Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Saska Kępa w warszawskiej strefie płatnego parkowania? Sprzeciw Samorządu Mieszkańców. "Stracimy około 40 procent miejsc parkingowych"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Saska Kępa w SPPN? Sprzeciw Samorządu Mieszkańców
Saska Kępa w SPPN? Sprzeciw Samorządu Mieszkańców Krystian Dobuszyński
Zarząd Dróg Miejskich planuje rozszerzenie warszawskiej strefy płatnego parkowania. Po zmianach wprowadzonych na Ochocie i Żoliborzu, wkrótce rozpoczną się rozmowy dotyczące stworzenia SPPN na Pradze i Mokotowie. Nowe zasady mają obowiązywać m.in. na Saskiej Kępie, z czym nie zgadza się tamtejszy Samorząd Mieszkańców.

15 listopada 2021 roku na terenie Ochoty i Żoliborza zaczęła obowiązywać strefa płatnego parkowania. Łącznie w tych dwóch dzielnicach powstało ok. 14,5 tysiąca miejsc parkingowych w płatnej strefie. W sumie cała warszawska SPPN ma liczyć około 52 tys. takich miejsc. Kolejne rozszerzenia mają objąć Dolny i Górny Mokotów, a także Pragę.

Zmiany wprowadzone przez Zarząd Dróg Miejskich mają obowiązywać między innymi na Saskiej Kępie. Taki obrót spraw nie podoba się tamtejszemu Samorządowi Mieszkańców. Jak wskazuje jego przewodniczący w rozmowie z Polską Agencją Prasową, wejście takiej decyzji w życie spowoduje utratę 40 procent miejsc parkingowych.

Saska Kępa w SPPN? Sprzeciw Samorządu Mieszkańców

Saska Kępa w warszawskiej strefie płatnego parkowania? Sprze...

Saska Kępa ma bardzo wąskie ulice, bardzo małe i została w ostatnim dwudziestoleciu dosyć poważnie zabudowana. Wprowadzenie strefy płatnego parkowania zmniejszy mniej więcej o 40 procent ilość miejsc parkingowych. I to nie miejsc nielegalnych tylko miejsc legalnych - tłumaczy przewodniczący Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy Grzegorz Jaworski, cytowany przez PAP.

Mieszkańcy proponują alternatywne rozwiązanie. "Trzeba w końcu gdzieś spróbować"

Zarząd Dróg Miejskich informował wcześniej, że planowane zmiany zostaną wprowadzone w imieniu mieszkańców. Grzegorz Jaworski przyznał, że nie jest co do tego przekonany.

Faktem jest, że Saska Kępa jest w tej chwili przedmurzem dla strefy płatnego parkowania. Tutaj przyjeżdża dużo samochodów, jest dobra komunikacja. Ludzie zostawiają u nas samochody, przejeżdżają na drugą stronę Wisły do pracy, a potem wracają i od 17 już mamy tutaj spokój - mówi Grzegorz Jaworski w rozmowie z PAP.

Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy wyjaśnia, że w 2017 roku zaproponowano Zarządowi Dróg Miejskich alternatywne rozwiązanie. Chodziło o rozszerzenie działania identyfikatorów SK wydawanych mieszkańcom. Do tej pory mogli dzięki nim m.in. wjeżdżać i parkować w strefie wyłączonej na czas dużych imprez.

Wpadliśmy na pomysł, żeby te identyfikatory uprawniały do parkowania w strefie Saskiej Kępy w godzinach 7-10 rano. W ten sposób uniknęlibyśmy ludzi, którzy traktują ten teren jako parking Parkuj i Jedź, a jednocześnie nie mielibyśmy tego problemu, jaki ze sobą niesie wprowadzenie strefy płatnego parkowania - mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy.

Saska Kępa w SPPN? Sprzeciw Samorządu MieszkańcówKrystian Dobuszyński

Grzegorz Jaworski podkreślił, że w powyższej sprawie odbywały się spotkania. Miało też miejsce głosowanie, w którym większość mieszkańców opowiedziała się przeciwko SPPN.

Wiem i rozumiem, że urzędnicy mogą mieć obawy w związku z naszym pomysłem wprowadzenia strefy parkowania od 7 do 10. Bo jakby u nas była, to dlaczego nie na Żoliborzu, czy na Ochocie i na Mokotowie. Ale trzeba w końcu gdzieś spróbować - mówi Jaworski, cytowany przez PAP.

Przewodniczący SMSK podkreśla, że Saska Kępa składa się głównie z krótkich i małych uliczek.

Abonament zwykły 30-złotowy obejmuje okolicę 150 metrów od miejsca zamieszkania. Czyli znowu prawdopodobnie mieszkaniec i tak nie znajdzie miejsca parkingowego, mimo że ma to być wydzielone - mówi Jaworski w rozmowie z PAP.

ZDM zaprasza na konsultacje

Zarząd Dróg Miejskich zaprasza na konsultacje w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania na Saskiej Kępie. Rozmowy odbędą się we wtorek 23 listopada. Ze względu na sytuację epidemiczną, spotkania będą odbywać się na konsultowanych obszarach oraz online. Równoległe w sprawie SPPN trwają już rozmowy z mieszkańcami Szmulowizny, rejonu placu Hallera oraz Dolnego i Górnego Mokotowa.

Saska Kępa w SPPN? Sprzeciw Samorządu MieszkańcówUrząd Miasta Stołecznego Warszawy

Mieszkańcy swoje uwagi i sugestie dotyczące projektów mogą zgłaszać do 19 grudnia za pomocą formularza elektronicznego lub mailowo na adresy: [email protected], [email protected] i [email protected].

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto