Wygodne podróże koleją z Ostrołęki do Chorzel

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Przystanek kolejowy Nowa Wieś Kościelna
Przystanek kolejowy Nowa Wieś Kościelna
Po 22 latach przerwy, dzięki inwestycji zrealizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., mieszkańcy północnej części województwa mazowieckiego odzyskali połączenie kolejowe na linii Ostrołęka – Chorzele. Pierwsze pociągi na 60-kilometrową trasę wyruszyły 11 czerwca 2023 roku. Projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Podróżnym wygodny dostęp do kolei zapewniają przebudowane stacje Ostrołęka, Grabowo, Jastrząbka i Chorzele oraz przystanki kolejowe Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka i Raszujka.

Na wszystkich obiektach wybudowane zostały nowe perony z myślą o potrzebach osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przemieszczanie usprawniają pochylnie. Na antypoślizgowych nawierzchniach ułożone zostały ścieżki naprowadzające dla niewidomych oraz niedowidzących. Są nowe wiaty i ławki. Czytelna informacja pasażerska ułatwia podróże, a bezpieczeństwo po zmroku zapewnia energooszczędne oświetlenie LED. W sąsiedztwie peronów zamontowano także stojaki na rowery.

Tak wyglądało nasuwanie konstrukcji nowego mostu nad Narwią

Na całej 60-kilometrowej trasie położone zostały nowe tory. W ramach inwestycji przebudowano 24 obiekty inżynieryjne, w tym 14 przepustów, 4 przejścia dla małych zwierząt i 6 mostów. W Ostrołęce, nad rzeką Narwią, zdemontowany został stary most, w jego miejsce wybudowano 245-metrową konstrukcję. Most został przystosowany także do potrzeb pieszych, obok toru wybudowany został chodnik. W nowo powstałym lokalnym centrum sterowania w Ostrołęce znajdują się komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Budynek LCS na stacji kolejowej Ostrołęka

Ostatni pociąg na tej linii, przed 11 czerwca 2023 roku, pojechał tutaj w czerwcu 2001 roku. Średnia prędkość wynosiła wtedy 35 km/h, a podróż zajmowała około 1 godziny i 40 minut. Obecnie linia jest dostosowana do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich, a czas przejazdu wynosi zaledwie około 45 minut.

Projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wygodne podróże koleją z Ostrołęki do Chorzel - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto