T-Mobile Ekstraklasa: Legia przegrała z Lechem 0:1 [ZDJĘCIA, RELACJA]

Łukasz Trybulski
W hicie 27. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Legia Warszawa na własnym boisku przegrała z Lechem Poznań 0:1 po bramce Rudnevsa. Pomimo porażki legioniści zostają na czele tabeli, a w przypadku ewentualnego zwycięstwa drużyny z Wrocławia, Śląsk zrówna się z punktami z Legią. Lechici dzięki zdobytym trzem punktom włączyli się do walki o tytuł mistrzowski, który nadal jest kwestią otwartą.

Wynik pierwszego sobotniego spotkania był kluczowy dla sytuacji w czołówce tabeli. Po piątkowym zwycięstwie Ruchu Chorzów nad Polonią Warszawa (1:0) Legia miała już tylko jeden punkt przewagi nad podopiecznymi Waldemara Fornalika i trzy nad Śląskiem Wrocław, który w niedzielę zagra na wyjeździe z Lechią Gdańsk. Lech z kolei w przypadku zwycięstwa mógł wyprzedzić czwartą w tabeli Polonię i zachować realne szanse na zajęcie miejsca na podium na koniec sezonu.

W piątek rano wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wycofał swoją decyzję o zamknięciu na ten mecz sektora dla kibiców gości. Dzięki temu na trybunach zasiadło około 1,5 tys. fanów "Kolejorza". To właśnie oni cieszyli się ze zdobycia gola. W 25. minucie Artiom Rudniew otrzymał prostopadłe podanie i bez żadnych problemów poradził sobie z Inakim Astizem. Najlepszy strzelec ekstraklasy będąc sam przed Dusanem Kuciakiem precyzyjnym strzałem nie dał mu żadnych szans na skuteczną interwencję i zdobył swoją 21. bramkę w tym sezonie.

Przy stracie gola widoczny był brak Michała Żewłakowa, który nie zdążył się wykurować i nie znalazł się nawet na ławce rezerwowych. Kontuzje i zbyt wąska kadra to największy problem Macieja Skorży. Na ławce rezerwowych w tym meczu szkoleniowiec miał bowiem aż czterech graczy występujących na co dzień w zespole Młodej Ekstraklasy. Z kolei w drużynie z Poznania zabrakło tylko kontuzjowanych wcześniej Sergieja Kriwca i Manuela Arboledy.

Wynik do przerwy był zaskakujący, bo to Legia miała przewagę i prowadziła grę. Gospodarze nie potrafili jednak pokonać Jasmina Buricia. Najlepszej okazji nie wykorzystał Nacho Novo, który siedem minut przed przerwą znalazł się w dogodnej sytuacji z boku pola karnego gości. Hiszpan jednak źle przyjął piłkę, a potem trafił wprost w bramkarza. Wcześniej natomiast popisał się dwoma strzałami z dystansu, po których piłka poszybowała w trybuny. Dobrą okazję miał też Michał Kucharczyk, ale ten z kolei uderzył głową tuż nad poprzeczką.

Po zmianie stron gra toczyła się głównie w środku pola i żadna z drużyn nie potrafiła poważniej zagrozić bramce rywala. Podopieczni Mariusza Rumaka starali się prowadzić grę z dala od własnego pola karnego i liczyli na skuteczność osamotnionego w ataku Rudniewa. Łotysz do wysiłku zmusił Kuciaka w 72. minucie, kiedy popisał się precyzyjnym strzałem z dystansu, ale bramkarz stołecznej drużyny przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Z kolei gospodarze nie potrafili przedrzeć się przez dobrze zorganizowaną defensywę "Kolejorza". Ozdobą meczu mogło być trafienie Janusza Gola, kiedy w polu karnym zdecydował się na strzał z przewrotki. Jednak nie trafił w bramkę. Tym samym Legia nie potrafiła zdobyć na własnym boisku nawet jednego punktu, ale z dorobkiem 49 oczek pozostaje liderem rozgrywek. Lech z kolei awansował na czwarte miejsce (45 pkt).

Powiedzieli po meczu:

Mariusz Rumak (trener Lecha Poznań): "To był dla nas bardzo trudny mecz. Legia to klasowa drużyna i nieprzypadkowo jest liderem rozgrywek. Jednak zwyciężył zespół i struktura gry defensywnej. Legia stworzyła sobie kilka groźnych sytuacji, ale potrafiliśmy to przetrzymać. My natomiast stworzyliśmy sobie może trzy okazje, z czego jedną wykorzystaliśmy. Dwie zmiany w moim zespole były wymuszone. Henriquez i Wołąkiewicz zeszli z boiska z kontuzjami.

- Podczas mojej krótkiej pracy w Lechu słyszałem już o dwóch trenerach, którzy mieliby mnie zastąpić. Decyzja zależy natomiast do zarządu klubu. Jedno od początku było jasne: jeżeli awansujemy do europejskich pucharów, to mój kontrakt zostanie przedłużony".

Maciej Skorża (trener Legii Warszawa): "Naszym celem w tym meczu było zdominowanie rywala. Chcieliśmy zagrać agresywnie i na początku to nam się udawało. Niestety błąd w 25. minucie w defensywie zakończył się bramką. Niestety nasza gra ofensywna nie jest tak dobra, jak jesienią.

- Lech był bardzo trudnym rywalem i ograniczał nasze poczynania w ataku. Do końca staraliśmy się zmieniać ciężar gry, ale w naszych poczynaniach było za dużo chaosu. Niestety brak spokoju spowodował, że nasze wybory nie były dobre. Lech był zabójczo skuteczny, a my tracimy bardzo cenne punkty. Można powiedzieć, że wszystko zaczyna się od nowa, ponieważ straciliśmy przewagę nad grupą pościgową. Tylko trzy zwycięstwa w ostatnich meczach tego sezonu dadzą Legii mistrzostwo Polski".

CZYTAJ RELACJĘ Z MECZU NA KOLEJNEJ STRONIE

90 min.+3**Koniec spotkania! Legia-Lech 0:1!**

90 min.+3 Ofiarne próby strzały legionistów w ostatnich sekundach spotkania! Lechici jednak bronią się skutecznie.

90 min.+3 Gol ponownie uderza z przewrotki. Tym razem celnie, ale słabiej. Buric broni bez problemu.

90 min.+3 Możdżeń dośrodkowuje. Strzela Rudnevs. Broni Kuciak.

90 min.+3 O trzy minuty przedłużone te spotkanie.

90 min. Ljuboja świetnie zagrał do Efir, ale młody zawodnik nie spodziewał się, że otrzyma piłkę i zepsuł świetną okazję.

90 min. Rudnevs na spalonym.

89 min. Ljuboja na pozycji spalonej.

88 min. Kuciak dobrze zagrywa na przedpolu.

87 min. Legioniści spieszą się. Piłkarze Lecha skupią się już wyłącznie na defensywie.

86 min. Faulowany Drewniak przez Jędrzejczyka.

85 min. Przejęcia piłki: Legia 43, Lech 29.

84 min. Lech skupia się już tylko na długim podaniach do Rudnevsa.

83 min. Źle wyrzucany aut przez Radovica wg sędziego. Powtórka pokazuje co innego.

82 min. Rudnevs na kolejnym spalonym.

81 min. Rozciągnięte formacje obu ekip. Końcówka spotkania może przesądzić o wyniku.

80 min. Buric interweniuje poza polem karnym. Radovic domaga się faulu.

79 min. Wrzutka Kiełbowicza i faul Choto w ataku.

78 min. Łotewski napastnik z Poznania fauluje w ofensywie.

77 min. Posiadanie piłki: Legia 61 proc., Lech 39 proc.

76 min. Piękna akcja legionistów. Choto wrzuca piłkę w pole karne, a Janusz Gol cudownie złożył się do strzału nożycami, ale piłka minimalnie przelatuje nad poprzeczką.

75 min. Dobrze zapowiadająca się akcja piłkarzy Skorży, ale bez wykończenia.

74 min. Dośrodkowania: Legia 27, Lech 3.

73 min. Zmiana u gospodarzy. Za Wawrzyniaka wchodzi Efir.

72 min. Możdżeń uderza na bramkę Legii. Niedokładnie, niecelnie i od bramki Kuciak.

71 min. Corner dla gości.

70 min. Rudnevs genialnym uderzeniem z dystansu zagroził bramce Kuciaka! Piłka po uderzenie w poprzeczkę wychodzi za linię końcową.

69 min. Zmiana w Lechu. Wołąkiewicz schodzi. W jego miejsce pojawia się Djurdjević.

68 min. Druga połowa rozgrywa się całkowicie na połowie gości z Poznania.

67 min. Kucharczyk na spalonym.

65 min. Strzały celne: Legia 2/13, Lech 1/1.

64 min. Gospodarze długim rozgrywaniem piłki próbują zdeprymować rywala.

63 min. Legia coraz mocniej spycha Kolejorza do obrony.

62 min. Faulowany Kucharczyk.

61 min. Kiełbowicz od razu po wejściu na boisko uderza na bramkę. Dobry strzał, ale zablokowany.

60 min. Zmiana u Skorży. Schodzi bezużyteczny dziś Novo. W jego miejsce na placu gry melduje się Kiełbowicz.

58 min. Lech kiedy strzela bramkę jako pierwszy, to nie przegrywa w tym sezonie.

57 min. Radovic dobrze przedzierał się w polu karnym Lecha, ale nie miał do kogo zagrywać i w końcu stracił piłkę.

56 min. Druga zmiana w drużynie Rumaka. Za Toneva wchodzi Drewniak.

55 min. Groźna kontra gości. Strata piłki i od razu akcja legionistów.

54 min. Rudnevs na spalonym.

53 min. Legia aktywniejsza w drugiej części spotkania.

52 min. Odnotujmy, że na drugą połowę wyszedł Janusz Gol. Zmienił Rzeźniczaka.

51 min. Serbski napastnik bliski pokonania Burica po strzale z woleja.

49 min. Ubiparip uprzedzony przez defensorów Legii. Lechita powinien strzelić z pierwszej piłki.

48 min. Kucharczyk za mocno podaje do Ljuboji. Piłka w rękach bramkarza ekipy gości.

47 min. Ljuboja pokazuje, że był faulowany. Arbiter nakazuje grać dalej.

46 min. Posiadanie piłki w pierwszej połowie: Legia 60 proc., Lech 40 proc.

45 min. Zaczynamy drugą część spotkania.

45 min.+2 Koniec pierwszej części spotkania!

45 min.+2 Ubiparip miał świetną okazję aby podwyższyć prowadzenie Lecha! Choto dobrze jednak zachował się we własnym polu karnym.

45 min.+2 Ponownie długie podanie legionistów, ale Buric gry dziś bez zarzutów.

45 min.+2 Sędzia dolicza dwie minuty w pierwszej połowie.

45 min. Radovic wrzucał w pole karne. Stały fragment gry bez strzału na bramkę.

44 min. Jędrzejczyk faulowany przez Wołąkiewicza.

43 min. Wrzutka w pole karne Lecha i Buric pewnie przechwytuje futbolówkę.

42 min. Ljuboja dobrą piłką chciał poszukać Kucharczyka, ale Wojtkowiak przejął piłkę.

41 min. Piłkę do gry wznawia goalkeeper z Poznania.

40 min. Jędrzejczyk szukał partnerów w polu karnym Burica, ale defensorzy Lecha we właściwym miejscu.

38 min. Faul w środkowej częściej boiska. Poszkodowany Radovic.

37 min. Tonev założył siatkę Choto, ale dobrze asekurował go Rzeźniczak.

36 min. Novo! Ale świetną sytuację zmarnował Hiszpan! Nie można przyjmować piłki w tak nieporadny sposób!

35 min. Faulowany Astiz we własnym polu karnym.

34 min. Żółta kartka dla Jędrzejczyka za faul na Wołąkiewiczu.

33 min. Możdżeń na spalonym.

32 min. Kucharczyk z ostrego kąta uderza z woleja. Dobry pomysł, gorsze wykonanie.

31 min. Radovic wrzuca w pole karne i Kucharczyk uderza nad poprzeczką.

30 min. Tonev wychodził z groźną akcją, ale odskoczyła mu piłka.

29 min. Wojtkowiak też dołącza do "wyróżnionych" lechitów przez sędziego. W następnym meczu z Polonią zabraknie Rudnevsa i Wołąkiewicza.

28 min. Wołąkiewicz dostaje żółtą kartkę.

27 min. Choto ratuje Legię przed groźną sytuacją. Ubiparip wyszedłbym sam na sam z Kuciakiem.

26 min. Gdyby mecz zakończył się tym wynikiem, kwestia mistrza byłaby otwarta nawet dla samego Lecha.

25 min. Piękna akcja drużyny gości! Obrona Legii rozłożona na łopatki. Łotysz zdobywa swoją 20. bramkę w sezonie.

24 min.**GOOOOOOOL! Rudnevs! Legia-Lech 0:1! **

23 min. Rudnevs na spalonym.

22 min. Piłka w siatce Legii! Sędziowie pokazują, że Ubiparip była na pozycji spalonej.

21 min. Novo fauluje Kikuta.

20 min. Możdżeń pociągany za rękaw przez Rzeźniczaka.

19 min. Rudniev powala brutalnie Astiza. Żółta kartka dla lechity.

18 min. Strzał Nacho Novo bardzo niecelny. Buric wznawia grę.

17 min. Posiadanie piłki: Legia 54 proc., Lech 46 proc.

16 min. Dwie dobre akcje legionistów. Dwukrotnie jednak zabrakło dokładnego, ostatniego podania.

15 min. Lechici ponownie na spalonym.

14 min. Kikut sfaulowany przez Novo.

13 min. Tonev bliski pokonania Kuciaka!

12 min. Dobra akcja gości po błędzie defensywie Legii. Rożny dla lechitów.

11 min. Radovic fauluje Toneva.

10 min. Za kontuzjowanego Henriqueza na boisku pojawia się Grzegorz Wojtkowiak.

9 min. W całym sezonie obie ekipy nie straciły bramki po rzucie rożnym.

8 min. Pierwszy corner w spotkaniu. Przy narożniku Kucharczyk.

7 min. Luis Henriquez sygnalizuje jakiś uraz. Zapowiada się pierwsza zmiana w meczu.

6 min. Ljuboja atakował bramkę Lecha. Buric zmuszony do piąstkowania futbolówki.

5 min. Pierwsza próba legionistów. Strzał Novo mija bramkę Burica.

4 min. W poprzednim sezonie Legia wygrała z Lechem 2:1, pomimo, że grali 10-tkę.

3 min. Pierwsza okazja lechitów. Tonev jednak na pozycji spalonej.

2 min. Gospodarze grają tradycyjnie na biało-czarno i podobnie tradycyjnie goście na niebiesko.

1 min. Pierwszy gwizdek w meczu! Zaczynamy relację z ligowego hitu!

13:29 Na trybunach realizator wyłapał Zbigniewa Bońka.

13:29 Robert Małek będzie sędziował dzisiejsze spotkanie na Łazienkowskiej.

13:26 Sympatycy Legii odśpiewali swój hymn "Sen o Warszawie".

SKŁADY:

Legia Warszawa: 12. Dusan Kuciak - 2. Artur Jędrzejczyk, 15. Inaki Astiz, 4. Dickson Choto, 14. Jakub Wawrzyniak - 18. Michał Kucharczyk, 25. Jakub Rzeźniczak, 21. Ivica Vrdoljak, 9. Nacho Novo - 32. Miroslav Radović - 28. Danijel Ljuboja

ławka rezerwowych: 84. Wojciech Skaba, 5. Janusz Gol, 11. Tomasz Kiełbowicz, 24. Michał Efir, 35. Daniel Łukasik, 37. Dominik Furman, 38. Bartosz Żurek.

Lech Poznań: 30. Jasmin Burić - 23. Marcin Kikut, 20. Hubert Wołąkiewicz, 35. Marcin Kamiński, 25. Luis Henriquez, 24. Aleksander Tonev, 32. Mateusz Możdzeń, 21. Dimitrije Injac, 11. Rafał Murawski, 16. Artjom Rudnevs, 28. Vojo Ubiparip

ławka rezerwowych: 27. Krzysztof Kotorowski, 3. Ivan Djurdjević, 14. Semir Stilić, 15. Kamil Drygas, 17. Szymon Drewniak, 18. Batosz Ślusarski, 22. Grzegorz Wojtkowiak.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!