Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Selekcja w klubach: będzie okrągły stół, są pierwsi chętni do rozmów

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Ratusz spotka się 5 kwietnia z właścicielami klubów w ...
Ratusz spotka się 5 kwietnia z właścicielami klubów w ... arch. MM
Ratusz spotka się 5 kwietnia z właścicielami stołecznych klubów. - Szukamy rozwiązań, nie chodzi o to, żeby sobie pogadać - mówią urzędnicy.

O dyskryminacji w stołecznych klubach pisaliśmy już na początku marca. W sobotni wieczór, 5 marca, do ośmiu lokali próbowali wejść przeszkoleni testerzy. Byli niemal identyczni, podobnie ubrani, takich samych gabarytów… Różniła ich tylko jedna cecha. Kolor skóry. Jak się okazało, w kilku przypadkach czarnoskórzy testerzy nie weszli tam, gdzie wpuszczono następnie ich białych kolegów.

- Docierały do nas wcześniej sygnały, że praktyki o charakterze dyskryminacji mogą mieć miejsce - przyznała wówczas Karolina Malczyk-Rokicińska, która osobiście towarzyszyła jednej z grup.

Pojawiła się wtedy również idea zwołania okrągłego stołu, przy którym zasiedliby przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy oraz najemcy miejskich lokali.

Zobacz: Europejska Stolica Kultury 2016: "Tak" dla Warszawy

W tym wypadku słowa zostały przekute w czyn wyjątkowo szybko. Spotkanie odbędzie się już 5 kwietnia w urzędzie dzielnicy Żoliborz, przy ul. Słowackiego o godz. 10 rano.

Selekcjonerzy chcą rozmawiać

- Jeszcze nie wiem, jaki będzie odzew, wysyłając zaproszenia nie prosiłam o przesłanie potwierdzenia przybycia, aby nie wywierać żadnego dodatkowego wpływu. Ten kto będzie zainteresowany ten przyjdzie - mówi Karolina Malczyk-Rokicińska. - Dostałam już telefon od dwóch selekcjonerów, pracujących w klubach i dyskotekach. Mówią, że temat jest ciężki, ale jak najbardziej są za tym, aby o nim rozmawiać - dodaje.

Zobacz: Alarmujące dane: blisko połowa Polaków zagrożona wykluczeniem społecznym

W ocenie niektórych selekcjonerów, ważną kwestią w dyskusji o dyskryminacji jest nietolerancyjne społeczeństwo. Bywa bowiem tak, że osoba niepełnosprawna, która zostanie wpuszczona do klubu jest następnie wytykana palcami lub też słyszy nieprzyjemne komentarze.

"Nie chodzi o to, żebyśmy sobie pogadali"

Rozmowy mają potrwać trzy godziny. Na początku przedstawiony ma zostać powód spotkania, a także wskazanie różnic między selekcją a dyskryminacją. Odbędzie się też panel prawny przybliżający zmiany, które zaszły w przepisach po 1 stycznia 2011 roku.

- Później będzie czas na dyskusję, jednak nie chodzi o to, abyśmy sobie pogadali - mówi Malczyk-Rokicińska. - Chciałabym, aby każde zabranie głosu kończyło się jakąś rekomendacją lub wnioskiem - dodaje.

Bardzo możliwe, że zaplanowany na 5 kwietnia okrągły stół będzie pierwszym z serii spotkań dotyczących kwestii dyskryminacji oraz selekcji w stołecznych klubach oraz dyskotekach.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto