Warszawskie zoo pożegnało "Mamuśkę". Przywódczyni surykatek przez piętnaście lat odchowała 65 młodych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Nie żyje "Mamuśka" - przywódczyni surykatek z warszawskiego zoo
Nie żyje "Mamuśka" - przywódczyni surykatek z warszawskiego zoo Facebook / Warszawskie ZOO
Warszawskie zoo poinformowało o śmierci 16-letniej surykatki, która od piętnastu lat zamieszkiwała tamtejsze mury. "Mamuśka" - bo tak nazywana była przez pracowników obiektu, była silną przewodniczką stada i wspaniałą opiekunką. W ciągu swojego życia w stolicy odchowała 65 młodych, a jej jeszcze liczniejsze wnuki i prawnuki zamieszkują wiele europejskich ogrodów zoologicznych.

Warszawski Ogród Zoologiczny przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych niezwykle smutną wiadomość, dotyczącą śmierci jednej z surykatek. "Mamuśka" - bo tak była nazywana, miała szesnaście lat, a w stołecznym zoo spędziła rok mniej.

Ostatnio pożegnaliśmy przywódczynię-seniorkę naszego stada surykatek, Mamuśkę. Przyjechała do nas z czeskiego Dvůr Králové w 2008 roku, gdy miała nieco ponad rok i szybko podbiła serca zarówno nasze, jak i zwierzęcych pobratymców. Mimo niepozornej budowy i drobniutkiego ciałka, była bardzo charakterna i nie dała sobie "wejść na głowę", rozstawiając po kątach inne surykatki. - czytamy w komunikacie warszawskiego zoo zamieszczonym na Facebooku.

Odchowała 65 młodych

Jak informuje warszawskie zoo, "Mamuśka" w ciągu prawie 15 lat, które spędziła w stolicy, odchowała 65 młodych, a jej jeszcze liczniejsze wnuki i prawnuki zamieszkują wiele europejskich ogrodów zoologicznych.

Była wspaniałą i troskliwą mamą, silną przewodniczką stada, a dla nas po prostu kochaną i uroczą Mamuśką. Biegaj za Tęczowym Mostem, maleństwo - napisali w pożegnaniu na Facebooku pracownicy stołecznego zoo.

Surykatka szara to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny mangustowatych, zamieszkująca Afrykę. Długość ciała surykatek wynosi ok. 20 - 30 centymetrów, a waga raczej nie przekracza 900 gram. Sierść wokół oczu surykatek jest znacznie ciemniejsza. Jest to spowodowane potrzebą dostosowania się do warunków panujących w Afryce. Dzięki ciemnym obwódkom ich oczy są mniej narażone na uszkodzenia i podrażnienie przez afrykańskie słońce, ponieważ ciemna sierść odbija światło.

Surykatki mogą przez wiele miesięcy żyć bez wody, ponieważ spożywają dużo soczystych melonów, pędów i wykopanych bulw, w których znajduje się właśnie woda. Surykatka, która czuje się zagrożona, kładzie się na plecach, pokazując swoje długie pazury i zęby. Choć nie jest to pozornie najgroźniejsza pozycja, zazwyczaj się sprawdza. Zagrożeniem dla surykatek są często inne klany tych zwierząt, które nacierają na terytorium i siłą próbują je zdobyć.

Źródło: PAP/Warszawa Nasze Miasto

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie