Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa kontra reszta Polski. Ostre kontrasty zarobkowe między stolicą a innymi regionami kraju

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Warszawa jest najzamożniejszym miastem w naszym kraju - wynika z najnowszego badania GfK Purchasing Power Europe. Ponadto warszawiacy są bogatsi od mieszkańców Pragi czy Budapesztu. Okazało się bowiem, że siła nabywcza przeciętnego mieszkańca stolicy wynosi 13 150 euro na rok, co oznacza, że właśnie tyle pieniędzy może on wydać na jedzenie, mieszkanie, wakacje czy inne rozrywki. Dla warszawiaków jest to dobra wiadomość, jednak co z resztą kraju? Jak czytamy w raporcie, mieszkańcy Warszawy mają 73% więcej pieniędzy na zakupy konsumenckie niż średnia krajowa. Szczegóły w artykule poniżej.

Co roku Instytut GfK publikuje badanie GfK Purchasing Power Europe, w którym sprawdza, ile wynosi siła nabywcza mieszkańców Europy. Zacznijmy jednak od definicji siły nabywczej, by wiedzieć, o czym dokładnie mowa. Siła nabywcza to nic innego jak dochód rozporządzalny na mieszkańca po odjęciu podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, z uwzględnieniem ewentualnych świadczeń państwowych. Oznacza to, że ogólną siłę nabywczą wykorzystujemy na pokrycie wydatków takich jak żywność, mieszkanie, usługi, energia, wakacje, komunikacja miejska, paliwo do samochodu czy zakupy.

Zobaczcie też: Zarobki, Warszawa. Ile się zarabia w warszawskich publicznych instytucjach kultury? [RAPORT]

Zarobki, Warszawa. Ile się zarabia w warszawskich publicznyc...

Warszawa zamożniejsza od Pragi i Budapesztu

Średnia siła nabywcza w Polsce w 2019 roku wynosi około 7589 euro, co stawia nasz kraj na dwudziestym dziewiątym miejscu w europejskich rankingach. Jest to wynik lepszy niż rok temu, bowiem w 2018 roku siła nabywcza liczyła dokładnie 7228 euro. Jednak nie ma powodów do zadowolenia - siła nabywcza przeciętnego Europejczyka to aż 14 739 euro na rok.

Warszawa zajmuje pierwsze miejsce z siłą nabywczą na osobę w wysokości 13 150 euro, co jest naprawdę dobrym wynikiem w porównaniu z m.in. Pragą czy Budapesztem. W stolicy Czech mieszkańcy na jedzenie, ubranie, mieszkanie, wyjście do restauracji czy wakacje mają do dyspozycji 12 935 euro, natomiast w drugim z wymienionych miast 9230 euro rocznie. Mieszkańcy powiatu stołecznego mają 73% więcej pieniędzy na zakupy niż średnia krajowa.

siła
Fot. gfk.com

Ostre kontrasty

Warszawa jest więc najzamożniejszym miastem w naszym kraju, mieszkańcy stolicy mają powody do zadowolenia, jednak kontrast pomiędzy ich zarobkami, a pensjami reszty kraju bije na alarm. Dla porównania: według GfK najbiedniejsi Polacy mieszkają w Szydłowcu (miasto w południowej części województwa mazowieckiego). W tej miejscowości siła nabywcza na mieszkańca wynosi tylko 4 824 euro. Oznacza to, że mieszkańcy najbiedniejszego miasta Polski mają nieco ponad jedną trzecią pieniędzy dostępnych dla mieszkańców zamożnej Warszawy.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto