Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej prądu dla Gdańska - zbudują nowe stacje elektroenergetyczne

Kazimierz Netka
Na żadnym z meczów na Euro 2012 w Gdańsku nie zabraknie nagle prądu - to obiecuje umieszczenie na liście najważniejszych przedsięwzięć do zrealizowania budowy w Gdańsku nowych stacji elektroenergetycznych. To efekt wczorajszych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zakończyło się to dużym sukcesem województwa pomorskiego.

- Najważniejsze to umieszczenie na tej liście zamierzeń, które związane są z poprawą zaopatrzenia stadionu w energię elektryczną - ocenia Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. - Usunięto tylko jeden projekt, m.in. dlatego, że zabrakło zapewnionego finansowania jego realizacji. Nie spowoduje to jednak żadnych problemów.

Te najistotniejsze dla całego Trójmiasta zamierzenia to budowa stacji elektroenergetycznej w Nowym Porcie oraz poprawa systemu zasilania całej aglomeracji gdańskiej. Pierwszy projekt obejmuje oprócz stacji także budowę linii wysokiego i średniego napięcia (w tym mających zapewnić zasilanie rezerwowe i główne stadionu).

Bez zapewnienia możliwości dostaw prądu z dwóch kierunków, w razie w awarii mogłoby dojść do komletnego paraliżu funkcjonowania obiektów sportowych, a budowa stacji zasilania nie jest przewidziana miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, więc jest niemożliwa. Umieszczenie tego zapisu na liście przedsięwzięć priorytetowych związanych z przygotowaniami do Euro '2012, pozwoli na jego realizację na podstawie tzw. specustawy o Euro' 2012, mającej ułatwiać budowę stadionów.

Drugi projekt, który został umieszczony na liście priorytetów w związku z EURO, to rozbudowa systemu zasilania elektroenergetycznego całej aglomeracji trójmiejskiej. Jego urzeczywistnienie doprowadzi do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Chodzi zaś o dodatkowe podłączenie aglomeracji gdańskiej do krajowej linii przesyłowej o napięciu 400 kilowoltów. Żeby to osiągnąć, wystarczy zbudować około 700 metrów linii, łączącej punkt zasilania w Leźnie z siecią wysokiego napięcia. Teraz, w razie awarii prądu może zabraknąć na długo nie tylko na stadionie, ale również w dużej części Trójmiasta.

Jesteśmy zadowoleni
Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska

Na liście były i pozostają projekty, które są dla nas istotne. Najważniejsze, że udało się tam umieścić dodatkowo przedsięwzięcia związane z zasilaniem energetycznym stadionu i przebudową ulicy Stadionowej, obecnie zwanej Żaglową. Zmiany nazw innych przedsięwzięć zostały dokonane ze względu na to, że było to ważne dla uzyskania unijnej dotacji. Nowe nazwy mają sprawić, że już nikt nie będzie miał wątpliwości, zwłaszcza odnośnie budowy tras Sucharskiego i Słowackiego. Każdy z tych projektów finansowany jest z innych źródeł.

Budowa gdańskiego stadionu przebiega bez opóźnień
Renata Wiśniowska, dyrektor projektu Arena Bałtycka

Rezygnacja z części realizacji projektu dotyczącego budowy kolektora ściekowego nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na funkcjonowanie stadionu. W ramach przebudowy ul. Żaglowej, zmodernizujemy sieć sanitarną i doprowadzimy wodę do stadionu.
Umieszczenie w wykazie projektu dwustronnego systemu zasilania w prąd, daje Arenie Bałtyckiej szanse stworzenia odpowiednich warunków bezpieczeństwa na stadionie, jego oświetlenia, przekazów telewizyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto