Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła "Szlachetna Paczka"

Redakcja
Grzegorz Turnau wyszedł z pudła, a pierwszy w historii pociąg do pomagania wyruszył w Polskę - rozpoczęła się 9. edycja akcji społecznej "Szlachetna Paczka".

- Nie sztuką jest pomagać. Sztuką jest tak pomagać, żeby wydobyć z człowieka to, co w nim najpiękniejsze - powiedział ksiądz Jacek Stryczek, pomysłodawca akcji "Szlachetna Paczka". Każdy może wziąć w niej udział. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl między 22 listopada a 10 grudnia i wybrać z bazy rodzin potrzebujących pomocy tę, której chcemy podarować świąteczną paczkę.

Grzegorz Turnau trafił do "pudła"

9. edycję akcji rozpoczęła niedzielna konferencja na Dworcu Centralnym w Warszawie. Podczas spotkania zaprezentowano spot telewizyjny o piosenkarzu Grzegorzu T., który został zamknięty w „pudle”. - Zaangażowałem się w tę akcję, ponieważ chciałem pokazać, że powinniśmy się dzielić tym, co mamy najlepszego: nie opróżniać swojej szafy z niepotrzebnych rzeczy, ale zrobić coś wartościowego, co ma szanse zmienić życie innych, dać im siłę i nadzieję. Do tego pudła trafią tysiące osób, jeśli tylko zechcą. Tym samym staną się członkami paczki - "Szlachetnej Paczki" - tłumaczył Grzegorz Turnau. Jego słowom wtórował ksiądz Jacek Stryczek: - Najubożsi żyją z tego, co zbywa innym. Prosimy darczyńców o coś, co podniesie poczucie wartości najuboższych, a nie tylko o ryż, mąkę, czyli to, co zbywa komuś bez problemów finansowych.

Grzegorz Turnau był też pasażerem Pociągu do pomagania IC, który wyruszył dziś z Warszawy do Krakowa – swoim koncertem w pociągu artysta promował akcję, by chęcią niesienia skutecznej pomocy zaraziła się cała Polska!

Konkretna pomoc

Akcja "Szlachetna Paczka" jest organizowana od 2001 r. W ubiegłym roku wartość przekazanej pomocy wyniosła prawie 3,5 miliona zł. Jednej rodzinie pomagało średnio dwanaście osób. Akcja charakteryzuje się tym, że darczyńcy odpowiadają na konkretne potrzeby rodzin dotkniętych biedą. – 3,5 tysiąca wolontariuszy od października szukało osób, których bieda jest niezawiniona. Pytali o ich potrzeby i marzenia, a następnie zamieszczali je w bazie danych na stronie szlachetnapaczka.pl. Czasem brakuje kurtki na zimę, a czasem pasty do zębów, kredek dla dzieci – mówi Anna Malec, dyrektor akcji.

Sztuka pomagania

W tym roku świąteczne prezenty otrzyma pięć tysięcy rodzin. Pomysłodawcą akcji jest ksiądz Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA. - Miłość jest sztuką, a jej częścią jest sztuka pomagania. Ale sztuką jest tak pomagać, żeby wydobyć z człowieka to, co w nim najpiękniejsze. Bo pomagania nie mierzy się ilością albo jakością, tylko owocnością. „Szlachetna Paczka” to sztuka dawania nadziei na lepszą przyszłość - podkreślił ksiądz.

Tyle samo biednych i bogatych

W Polsce obecnie 4,5 miliona osób (12% ludności) żyje poniżej granicy tzw. minimum egzystencjalnego. Brakuje im pieniędzy jedzenie, ubranie, środki higieny i czystości. Najczęstszym skutkiem biedy jest marginalizacja i eliminacja z życia społecznego z powodu problemów, tworzących kolejne problemy. Bezrobocie utrudnia dostęp do wiedzy, kultury i nowoczesnych technologii. W takich warunkach samodzielne przerwanie izolacji od reszty społeczeństwa staje się stopniowo coraz trudniejsze. – W naszym kraju jest również ok. 4,5 miliona osób żyjących w dobrobycie. Gdyby między tymi grupami społecznymi istniał przepływ dóbr używanych, nie byłoby biedy – tłumaczy ksiądz Stryczek.

- Co roku coraz więcej potrzebujących pomocy rodzin pojawia się w naszej bazie, ale mamy też coraz większą liczbę darczyńców – cieszy się Anna Malec. 90% osób, które zrobiły świąteczną paczkę, robi to również w kolejnych edycjach akcji, poza tym do tej grupy co roku dołączają nowi darczyńcy.

Niech sąsiedzi się dowiedzą

Ksiądz Jan Stryczek wymyślił, żeby w tym roku stworzyć portal społecznościowy dla darczyńców. – Chodzi o to, żeby osoby pomagające ujawniały się. Zachęcam do podawania swoich danych osobowych i zdjęć. Jeśli ktoś dowie się, że jego sąsiad pomaga, to jest duża szansa, że to go zachęci, żeby też pomóc – tłumaczy pomysłodawca.

Stowarzyszenie WIOSNA istnieje od 2001 r. Zajmuje się pośredniczeniem w organizowaniu pomocy i propagowaniem solidarności z potrzebującymi. Oprócz akcji „Szlachetna Paczka” organizuje Akademię Przyszłości (całoroczny program edukacyjny dla dzieci mających problemy w szkole), wiosnę liderów (szkolenia przygotowujące wolontariuszy do pracy liderów środowiskowych), kampanię na rzecz uśmiechu, promującą wzajemną życzliwość wśród Polaków i portal działaj.pl (platforma komunikacyjna dla studentów, firm i organizacji pozarządowych). W ciągu ośmiu lat stowarzyszenie pomogło ok. 58 tys. osób, a łączna wartość udzielonego wsparcia osiągnęła ok. dziesięć milionów zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto