Wymiana Okien - Sprawdź, czy nadszedł już czas aby wymienić okna

Materiał informacyjny Medrus
Naprawa okien jest jak najbardziej możliwa. Samodzielnie lub z pomocą fachowców można m.in. usuwać usterki okuć czy zawiasów, wymieniać uszczelki czy czasem nawet pakiety szybowe i dzięki temu zwiększyć szczelność okien czy poprawić ich funkcjonalność. Są jednak sytuacje, w których żadna naprawa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jakich usterek nie da się naprawić i jakie są sygnały, że nadszedł czas na nowe okna.

Wysokie rachunki za energię

Jeśli w Twoim mieszkaniu czy domu jest za zimno zimą lub za gorąco latem, a rachunki za energię rosną (za ogrzewanie czy klimatyzację), istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje okna są nieszczelne. Warto wiedzieć, że od 15 do nawet 30 procent ciepła ucieka właśnie przez przegrody okienne. Jeśli borykasz się z problemem wychłodzonych wnętrz zimą lub przegrzanych latem, przyjrzyj się oknom w swoim mieszkaniu czy domu i sprawdź, czy nie generują za dużych strat ciepła. Wymiana okien na nowe, z pakietami dwu- lub trzyszybowymi, może znacznie ograniczyć ucieczkę pieniędzy z domowego budżetu.

Zobacz przykładowe okna plastikowe: Producent Medrus oferta okien PCV

Przeciągi mimo zamkniętych okien

Nieszczelne okna dają się we znaki zarówno zimą – gdy we wnętrzach jest chłodno mimo zamkniętych okien oraz odkręconych kaloryferów – jak i latem – gdy wnętrza szybko się nagrzewają i w domu robi się gorąco.

Przeciągi i wyczuwalny wiatr wiejący przez zamknięte okna to znak, że prawdopodobnie nadszedł czas na wymianę Twoich okien. Możesz oczywiście spróbować wyregulować okucia i zawiasy, ale jeśli nic to nie da, albo problem szybko zacznie wracać, to znaczy, że okna po prostu trzeba wymienić.

Warto wiedzieć! Nieszczelne okna nie tylko wpływają na komfort cieplny domowników i na wysokość rachunków za ogrzewanie, ale także zwiększają ryzyko powstawania zawilgoceń, a co za tym idzie – rozwoju pleśni i grzybów.

Wypaczona rama

Wypaczona rama – czy to na skutek starości, złego montażu, wady fabrycznej, czy też uszkodzenia mechanicznego – oznacza konieczność wymiany okna. Gdy rama jest wypaczona, okno traci szczelność, a co to oznacza dla komfortu domowników i domowego budżetu, już wiemy (patrz poprzedni punkt).

Przecieki w trakcie deszczu

Zalany parapet lub podłoga w trakcie ulewnego deszczu to kolejny znak, że okna przestały spełniać swoje funkcje i nie chronią już przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Jeśli mierzysz się regularnie z takim problemem, wezwij fachowca, który oceni, czy okna nadają się do naprawy, czy lepszym rozwiązaniem będzie ich wymiana na nowe.

Trudności w trakcie otwierania okien

Jeśli okna stawiają opór przy zamykaniu i otwieraniu skrzydeł (np. nie możesz dokręcić klamki do końca, albo musisz szarpać się z oknem, żeby je otworzyć), możesz spróbować wyregulować okucia i zawiasy. Jeśli jednak to nie pomoże albo problem szybko powróci, może to oznaczać, że nadeszła pora na nowe okna.

Gdy okna nie zamykają się i nie otwierają prawidłowo, ich użytkowanie jest utrudnione, mogą zwiększać się straty ciepła i jednocześnie zmniejszać się bezpieczeństwo domowników (okno, które dobrze się nie zamyka, nie chroni należycie przed włamaniem).

Wiek okien

Nowoczesne okna, jeśli są prawidłowo zamontowane, zadbane i dobrej jakości mogą działać bez zarzutu nawet przez kilka dekad. Jeśli jednak Twoje okna mają dziś 20 lat lub więcej, prawdopodobnie przyszedł czas na ich wymianę. Stara stolarka często jest nie do odratowania z uwagi np. na zużycie poszczególnych komponentów. Tym bardziej, jeśli jest nieszczelna, przecieka i zacina się przy użytkowaniu.

Para wodna na szybach i między szybami

Jeśli Twoje okna bywają zaparowane np. w przestrzeni między szybami, może to oznaczać, że uszczelki nie działają, tak jak powinny. W dodatku przedostawanie się wilgoci między szybami to znak, że nie ma między nimi gazu izolacyjnego, którego zadaniem jest zapewnienie izolacji termicznej okna. Inną przyczyną zaparowanego pakietu szybowego jest uszkodzenie mechaniczne (pęknięcie) szyby. Istnieje co prawda możliwość wymiany uszczelek czy nawet wymiana całego pakietu szybowego, jednak w przypadku poważnych uszkodzeń często jedyną możliwością (lub najrozsądniejszą z finansowego punktu widzenia) jest wymiana całego okna.

Hałas wewnętrzach

Okna w Twoim domu lub mieszkaniu są zamknięte, a mimo to do wnętrz i tak dostają się hałasy z ulicy? Jeśli tak jest, wiesz, jak bardzo uciążliwe może to być dla domowników. Hałas nie wpływa dobrze na samopoczucie i utrudnia odpoczynek. Jeśli zmagasz się z tym problemem, możesz rozważyć wymianę okien na nowe, np. na okna dźwiękochłonne.

Masz inne pytania dotyczące wymiany okien? Zapraszamy na nasz blogv lub bezpośrednio do konsultacji z doradcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto