiania sportu i ogólnodostępną biblioteką, powstanie też otwarty plac – miejsce spotkań, z którego skorzystają mieszkańcy w każdym wieku. W projekcie przewidziano wiele rozwiązań proekologicznych, np. częściowe zasilanie energią z paneli fotowoltaicznych czy wykorzystanie wody szarej do spłukiwania toalet i podlewania roślin.

Modern Mokotów

- Budujemy szkołę na miarę dzisiejszych czasów. Jako inwestor zmieniający tę część miasta, cieszymy się, że mamy tak znakomitych partnerów, z którymi realizujemy pierwszą w Polsce budowę publicznej szkoły, sfinansowaną w całości przez prywatną firmę. Dziękuję władzom Warszawy i dzielnicy Mokotów za życzliwą współpracę, dyrekcji szkoły podstawowej nr 119 za ogrom inspiracji, a architektom WWAA za wyjątkowe zaangażowanie w tworzenie miejsca przyjaznego dzieciom – mówiła Małgorzata Turek, członek zarządu Grupy Echo Investment.

Równolegle spółka Archicom rozpoczęła budowę osiedla Modern Mokotów. W pierwszym etapie projektu powstaną trzy budynki. W ich najbliższym sąsiedztwie zaplanowano zielone dziedzińce oraz plac zabaw. Na parterach znajdzie się strefa handlowo-usługowa klub mieszkańca i warsztat dla pasjonatów majsterkowania. Całość zaprojektowali architekci z renomowanej stołecznej pracowni BBGK, świetnie znający realia warszawskiego Służewca, który Archicom zamierza w perspektywie kilku lat przekształcić w przyjazny kwartał do życia, odpoczynku i spędzania czasu wolnego. Zakończenie budowy premierowego etapu Modern Mokotów planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto