T-Mobile Ekstraklasa: Legia wygrała na wyjeździe z Ruchem 1:0 (WIDEO, ZDJĘCIA, RELACJA)

Jakub Baliński
W przedostatnim meczu 10. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z Ruchem Chorzów 1:0. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył jeszcze w pierwszej połowie Danijel Ljuboja. Legia dzięki tej wygranej zrównuje się w tabeli z punktami z Wisłą Kraków.

"Wyposzczeni" podczas przerwy w rozgrywkach ekstraklasy kibice zapewne wiele sobie obiecywali po niedzielnym spotkaniu. Tymczasem w pierwszej połowie na boisku tak niewiele się działo, że do rangi "wydarzenia" urosło zderzenie się głowami Arkadiusza Piecha z Jakubem Wawrzyniakiem.

Legioniści mieli problem z wypracowaniem sobie podbramkowych sytuacji, czekający na szybką kontrę chorzowianie też niczego nie "zwojowali". Zanosiło się na bezbramkowy remis do przerwy, kiedy w doliczonym czasie dośrodkowanie Michała Żyro w polu karnym Ruchu wykorzystał Daniejel Ljuboja. Goście nie pozwolili rywalom na jakiś szturm po przerwie. Nie bronili wyniku, a po kwadransie Ariel Borysiuk mógł podwyższyć wynik. Po jego płaskim uderzeniu zza pola karnego piłka odbiła się od słupka.

Najlepszą do wyrównania miał 10 minut przed końcem Arkadiusz Piech. Po prostopadłym podaniu Pawła Abbotta miał przed sobą tylko bramkarza Legii. Duszan Kuciak nie dał się zaskoczyć. W odpowiedzi swoje drugie trafienie w meczu mógł zaliczyć Ljuboja, po jego strzale piłkę z linii bramkowej wybił Rafał Grzelak. Atak rozpaczy gospodarzy w doliczonym czasie przyniósł tylko dwa rzuty rożne.

Po meczu Ruch Chorzów - Legia Warszawa powiedzieli:

Trener Legii Maciej Skorża: "To był jeden z trudniejszych meczów jakie rozegraliśmy w tym sezonie. Zwyciężyć tutaj było dużą sztuką. Ruch jest zespołem dobrze ułożonym taktycznie i zakładaliśmy, że będziemy musieli grać atakiem pozycyjnym i ustrzec się szybkich kontr gospodarzy. Kluczowym momentem spotkania była bramka zdobyta tuż przed przerwą. W drugiej połowie Ruch rzucił więcej sił do ataku, momentami miał przewagę, ale Duszan Kuciak pewnie bronił".

Trener Ruchu Waldemar Fornalik: "Rzeczywiście najważniejszym momentem był gol. Trudno się podnieść po takiej stracie +do szatni+. Zwłaszcza, że wcześniej nic nie wskazywało na to, że bramkę stracimy. Czujemy niedosyt, bo choć nie jest wstydem przegrać z takim zespołem jakim jest Legia, to dziś byliśmy w stanie przynajmniej mecz zremisować. Musimy spotkanie przeanalizować i zrozumieć, jaka jest odpowiedzialność kiedy popełnia się błąd grając z takim rywalem".

CZYTAJ RELACJĘ Z MECZU NA KOLEJNEJ STRONIE

Bramki: 0:1 Danijel Ljuboja (45+2-głową).

Żółta kartka - Ruch Chorzów: Igor Lewczuk, Marek Szyndrowski, Paweł Lisowski, Paweł Abbott. Legia Warszawa: Ariel Borysiuk, Janusz Gol.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 8 500.

Ruch Chorzów: Michal Peskovic - Igor Lewczuk, Rafał Grodzicki, Piotr Stawarczyk, Marek Szyndrowski - Wojciech Grzyb (66. Jakub Smektała), Marcin Malinowski, Paweł Lisowski (79. Rafał Grzelak), Marek Zieńczuk - Maciej Jankowski (71. Paweł Abbott), Arkadiusz Piech.

Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Marcin Komorowski, Jakub Wawrzyniak - Michał Żyro (66. Janusz Gol), Ivica Vrdoljak, Ariel Borysiuk, Maciej Rybus (90. Michał Kucharczyk) - Miroslav Radovic (84. Manu), Danijel Ljuboja.

Tak relacjonowaliśmy ten mecz:

90 + 4. min: Koniec meczu! Legia wygrywa z Ruchem 1:0! Dziękuje bardzo za uwagę!

90 + 4. min.: Ruch miał swoją szansę, piłka po rzucie rożnym spadła pod nogi niepilnowanego Szyndrowskiego, ale ten uderzył zbyt lekko. Legioniści spokojnie wybili piłkę.

90 + 3. min.: Smektała do Zieńczuka, ale Komorowski wybija na rzut rożny.

90 + 2. min: Lewczuk dostał żółtą kartkę.

90 + 1. min.: Zmiana w Legii. Kucharczyk zastąpił Rybusa.

90. min. min.: Ostatnia minuta meczu! Zieńczuk świetnie centruje w pole karne, Kuciak się zawahał, ale kapitalnie interweniuje Wawrzyniak.

88. min.: Dobra kontra Ruchu. Zieńczuk świetnie podał do Abbotta, ten znalazł się sam na sam z Kuciakem, ale fatalnie przestrzelił. Legia ma sporo szczęścia w tej sytuacji.

86. min.: Ależ szansa Legii. Jeden z obrońców Ruchu po strzale Ljuboi wybija piłkę z linii bramkowej. Po chwili trzej obrońcy Legii zatrzymują Piecha.

85. min.: Pierwsza akcja Manu i rzut rożny dla Legii.

84. min: Ljuboja wywalczył wrzut z autu. Zmiana w Legii. Schodzi Radović a wchodzi Manu.

82. min.: Wawrzyniak zagrał piętą do Radovica. Miro długo holował piłkę i gdy zdecydował się na strzał, obrońcy Ruchu zdołali interweniować.

81. min.: Dusan Kuciak ratuje Legię! Słowacki bramkarz kapitalnie broni strzał po długim słupku Piecha. Po chwili Kuciak po raz kolejny łapie piłkę na przedpolu.

80. min.: Zmiana w Ruchu. Ostatnim nowym zawodnikiem będzie Rafał Grzelak, który zastępuje Pawła Lisowskiego. Abbott dostaje żółtą kartkę.

78. min.: Kapitalna wymiana podań z pierwszej piłki między Ljuboją a Golem, który stanął sam na sam z bramkarzem. Pesković zdążył uprzedzić legionistę.

77. min.: Dwie dobre interwencje na przedpolu Kuciaka ratują Legię przed stratą bramki.

76. min.: Rybus padł jak ścięty w polu karnym, ale sędzia nie gwiżdże karnego dla Legii.

75. min.: Borysiuk świetnie zablokował strzał Lisowskiego.

74. min.: Ljuboja wyszedł sam na sam z Peskovićem, ale był spalony. Dobra decyzja sędziego.

71. min.: Paweł Lisowski uderzył bardzo mocno i bardzo niecelnie. Zmiana w Ruchu, Abbott za Jankowskiego.

70. min.: A na trybunach zabawa trwa w najlepsze. Kibice Legii w większości już bez koszulek.

68. min.: Komorowski bardzo dobrze interweniuje we własnym polu karnym. Obrońca Legii wybił piłkę spod nóg Smektały.

67. min.: Groźna wrzutka w polu karnym, ale Kuciak dobrze interweniuje.

66. min.: Dwie zmiany. W Ruchu Smektała za Grzyba, a w Legii Gol za Żyro.

65. min.: Ruch coraz częściej przebywa na połowie Legii. Chorzowianie próbują strzelić gola, licząc na zamieszanie w polu karnym.

63. min.: Niecodzienna sytuacja. Wawrzyniak z autu wyrzucił piłkę poza linię końcową. Bardzo dziwna sytuacja.

62. min.: Czujny Kuciak interweniuje przed polem karnym, uprzedzając nabiegającego Arkadiusza Piecha.

61. min.: Żyro strzelił prawą nogą bardzo wysoko nad bramką.

60. min.: Kombinacyjna akcja Legii zakończona strzałem po ziemi Borysiuka. Piłka minęła bramkarza ale odbiła się od słupka i wyleciała na aut bramkowy.

57. min.: Dobry przechwyt Ljuboi, który szybko podał do Rybusa. Ten oddał piłkę Michałowi Żyrze, postanowił strzelić, ale nie trafił w bramkę.

55. min.: Świetna akcja Ruchu Chorzów. Grzyb nabiegł na piłkę centrowaną z lewej strony, uderzył i pomylił się o centymetry. To ostatnie ostrzeżenie dla Legii.

54. min.: Zieńczuk uderzył mocno i obok bramki.

53. min.: Tym razem to Lisowskiego faulowano. Borysiuk otrzymuje żółtą kartkę. Ruch ma rzut wolny z 30 metrów.

50. min.: Lisowski bardzo ostro potraktował Radovića i otrzymał za ten faul żółtą kartkę.

48. min.: Błąd Komorowskiego naprawił Wawrzyniak. Piech był blisko przejęcia piłki.

46. min.: Zaczynamy drugą połowę!

Przerwa: To typowy "mecz walki", jak zwykło się mawiać na słabe spotkania w naszej lidze. Pierwsza połowa nie obfitowała w sytuację bramkowe. Legia stworzyła sobie jedną okazję w doliczonym czasie gry i ją wykorzystała. Ruch grający wysokim pressingiem nie potrafił w pierwszej połowie skutecznie zagrozić bramce Kuciaka.

45 + 3. min.: Koniec pierwszej połowy. Legia prowadzi 1:0 z Ruchem!

45 + 3. min.: GOOOOL! LJUBOJA!!! Żyro kapitalnie ograł na lewej stronie Lewczuka, zagrał w pole karne, a tam niepilnowany Danijel Ljuboja precyzyjnym strzałem głową pokonuje Peskovića. Szósta bramka Ljuboji w lidze!

45 + 2. min.: Żyro chciał uruchomić długim podaniem Ljuboję, ale zagrał za mocno i piłka padła łupem bramkarza Ruchu.

45. min.: Komorowski leży w polu karnym, na placu gry są już lekarze Legii. A sędzia Stefański dolicza 3 minuty.

44. min.: Piech chciał znaleźć górną piłką Jankowskiego, ale we wszystko wmieszał się Komorowski i oddalił grę od bramki Legii.

43. min.: Borysiuk ładnie znalazł Ljuboję w polu karnym, Serb dryblował i wywalczył rzut rożny.

41. min.: Żewłakow uderzył nad murem, ale wprost w ręce bramkarza Ruchu.

40. min.: Ljuboja faulowany na trzydziestym metrze od bramki. Jest szansa na bezpośredni strzał na bramkę.

39. min.: Mogła być groźna akcja Legii, ale Rybus fatalnie dośrodkowywał i nic z tego nie wyszło.

37. min.: Ciekawe jak długo Piech i Jankowski będą mogli tak agresywnie atakować obrońców Legii. W końcu będą musieli się zmęczyć.

35. min.: Dobra interwencja Komorowskiego zatrzymuje szarżę Igora Lewczuka.

32. min.: Żółta kartka dla Szyndrowskiego za faul na Żyrze. Po niedokładnym wybiciu rzutu wolnego Ruch miał szansę na kontrę, ale Lisowski zagrał zbyt mocno.

31. min.: Najpierw Dusan Kuciak wybił piłkę z piątki wprost na nogę Jankowskiego, który od razu posłał futbolówkę w stronę Piecha. Na szczęście Słowak naprawił swój błąd i uprzedził napastnika "niebieskich".

29. min.: Wawrzyniak to twardziel. Legionista wstał o własnych siłach, został opatrzony i pewnie za chwilę znów wejdzie na murawę.

28. min.: Bardzo groźne zderzenie głowami Piecha i Wawrzyniaka. Obaj leżeli na murawie. Piech już się podniósł, ale Wawrzyniak nadal leży. Ma rozbity łuk brwiowy.

27. min.: Dobra dwójkowa akcja Ljuboi z Radovićem, jednak Miro przeszarżował i znalazł się z piłką za polem karnym. Szkoda że wcześniej nie zdecydował się na podanie w pole karne.

26. min.: Groźna wrzutka z rzutu rożnego. Piłka spadła pod nogi Jankowskiego, ale chorzowianin był ewidentnie zaskoczony tą sytuacją i uderzył bardzo niecelnie.

24. min.: Bardzo wysokim pressingiem grają chorzowianie. Jankowski z Piechem zaatakowali legionistów już na własnej połowie.

23. min.: Malinowski fauluje Rybusa w środku boiska. Sędzia nie pokazał żółtej kartki.

20. min.: Dobra piłka Żewłakowa do Ljuboi, ale Serba uprzedził Pesković.

18. min.: Bardzo dobre wejście w pole karne Rybusa, jednak obrońcy Ruchu wybijają piłkę na rzut rożny.

16. min.: Mogła paść bramka dla Ruchu. W własnym polu karnym legioniści zagrali bardzo niefrasobliwie i Lewczuk stanął sam na sam z Kuciakiem. Na szczęście bramkarz Legii zdążył z interwencją.

15. min.: W pole karne centrował Piech, jednak Komorowski zażegnał niebezpieczeństwa wybijając piłkę na aut.

13. min.: W grze Legii ewidentnie brakuje dokładności.

10. min.: Bardzo dobry strzał Żyry broni Pesković.

7. min.: Legia próbuje opanować środek boiska.

5. min.: Obie drużyny grają na razie zachowawczo.

2. min.: Pierwsza groźna akcja Ruchu. Na bramkę Kuciaka strzelał Marek Zieńczuk, jednak piłkarz z Chorzowa przestrzelił.

1. min.: Sędzia Stefański gwiżdże po raz pierwszy! Zaczynamy mecz!

16:55: Znamy już składy obu ekip:

Ruch: Michal Pesković - Marek Szyndrowski, Rafał Grodzicki, Piotr Stawarczyk, Igor Lewczuk - Wojciech Grzyb, Marcin Malinowski, Paweł Lisowski, Marek Zieńczuk - Maciej Jankowski, Arkadiusz Piech

ławka rezerwowych: Matko Perdijić, Paweł Abbott, Jakub Smektała, Łukasz Burliga, Rafał Grzelak, Tomas Josl

Legia: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłąkow, Marcin Komorowski, Jakub Wawrzyniak - Michał Żyro, Ariel Borysiuk, Ivica Vrdoljak, Miroslav Radović, Maciej Rybus - Danijel Ljuboja

ławka rezerwowych: Marijan Antolović, Ianki Astiz, Jakub Rzeźniczak, Manu, Michał Kucharczyk, Janusz Gol, Rafał Wolski

16:50: Legia w przypadku zwycięstwa zrówna się z punktami z Wisłą i awansuje na czwartą pozycję w lidze.

16:50: Obie drużyny wracają do ligowych rozgrywek po dwutygodniowej przerwie spowodowanej meczami reprezentacji. W zakończonych już spotkaniach: Podbeskidzie pokonało 1:0 Cracovię, a Lech w takim samym stosunku bramkowym ograł do tej pory niepokonaną Koronę; w sobotę GKS Bełchatów rozbił Śląsk 3:0, Polonia zremisowała z Górnikiem 1:1, a Wisła 3:1 pokonała Jagiellonią. W pierwszym z dzisiejszych meczów Zagłębie przegrało u siebie z Lechią Gdańsk 0:1.

16:50: Witam serdecznie! Za chwilę rozpocznie się meczy Legii z Ruchem Chorzów! Na stadionie przy ul. Cichej piłkarze obu zespołów już kończą rozgrzewkę.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!