Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XII Ogólnopolski Turniej Satyry "O Złotą Szpilę" rozstrzygnięty

Redakcja
Na zdjęciu Ewelina Ferlejko.
Na zdjęciu Ewelina Ferlejko. Tomasz Chudy
Konkurs organizowany co roku przez przemyskie Centrum Kulturalne jest poświęcony satyrze w każdej jej formie, stąd aż cztery kategorie, w których rywalizują twórcy: plastyczna, literacka, recytatorska i teatralna.

Uczestnikami Turnieju jest zarówno młodzież dopiero rozpoczynająca swoją przygodę ze sztuką, jak i doświadczeni twórcy, o sporym dorobku – stąd też podział na liczne kategorie wiekowe. Wszyscy uczestnicy walczą o zwycięstwo w swoich kategoriach, a ponadto jury poszczególnych konkursów wybiera jeszcze jednego laureata głównej nagrody – „Złotej Szpili”.

W tym roku statuetka ta (wykonana przez Dariusza Jasiewicza z Jarosławia) powędrowała do Eweliny Ferlejko – aktorki z grupy teatralnej Garderoba II (CK Przemyśl), występującej w przedstawieniu „Śliczne i straszne obrazki z życia Stasia W.” Jury (w składzie: Przemysław Tejkowski, dyrektor rzeszowskiego Teatru im. W. Siemaszkowej, Bartłomiej Belniak, satyryk i Andrzej Juszczyk, dyrektor Instytutu Polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej) postanowiło nagrodzić ją za niezwykle sugestywną rolę Małpy w przedstawieniu opartym na młodzieńczym utworze Stanisława Ignacego Witkiewicza „Menażeria, czyli wybryk słonia”. Jak zauważyli członkowie jury, ze względu na różnorodność dziedzin, jakie prezentowali nominowani do „Złotej Szpili”, wybór jednego zwycięzcy był bardzo trudny, jednak laureatka zaprezentowała zarówno bardzo wysoki poziom warsztatowy, jak i rzeczywiście potrafiła być śmieszna na scenie.

Samo przedstawienie, przygotowane w reżyserii Barbary Płocicy otrzymało wyróżnienie w kategorii teatrów, obok Kabaretu Zezik (SOSW nr 3 w Przemyślu) i zespołu teatralnego „Kameleon” (Gimnazjum nr 4 w Przemyślu).

W turnieju recytatorskim wzięło udział 40 uczestników, prezentujących na ogół dobry poziom i niezłe przygotowanie. W kategorii wiekowej gimnazjalnej I nagrodę zdobyła Marcelina Iwanów (Przemyśl), m.in. za prezentację niezwykłego trudnego, pełnego zaskakujących neologizmów tekstu „Dziaberliady” Lewisa Carolla. Miejsce II zajęła Ewa Popowicz z Przemyśla (za interpretację „Puchacza i Kici” Edwarda Leara), a III nagrodą podzieliły się Symonida Modras z Jarosławia (za „Opowiem ci bajeczkę” Danuty Wawiłow) i Aleksandra Lechocińska z Przemyśla (za „Juwenalia staruszków” Mariana Załuskiego). Wyróżnieniami uhonorowano: Krystiana Zielińskiego (Przemyśl), Jolantę Wróbel (Orzechowce), Annę Stawarz (Przemyśl), Małgorzatę Kamińską (Jarosław), Amadeusza Lesiaka (Żyraków) i Aleksandrę Cyrul (Jarosław).

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych I nagrody nie przyznano, II otrzymała Agnieszka Kobos z Żyrakowa (za wiersz K.K. Baczyńskiego „Do pana Józefa w dniu imienin 1942 roku”), zaś III nagroda przydała w udziale Dorocie Krempie z Mielca (za fragmenty opowiadania „Dziewictwo” W. Gombrowicza). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Tomasz Kopacz (Przemyśl), Łukasz Darłak (Rzeszów), Łukasz Karpecki (Rzeszów) i Michał Hano (Przemyśl). W kategorii dorosłych I nagrodę i nominacje do „Złotej Szpili” wywalczyła Ewa Golczewska z Przemyśla, za brawurowe wykonanie „W sieci” J.A. Kisielewskiego. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Paulina Kut z Rzeszowa.

Na turniej literacki zgłosiło się 17 autorów. Większość z nich zaprezentowała drobne formy, jak aforyzmy, fraszki i haiku. Jury konkursu literackiego (w składzie: Barbara Płocica, Mateusz Pieniążek, Andrzej Juszczyk) nie przyznało I i II nagrody, uznając, że w gronie uczestników nikt nie zaprezentował odpowiednio wysokiej sprawności literackiej ani ponadprzeciętnego wyczucia formy satyrycznej. Nagroda III ex equo przypadła Grzegorzowi Lewkowiczowi z Gdyni za limeryki oraz Pawłowi Szczecińskiemu z Ostrołęki za zestaw limeryków. Wyróżnienia zaś otrzymali: Apoloniusz Ciołkiewicz (Grajewo), Elżbieta Grabosz (Warszawa), Wacław Płonka (Alwernia), Jan Migielicz (Lesko), Dominik Oleszek (Przemyśl).

Na najwyższym poziomie stał za to konkurs plastyczny – wśród autorów nadesłanych prac znaleźli się nawet profesjonaliści, ale I nagroda w kategorii uczniów i studentów szkół artystycznych przypadła 17-letniej Nikoli Kucharskiej z Katowic, za pracę „Europa…” – niezwykle dojrzałą formalnie, a co najważniejsze nadzwyczaj trafną. Jury konkursu plastycznego (Tomasz Król, Bartłomiej Belniak, Rafał Kureczka) nominowało ją ponadto do „Złotej Szpili”. Ponadto wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Piotr Bemben z Jarosławia.

W kategorii dorosłych I nagrodę otrzymał Grzegorz Wach z Opola za pracę „Sposób na kadrę”. II nagrodę zdobył ceniony satyryk Henryk Cebula z Przeworska, za pracę „Codzienność”, zaś III Michał Ogiński z Radzinkowa za zestaw prac: „Grunwald”, „Kalorie”, „Zimny drań”. Wyróżnienia przyznano Krzysztofowi Suskiemu (Lubań Śląski) i Markowi Gliwie (Jarosław).

Finał tegorocznego Turnieju był na pewno wydarzeniem: emocjonującym dla uczestników, a interesującym dla widzów obserwujących konkursowe zmagania.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XII Ogólnopolski Turniej Satyry "O Złotą Szpilę" rozstrzygnięty - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto