Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia o ludobójstwie w Warszawie

gonzo19
gonzo19
Collegium Civitas wspólnie z czterema europejskimi uczelniami organizuje studia z praw człowieka i badań nad ludobójstwem. Absolwenci będą m.in. pomagać rodzinom ofiar masowych mordów.

- Te studia to zupełna nowość – mówi Piotr Goldstein, który na Collegium Civitas koordynuje współpracę z innymi uczelniami w ramach studiów nad ludobójstwem. Projekt ruszył już w październiku ubiegłego roku, jednak dopiero od tego roku akademickiego władze warszawskiej uczelni zamierzają go odpowiednio promować.

Studia z praw człowieka i badań nad ludobójstwem to pierwszy taki projekt w Europie. Oprócz Collegium Civitas uczestniczą w nim Kingston University w Londynie, European University Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytet w Sienie (Włochy) oraz Uniwersytet w Uppsali (Szwecja).

Studia trwają 18 miesięcy. – Przez trzy semestry student musi odbyć zajęcia przynajmniej na dwóch uczelniach, które uczestniczą w projekcie. W jednym semestrze może to być Uniwersytet w Londynie, a w następnym we Włoszech – wyjaśnia Piotr Goldstein.

Europejskie studia…

Zajęcia prowadzą renomowani specjaliści z zakresu praw człowieka i badań nad ludobójstwem. - Studia były przygotowywane przez trzy lata wspólnie na pięciu uczelniach. Collegium Civitas w tym programie specjalizuje się w tematyce Holocaustu. Studia nie są tanie, ale liczymy, że w przyszłości uda nam się na nie pozyskać stypendia i dzięki temu będą mogli studiować również studenci z biedniejszych krajów, np. z Afryki – stwierdza prof. Jadwiga Koralewicz, prezydent Collegium Civitas.

Prof. Koralewicz należy do grona ekspertów, którzy spośród nadesłanych aplikacji mają wybierać przyszłych studentów. Obecnie w programie studiów nad ludobójstwem uczestniczy kilku studentów. Większość z Wielkiej Brytanii, bo tam odbywają się teraz zajęcia. Nie wykluczone jednak, że w najbliższym roku akademickim i na Collegium Civitas ruszą pierwsze wykłady.

…i europejski dyplom

Na dyplomie absolwenta studiów będą wymienione nazwy wszystkich uczelni uczestniczących w projekcie (poza uczelnią ze Szwecji). Według Piotra Goldsteina taki dyplom może być bardzo atrakcyjny dla potencjalnych przyszłych pracodawców.

Czego można się nauczyć na studiach o ludobójstwie?

- Przekazujemy nie tylko informacje na temat różnych przypadków ludobójstwa. Chcemy też uczyć, w jaki sposób zabezpieczyć się, by do takich wydarzeń nie dochodziło w przyszłości oraz co robić po takich zdarzeniach jak ludobójstwo, w jaki sposób organizować pomoc dla ludności, itp. – wyjaśnia prof. Koralewicz. Chodzi tutaj m.in. o badania przypadków masowych mordów w Ruandzie, Bośni czy Kambodży.

Po 18 miesiącach absolwenci kierunku mają być przygotowani do pracy w instytucjach takich jak ONZ, czy organizacjach pozarządowych. Będą też mogli prowadzić działalność akademicką. - Studenci zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną. Każdy musi dodatkowo odbyć praktyki w odpowiedniej organizacji, które organizują uczelnie uczestniczące w projekcie – zaznacza Piotr Goldstein.


Czytaj również:
Humanitarne studia na UW

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto