Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Wola w 1935 roku. Niesamowita rekonstrukcja robotniczej dzielnicy [WIDEO]

Redakcja
Tak wyglądała Wola w 1935 roku. Niesamowita rekonstrukcja robotniczej dzielnicy [WIDEO]
Tak wyglądała Wola w 1935 roku. Niesamowita rekonstrukcja robotniczej dzielnicy [WIDEO] youtube.com / Rozgrzewamy polskie serca
Wielkie fabryki, gwarne bazary, pędzące tramwaje i warszawscy cwaniacy. Zobaczcie robotniczą Wolę z 1935 roku. Filmowa rekonstrukcja wyprodukowana przez PGNiG robi wrażenie!

Wolska z tramwajami, zatłoczony Kercelak i fabryki stojące na przemian z kamienicami czynszowymi. Wyprodukowano film pt "Warszawa 1935 Wola". Przenosimy się w czasie i widzimy dzielnicę, która przed wojną była centrum stołecznego przemysłu.

Poza wiernym odtworzeniem ulic, budynków i wyglądu poszczególnych obiektów, zyskujemy dźwięk, muzykę i ludzi, którzy tworzą klimat dzielnicy sprzed 80 lat. Trójwymiarowy obraz został przygotowany przez Tomasza Gomołę oraz zespół grafików, historyków i animatorów z okazji stu lecia przyłączenia Woli do Warszawy (8 kwietnia 1916).

"Na przełomie XIX i XX w. prężnie rozwijał się tutaj przemysł, powstawały liczne zakłady – fabryki, elektrownie, garbarnie, przędzalnie, browary. Mieszcząca się na Woli spółka Lilpop, Rau i Loewenstein posiadająca licencję General Motors na produkcję m.in. Opli i Chevroletów, była wówczas największym zakładem przemysłowym w stolicy. Warszawska Wola w dwudziestoleciu międzywojennym tętniła życiem, stanowiąc barwną i pełną kontrastów część wyjątkowego, wielokulturowego miasta. W czasie II wojny światowej dzielnica została niemal doszczętnie zniszczona. Podczas rzezi Woli (5-7 sierpnia 1944 r.) zginęło około 60 tys. jej mieszkańców. Wojna pozbawiła Wolę niepowtarzalnego charakteru dzielnicy przemysłowo-handlowej, którego już nigdy nie udało jej się odzyskać" - czytamy w opisie filmu.

Film "Warszawa 1935 Wola" został przygotowany przez Telewizję Polską we współpracy z firmą PGNiG, która jest spadkobiercą gazowni na Woli. Trwa 9 minut. Honorowym patronem zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oficjalny fb producenta filmu Fundacja Rozgrzewamy Polskie Serca oraz strona internetowa organizacji.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto