Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudne życie rowerzystów w Warszawie. Absurdy zebrane przez Miasto Jest Nasze i Zielone Mazowsze

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
#RoweroweAbsurdy to wspólna akcja aktywistów dwóch stowarzyszeń: Miasto Jest Nasze oraz Zielone Mazowsze. Ma zwrócić uwagę na ewidentne buble oraz brak spójności infrastruktury rowerowej w Warszawie. Społecznicy pochwalili się efektami akcji, której finał za nami.

W filmie, inaugurował akcję przedstawionych było pięć niebezpiecznych, niewygodnych dla mieszkańców miejsc: drogę rowerową kończącą się schodami pod rondem Zesłańców Syberyjskich, róg ulic Kijowskiej i Targowej (aktywiści ironizowali, że pokonać go można chyba tylko teleportacją), niebezpieczne, a tak ważne i centralne skrzyżowanie na Placu Trzech Krzyży oraz okolice skrzyżowania Puławskiej z Dolną, gdzie organizacja ruchu wymusza zjazd z urywającej się drogi dla rowerów na trzypasmową jezdnię.

- Kiedy do akcji zaprosiliśmy mieszkanki i mieszkańców Warszawy, dostaliśmy od nich kolejne kilkadziesiąt zgłoszeń. Wśród nich drogi kończące się pomnikiem, prowadzące wprost do stojaków rowerowych, zamiast do dworca, czy biegnące slalomem raz po jednej, raz po drugiej stronie jezdni. Każde z tych miejsc naraża na niepotrzebny stres oraz demotywuje do poruszania się po mieście rowerem – wylicza Barbara Jędrzejczyk, przewodnicząca stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Najgorsze absurdy

- Na podstawie nadesłanych absurdów Zielone Mazowsze stworzyło raport przedstawiający miejsca, które najbardziej utrudniają warszawiakom i warszawiankom bezpieczną jazdę rowerem po mieście wraz z rekomendacjami rozwiązań tych absurdów - tłumaczy Marek Smyk, ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

Jednocześnie aktywiści przekazali na ręce Łukasza Puchalskiego, dyrektora ZDM oraz Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Rowerzystów, swój raport wraz z mapą zgłoszonych przez mieszkańców miejsc. Oba stowarzyszenia apelują o traktowanie rowerzystów równo. Niewymaganie od nich noszenia rowerów na plecach po schodach, prowadzenia rowerów, bo infrastruktura nagle się urywa, czy wjeżdżania na trzypasmowe ulice. Te absurdy muszą zniknąć.

W tworzeniu raportu i mapy aktywnie uczestniczyli mieszkańcy stolicy. Można było to zrobić do 6 września poprzez wrzucenie zdjęć i filmów do mediów społecznościowych (Instagram, Facebook, Twitter) i dodanie hashtagu #RoweroweAbsurdy. Na ich podstawie powstała Mapa Rowerowych Absurdów Warszawy oraz raport z rekomendacjami dla miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto