Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Historia Pana Zbigniewa numer "19854"

ro2
Pan Zbigniew Olszewski urodził się 12 stycznia 1926 roku w Suwałkach w rodzinie o trady-cjach patriotycznych. Jego ojciec jako peowiak i zasłużony żołnierz Marszałka Józefa Piłsud-skiego w nagrodę otrzymał posadę woźnego w Gimnazjum Męskim im. Karola Brzostow-skiego w Suwałkach.

Po wejściu Niemców w październiku 1939 roku do Suwałk i zajęciu budynku gimnazjum (obecnie Liceum Ogólnokształcącego nr I) na potrzeby starostwa niemieckiego ojciec pana Zbigniewa został zatrudniony w starostwie przez Niemców do obsługi technicznej budynku: sprzątanie, palenie w piecach, pomagał mu w tym pan Zbigniew. 20 kwietna 1940 roku, jako 14 letni chłopiec został zatrzymany i wywieziony do miejscowości Gąski, gdzie pracował jako robotnik rolny wraz z innymi 4 Polakami. Udało mu się zbiec do Suwałk. 15 listopada 1942 zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu gestapo w Suwałkach. Po wstępnych prze-słuchaniach przewieziony wraz z grupą 64 osób do Królewca. 25 lutego 1943 roku trafia do obozu koncentracyjnego Stutthof . Wywieziony wraz grupą więźniów do pracy w fabryce uzbrojenia Steyr w Austrii. Tam 5 maja 1945 r. Amerykanie wyzwalają obóz. Pan Zbigniew odzyskuje wolność.

2 września 2009 roku pan Zbigniew Olszewski wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Suwałk Markiem Buczyńskim w Muzeum Stuthof uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy powstania obozu Stuthof. Przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Muzeum Stutthof w Sztutowie złotym medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis. Tym samym wysokim odznaczeniem uhonorowane zostały także Państwowe Muzeum Au-schwitz-Birkenau oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.
Następnie dokonano otwarcia wystawy plenerowej „Świadkowie generacji" przygotowanej przy współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
We wrześniu 1939 roku Niemcy utworzyli w pobliżu Gdańska, w Sztutowie, obóz koncentra-cyjny Stutthof.

Pierwszych 150 więźniów przywieziono do obozu już 2 września 1939 roku. W następnych latach docierały tu tysiące więźniów z całej Polski, a od 1942 roku z całej Europy. Łącznie przez obóz przeszło około 120 tys. więźniów, z czego 50 tys. Żydów. Większość Żydów (zwłaszcza kobiet i dzieci) trafiała natychmiast z transportu do komory gazowej. Ich ciała były palone w tutejszym krematorium. Pełną liczbę ofiar Koncentrationslager Stutthof ocenia się na co najmniej 65 tys. osób (niektóre źródła podają 85 tys. ofiar). Obóz został wyzwolony 9 maja 1945 roku przez oddziały Armii Czerwonej.

Źródło: UM w Suwałkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Suwałki. Historia Pana Zbigniewa numer "19854" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto