Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W klasztorze na Bielanach świętowano na cześć owiec

Katarzyna Janiszewska

Przeganianie owiec, robienie oscypka, pieczenie barana i degustacja regionalnych potraw - to tylko część atrakcji niedzielnego redyku na Bielanach.

Redyk, czyli uroczyste wejście owiec na góralskie hale, zorganizował Uniwersytet Rolniczy. To pierwsza tego typu impreza w Krakowie, ale nie ostatnia. - Za rok chcielibyśmy ją zorganizować w Zielone Świątki, kiedy w klasztorze na Bielanach odbywa się odpust - tłumaczył prof. Edward Wierzchoś z UR.

Dlaczego organizatorom zależy na zainteresowaniu? Tradycja wypasania owiec na Podhalu trwa od XV w. Ale dziś owiec jest coraz mniej i tradycja powoli umiera. - O wszystkim decyduje ekonomia - mówi prof. Wierzchoś. - Rynek nie potrzebuje wełny, kożuchów, chce jedynie mleka i sera. W Krakowie tylko dwie restauracje serwują baraninę. To sprawia, że hodowla owiec nie opłaca się. A hale zarastają, bo owce są naturalną kosiarką - opowiada.

Jedną z głównych atrakcji redyku było "pucenie" oscypka. Arkana tej sztuki zdradzał obecnym baca Kazek Furczoń. - Żeby był tradycyjny oscypek, potrzebna jest bacówka i polskie, górskie owce - wyjaśniał. - Cały wyrób, od wydojenia do uwędzenia trwa tydzień. Ale takich dobrych serów jak nasze, nie ma w żadnym kraju - zachwalał.

Ci, którzy zgłodnieli w czasie imprezy, mogli skosztować tradycyjnych, regionalnych dań, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Królowały sery, chleb ze smalcem, podpłomyki, zaś motywem przewodnim była baranina, przyrządzona na różne sposoby, pieczona, w gołąbkach, w sosie na ostro.
Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz wypędzania owiec na hale. Michałowi Hradliczce z Czech pomagał łaciaty owczarek border coli. Był tak skoncentrowany na swoim zadaniu, że nie reagował na nic innego, poza komendami swojego pana.

- To pies pasterski, nie szczeka, nie gryzie, ale jest bardzo ruchliwy - wyjaśnia prof. Wierzchoś. - Przepędza stado zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do niego. Ma naturalny instynkt, a człowiek wyrabia w nim tylko pewne hasła. Podczas imprezy można było też posłuchać góralskich przyśpiewek oraz obejrzeć wystawę dorobku kultury pasterskiej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto