Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządy będą walczyć o podatki z gruntów w portach morskich

Hubert Bierndgarski
Czy Urząd Morski w Słupsku będzie musiał zapłacić samorządom miliony złotych podatku od gruntów znajdujących się pod wewnętrznymi wodami portów morskich? Wszystko na to wskazuje. Przykładem jest samorząd Świnoujścia, który domaga się od Urzędu Morskiego w Szczecinie 55 mln zł zaległego podatku. Sprawę w sądzie już wygrał. Teraz po pieniądze chcą sięgnąć inne nadmorskie samorządy. Między innymi Darłowo, Ustka i Łeba.

Według przepisów przyjętych w 1991 roku wewnętrzne wody portów morskich objęte były podatkiem gruntowym. Samorządy jednak nie korzystały z tych opłat. Dopiero po tym, jak samorząd Świnoujścia upomniał się o pieniądze, sprawa nabrała rozgłosu. W 2008 roku wygrali w sądzie z Urzędem Morskim w Szczecinie, który ma im zapłacić ponad 55 mln zł.

Jednocześnie rząd RP zmienił przepisy i wyłączył wewnętrzne wody morskie z podatku gruntowego. Prawo nie działa jednak wstecz i samorządy mogą
ubiegać się o pieniądze z ostatnich kilku lat. Chodzi o lata 2005 i 2006. Łeba już nawet wie, jaka to kwota. - Wewnętrzne wody morskie to tylko niewiele ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych całego portu - wylicza Halina Klińska, burmistrz Łeby - Roczny podatek to niewiele ponad 12 tysięcy złotych. Zastanawiamy się nawet, czy warto walczyć o te pieniądze, tym bardziej że sprawa będzie rozstrzygana przez sąd.

Podobnie do sprawy podchodzą samorządowcy z Ustki i Darłowa. - Wewnętrzne wody zaczynają się w Ustce od mostu na rzece Słupi - mówi Marek Kurowski, wiceburmistrz Ustki. - Analizujemy sprawę i staramy się wyliczyć, jaki byłby podatek. Jeżeli będzie się opłacało, to złożymy odpowiednie wnioski.

Problem polega na tym, że urzędy morskie nie są skłonne do płacenia podatku. Urzędnicy otrzymali już nawet wytyczne, aby odmawiać samorządom
i kierować sprawy do sądu.

- Trzynaście gmin, znajdujących się na administrowanym przez nas terenie, ma łącznie 60 hektarów gruntów, które można zaliczyć do wewnętrznych wód - wyjaśnia Mirosław Krajewski, wicedyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.

- Są to więc niewielkie obszary. Trudno określić, jaka to jest kwota, bo nie wiemy, jaki przelicznik zastosują gminy. Jak na razie nie dostaliśmy żadnego wniosku, a nawet jak się pojawią, to będziemy kierowali je do sądu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto