Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Jakie samochody nie wjadą do miasta?

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Strefa Czystego Transportu zakłada zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem diesla starszych niż 18 lat i pojazdów benzynowych starszych niż 27 lat.
Strefa Czystego Transportu zakłada zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem diesla starszych niż 18 lat i pojazdów benzynowych starszych niż 27 lat. Szymon Starnawski
Strefa Czystego Transportu została przyjęta w czwartek w czasie sesji Rady Warszawy. Wcześniej odbyła się kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Nie obyło się bez protestów podczas posiedzenia radnych. Zmiany zaczną obowiązywać od lipca 2024 roku. Jaki obszar obejmie strefa i jakie samochody nie będą mogły poruszać się po stolicy?

Spis treści

W czwartek, 7 grudnia br. stołeczni radni podczas posiedzenia Rady Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki przegłosowali uchwałę dotyczącą wprowadzenia w mieście Strefy Czystego Transportu (SCT). Wcześniej jednak przyjęto poprawki radnych KO. Jedna dotyczyła zmniejszenia zasięgu strefy a druga doprecyzowała, których właścicieli aut dotyczy zakaz wjazdu do SCT. Radni PiS zgłosili do uchwały 18 poprawek, Lewica jedną. Żadna nie została przyjęta.

Temat ten w czasie czwartkowej Rady Warszawy wywołał niemałe zamieszanie. Jak informowaliśmy, przy Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęły się protesty. Przeciwnicy wprowadzenia Strefy Czystego Transportu zorganizowali manifestację podczas posiedzenia radnych. Z informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych wynika, że większość ze strajkujących nie została jednak wpuszczona na obrady.

Z czwartkowej decyzji Rady Warszawy zadowoleni są natomiast stołeczni aktywiści, którzy komentują, że decyzja ta jest początkiem procesu poprawy jakości powietrza w stolicy.

Strefa Czystego Transportu – czym ona jest?

Strefa Czystego Transportu to specjalnie wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Tym samym jest to miejsce, do którego nie będą mogły wjechać starsze samochody.

Przepisy są szczególnie surowe dla pojazdów z silnikiem diesla.

Jakie dzielnice obejmie Strefa Czystego Transportu?

Czy Strefa Czystego Transportu obejmie niemal całą Warszawę? Po czwartkowej decyzji radnych, wielu mieszkańców zarówno stolicy, jak i okolicznych miejscowości, zaczęło poszukiwać informacji, na temat obszaru, na jakim mają zostać wcielone w życie zmiany.

Przypomnijmy, że w listopadzie tego roku, po konsultacjach społecznych warszawski ratusz zaprezentował nowy kształt Strefy Czystego Transportu.

Jak ustalono wówczas miała ona objąć teren:

  • całego Żoliborza (od północy),
  • całej Pragi-Północ i niemal całej Pragi-Południe (od wschodu),
  • części Mokotowa do Trasy Siekierkowskiej i Dolinki Służewieckiej (od południa)
  • części Ochoty do linii kolejowej „radomskiej”
  • części Woli do Al. Prymasa Tysiąclecia (od zachodu).

To znacznie większy obszar niż zakładano pierwotnie. Chodziło bowiem o niemal 100 kilometrów kwadratowych.

Wówczas władze miasta wyjaśniały, że na decyzję o powiększeniu SCT wpłynęły konsultacje społeczne i ponad trzy tysiące uwag zgłoszonych przez mieszkańców. Dodatkowe analizy zostały przeprowadzone na ich podstawie.

"Władze Warszawy, po zapoznaniu się ze wszystkimi opiniami zebranymi w toku konsultacji społecznych oraz po analizie raportów eksperckich, zdecydowały się zwiększyć obszar strefy i jednocześnie przesunąć w czasie termin obowiązywania jej wymogów dla mieszkańców strefy, tak by właściciele pojazdów niespełniających norm emisyjnych mieli więcej czasu na ich wymianę" – tłumaczyły władze miasta.

Jednak przyjęty w czwartek obszar strefy jest mniejszy od planowanego przez Urząd Miasta. Finalnie strefa obejmie około 8 procent powierzchni stolicy. Chodzi o praktycznie całe Śródmieście oraz, jak było to planowane, części dzielnic Wola, Ochota i obszary na Pradze – m.in. na Kamionku, Saskiej Kępie oraz Grochowie.

Strefa Czystego Transportu. Jakie samochody nie wjadą?

Uchwalona Strefa Czystego Transportu zakłada zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem diesla starszych niż 18 lat i pojazdów benzynowych starszych niż 27 lat.

Etapy wdrożenia SCT podzielono, uwzględniając osoby płacące podatki w Warszawie i przyjezdnych. Mieszkańcy stolicy będą mieli cztery lata na dostosowanie się do nowych przepisów. Oznacza to, że zmiany zaczną obowiązywać ich w 2028 roku.

Będą ulgi?

Rada Warszawy w przyjętej w czwartek uchwale przewidziała kilka wyjątków dotyczących poruszania się po Strefie Czystego Transportu. Kogo nie będą obowiązywać nowe przepisy?

Okazuje się, że wyjątkiem zostali objęci seniorzy (osób, które w 2023 roku ukończą 70 lat), o ile już przed przyjęciem uchwały o SCT byli właścicielami swoich pojazdów. Oznacza to, że osoby powyżej 70. roku życia, po spełnieniu określonych warunków, będą zwolnione bezterminowo z zasad obowiązujących w ramach SCT.

Od wymogów przewidziane są dodatkowe wyjątki wjazdu dla pojazdów spełniających jedną z poniższych kategorii. Wyłączenia ustawowe: służby (np. pogotowie, policja, straż pożarna, straż graniczna), pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością, inne (np. autobus szkolny z wycieczką). Wyłączenia gminne: pojazdy zabytkowe i historyczne – wyłączone pod zakazu są pojazdy spełniające definicję stosowaną przez ubezpieczycieli, specjalne (np. pomoc drogowa, karawan pogrzebowy). Istnieją też wyłączenia gminne okazjonalne: przypadki losowe, np. dojazd do szpitala, lekarza, miejsca zdawania matury (przepustka do wykorzystania przez 4 dni w roku).

Strefa Czystego Transportu ma zacząć obowiązywać w Warszawie od 1 lipca 2024 roku.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

UOKiK przeprowadza kontrole na stacjach V2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto