Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Centrum Nauki Kopernik

Redakcja
Pierwsze urodziny Centrum Nauki Kopernik
Pierwsze urodziny Centrum Nauki Kopernik CNK
Tłumy warszawiaków świętują pierwsze urodziny Centrum Nauki Kopernik. Można było zajrzeć m.in. do "szpitala" dla eksponatów.

Oglądaj zdjęcia »

Z okazji pierwszych urodzin Centrum Nauki Kopernik przygotowało liczne atrakcje dla zwiedzających. Ciekawscy mogą zajrzeć w niedostępne do tej pory zakątki budynku, np. do "szpitala" dla wysłużonych urządzeń, który znajduje się w piwnicach.

Na poziomie -1 można również zobaczyć prototypy eksponatów przygotowywanej wystawy. „Słońce ziemian” to pierwsza ekspozycja czasowa, przygotowywana przez Centrum Nauki Kopernik. Jej premiera planowana jest na drugie półrocze 2013 roku. Wystawa będzie się składać z 25 eksponatów, opowiadających o Słońcu z perspektywy człowieka oraz innych istot żyjących na Ziemi.

Dodatkowo swoją wiedzą dzielą się fizyk Łukasz Badowski i elektronik Zasław Adamaszek. Przez cały dzień ta dwójka wynalazców prowadzi Science Show – cykl pokazów i warsztatów.

Z okazji urodzin CNK można odwiedzić w sobotę do godz. 22.00. Co jeszcze przed nami? Między 18.00 a 22.00 odbędą się pokazy krzesania ognia, robienie "gluta" czy zamrażanie róż w ciekłym azocie. O 20.30 na patio przed Planetarium zaplanowano widowiskową ognistą żonglerkę.

Więcej o Centrum Nauki Kopernik:

Park Odkrywców - zdjęcia »
Re:generacja - zdjęcia »
Wykład profesora Kevina Warwicka na otwarcie Re-Generacji »
Planetarium "Niebo Kopernika" - godziny otwarcia, ceny, repertuar »

Najbardziej wyrafinowane, najczęściej odwiedzane

Z okazji urodzin MM-ka pytała pracowników Kopernika, które ekspozycje cieszą się największym zainteresowaniem, które z nich są najbardziej technologicznie zaawansowane i co dzieje się z tymi, które się popsują.

- Z całą pewnością największym powodzeniem cieszy się symulacja trzęsienia ziemi - mówi Przemek Paziewski, pracownik CNK. - Jako ciekawostkę mogę dodać, że popsuło się tylko raz - wtóruje mu kolega, Filip Bartoszewski. Nasi rozmówcy zgodnie stwierdzają, że największym powodzeniem cieszą się wystawy Bańkowisko, Re:generacja, eksponat "Tornado ognia". Do najbardziej technicznie zaawansowanych zaliczają Portrecistę, Warcabota i Pneumoskop.

2 proc. wciąż w naprawie lub konserwacji

Około 2-3 proc. eksponatów w Centrum Nauki Kopernik jest rotacyjnie wyłączona z eksploatacji. Dzieje się tak ze względu na naprawy i konserwację. - Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 2 - 3 dni - mówi Piotr Marsz. - Niektóre urządzenia są naprawiane na miejscu, inne muszą zostać zniesione do piwnic - dodaje.

Centrum Nauki Kopernik to instytucja, której celem jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.


Wirtualna mapa korków. Sprawdź utrudnienia

Awaryjne lądowanie Boeinga 767 - zobacz wideo

Plebiscyt "7 z garażu". Szukamy talentów

Jasnowidz Krzysztof Jackowski. Zobacz przyszłość..

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto