Spis treści
Wpisy do ksiąg wieczystych ciągną się miesiącami
Od kilku lat narasta problem przeciążenia sądów wieczystoksięgowych. Osoby chcące dokonać wpisu do księgi, np. w związku z zakupem mieszkania, skarżą się na bardzo długi, wręcz wielomiesięczny czas oczekiwania. Przykładowo w Warszawie przekracza on obecnie średnio pół roku, co i tak nie jest jeszcze najgorszym wynikiem, bo w październiku ubiegłego roku w stolicy czekało się na wpis nawet ponad 13 miesięcy. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że to wina pandemii, ale – jak widać – sytuacja wciąż jest zła. A warto pamiętać, że opóźnienia te generują dodatkowe koszty dla klientów banków.
– Do czasu wpisu hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku, bank wymaga wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego w postaci ubezpieczenia pomostowego. Może to podnieść ratę kredytu nawet o 20 procent! – wyjaśnia Sebastian Juszczak, ekspert PZFD.
W reakcji na te opóźnienia 17 września weszła w życie nowelizacja prawa bankowego, dzięki której banki muszą zwrócić klientom opłaty poniesione w związku z oczekiwaniem na wpis do hipoteki. Tym samym kredytobiorcy nie muszą już ponosić kosztów opóźnień w sądach wieczystoksięgowych.
Notariusze mieli poprawić sytuację dzięki nowym uprawnieniom. Nic z tego
W reakcji na problemy rząd od kilku miesięcy zapowiadał, że pracuje nad ich rozwiązaniem. Chodziło o to, że możliwość dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych mieli otrzymać notariusze, co pozwoliłoby odciążyć sądy i skrócić czas oczekiwania na wpis. Notariusze mogliby dokonywać m.in. wpisów dotyczących:
- ustanowienia odrębnej własności lokalu,
- obciążenia lokalu ograniczonymi prawami rzeczowymi (np. hipoteką),
- obciążenia lokalu innymi roszczeniami i prawami.
Po zmianach notariusz byłby również odpowiedzialny za poinformowanie o dokonanym wpisie osób, których on dotyczy.
Wydawało się, że nowe rozwiązanie wejdzie w życie lada chwila. Pod koniec lipca informowano, że projekt ustawy jest gotowy i zostanie przyjęty „jesienią tego roku”. Tymczasem 1 grudnia 2022 r. Sejm w całości odrzucił projekt.
– Dość nieoczekiwane fiasko projektu (...) nie miało dużego związku z planami przyznania notariuszom możliwości dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych. Znacznie większe kontrowersje wzbudzały propozycje wprowadzenia dość restrykcyjnej kontroli nad notariatem. Chodziło między innymi o możliwość zawieszenia notariusza na mocy postanowienia Ministra Sprawiedliwości – wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Piękna i stylowa sypialnia
kup najtaniej

Vidaxl Rama Łóżka, Biała, Lite Drewno Sosnowe, 160X200 Cm 13452-810158
kup najtaniej

Vidaxl Szafka Nocna Z Metalowymi Nóżkami Dąb Sonoma 40X30X50 Cm 805803
kup najtaniej

Vidaxl Rama Łóżka Z Led, Biało Czarna, Sztuczna Skóra, 120X200Cm 34351
Projekt zmian upadł, ale powróci – zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości
Liczne uwagi do projektu zmian w prawie zgłaszało m.in. środowisko notariuszy i referendarzy sądowych. Jak wyjaśnia cytowana ekspert, zwracali oni uwagę np. na to, że nadanie notariuszom nowych uprawnień wymagałoby wprowadzenia dużych zmian w systemie informatycznym związanym z księgami wieczystymi. Zanim wszystko zaczęłoby działać, jak należy, mogłyby minąć nawet 2–4 lata. W efekcie właściciele nieruchomości czekający miesiącami na wpis i tak długo nie odczuliby żadnej różnicy.
– Nie można jednak wykluczyć, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie próbowało jeszcze raz przeforsować projekt nowelizacji ustawy prawo o notariacie (tym razem jako projekt poselski) – zauważa ekspert NieruchomosciSzybko.pl.
Jak się okazuje, była to trafna prognoza – krótko po odrzuceniu projektu ustawy przez Sejm takie plany potwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Na zmiany przyjdzie jednak jeszcze poczekać.
Problemów z księgami wieczystymi jest więcej. Chodzi o dane osobowe
Warto dodać, że wielomiesięczne oczekiwanie na wpis to niejedyny problem związany z księgami wieczystymi. Od dłuższego czasu między Urzędem Ochrony Danych Osobowych a Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii trwa spór o to, jak chronić dane Polaków zawarte w księgach wieczystych. Z jednej strony możliwość sprawdzenia księgi wieczystej jest kluczowa dla bezpiecznego obrotu nieruchomościami (można np. upewnić się, czy osoba wystawiająca działkę na sprzedaż faktycznie jest jej właścicielem). Z drugiej strony, znając numer księgi wieczystej nieruchomości, można dziś bez problemu uzyskać cenne informacje o właścicielu działki czy lokalu, np. jego numer PESEL, co może grozić np. kradzieżą tożsamości. Obecnie ten dylemat związany z RODO rozstrzyga Naczelny Sąd Administracyjny.
– NSA ma rozstrzygnąć, czy numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi i czy mogą być powszechnie dostępne w serwisie geoportal.gov.pl. Obecnie funkcjonalność ustalenia numeru księgi wieczystej za jego pośrednictwem jest niedostępna [było to możliwe np. w 2020 r. – przyp. red.] – wyjaśnia radca prawny Emilia Miśkiewicz z JKM Kancelarii Radców Prawnych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz