Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2019: Wiech, Bareja i Kondratiuk. "Bohaterem wydarzenia będzie warszawskie poczucie humoru"

Monika Golonka
Monika Golonka
XIV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2019: Wiech, Bareja i Kondratiuk. "Bohaterem wydarzenia będzie warszawskie poczucie humoru"
XIV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2019: Wiech, Bareja i Kondratiuk. "Bohaterem wydarzenia będzie warszawskie poczucie humoru" Ewelina Wójcik/Polska Press archiwum
Koncerty, spektakle, dancingi, dyskusje, warsztaty kulinarne - to tylko kilka z licznych wydarzeń przygotowanych dla warszawiaków w ramach XIV Festiwalu Niewinni Czarodzieje. Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą: Bareja, Wiech i Kondratiuk. Co będzie się działo? Więcej informacji poniżej.

Kultowy już warszawski Festiwal Niewinni Czarodzieje co roku nawiązuje do innego barwnego okresu polskiej kultury. Tym razem tematem przewodnim wydarzenia będą projekty humorystyczne, ale - jak tłumaczą organizatorzy - niepozbawione egzystencjalnej zadumy. Mają pokazać, że ironiczny optymizm to element tożsamości warszawiaków.

- Jak co roku, opowiadamy Warszawę, ale jeszcze nigdy bohaterem festiwalu nie było to specyficzne, ironiczne - warszawskie poczucie humoru - zapowiada Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. - Główną postacią tegorocznej edycji festiwalu będzie arcywarszawski reżyser Stanisław Bareja.

Właśnie wokół postaci Barei skoncentrowanych będzie wiele wydarzeń XIV edycji Festiwalu Niewinni Czarodzieje. W budynku KC PZPR, czyli dawnej siedzibie władzy, która zakazywała Barei robić filmy według jego własnej wizji, odbędzie się potańcówka "Łubu Dubu" inspirowana twórczością reżysera. W Auli Kolumnowej ZNP odczytany zostanie z kolei scenariusz niezrealizowanego filmu Stanisława Barei "Kilometr za horyzontem". "Co zabawne - i przerażające - tekst osadzony w realiach minionych czasów oddaje także klimat epoki, w której żyjemy" - piszą organizatorzy wydarzenia.

Kolejną z głównych postaci festiwalu będzie Wiech, czyli Stefan Wiechecki, któremu poświęcony został koncert "Wiecho-pomne wydarzenie artystyczne". Za koncepcję i prowadzenie wydarzenia odpowiada znany raper, kulturowy aktywista i i miłośnik "warsiaskich klimatów" Duże Pe. Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno oryginalne utwory nawiązujące do twórczości Wiecha, jak i covery "okołowarsiaskich" i "wiechowatych" utworów w wykonaniu m.in. The Bartenders, Dużego Pe, Vavamuffin i Eldo.

„Wiecho-Pomne Wydarzenie Artystyczne” to 60-minutowe, kontekstowe i twórcze zderzenie "warsiaskiego" lirycznego przedwczoraj, wczoraj i dziś - na platformie ponadczasowej muzyki ska-jazz, która (przy drobnym zróżnicowaniu) w równym stopniu pasowałaby do "szemranej" potańcówki ferajny git chłopaków i fest dziewczyn w 1953, 1983 i 2023 roku.

Trzecim bohaterem Festiwalu Niewinni Czarodzieje jest Andrzej Kondratiuk. We wtorek 19 listopada w Fotoplastikonie Warszawskim wielbiciele twórczości wybitnego reżysera będą mieli niepowtarzalną okazję, by obejrzeć rzadko pokazywane etiudy i filmy krótkometrażowe Kondratiuka z czasów studiów w łódzkiej szkole filmowej, m.in. zrealizowaną wspólnie z Romanem Polańskim i Krzysztofem Komedą groteskę "Ssaki" czy "Gdy spadają anioły", gdzie Kondratiuk pojawia się jako aktor.

XIV Festiwal Niewinni Czarodzieje | WYSTAWY, GRY, WARSZTATY

W Niebie przy Nowym Świecie 21 będzie można obejrzeć bardzo warszawski spektakl "Ostatnia syrena. Hydrozagadkowy ecomusical" w reżyserii Michała Walczaka.

Po awarii oczyszczalni ścieków Czajka w stolicy zaczyna brakować wody. Toksyczne opary zmieniają klimat Warszawy na tropikalny, stawiając pod znakiem zapytania nadejście zimy i Bożego Narodzenia. Prowadząca dziennikarskie śledztwo pogodynka odkrywa podobieństwo między przebiegiem awarii a scenariuszem kultowej komedii „Hydrozagadka”.

Szymon Majewski zaprasza z kolei do udziału w grze "Hydro-zagadka". W niedzielę 24 listopada oprowadzi mieszkańców stolicy po Filtrach Warszawskich i spróbuje razem z uczestnikami odpowiedzieć na pytanie, gdzie ukryta jest cała woda dla Warszawy.

Eliza Mórawska-Kmita, autorka bloga kulinarnego "White Plate" poprowadzi warsztaty kulinarne, podczas których będzie można nauczyć się przygotowywać prawdziwe smakołyki z czasów PRL-u - m.in. krem sułtański, kogel-mogel i blok czekoladowy.

W ramach festiwalu w Fotoplastikonie Warszawskim odbędzie się też wystawa "Warszawa (mniej oficjalnie), czyli stolica lat 50. i 60. na fotografiach Zbyszka Siemaszki". 48 unikatowych fotografii zabierze odwiedzających w sentymentalną podróż do dawnej stolicy i pokaże ją zarówno ze strony propagandowej, jak i tej mniej oficjalnej.

Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu jest też koncert Łukasza L.U.C Rostkowskiego i Rebel Babel Film Orchestra, podczas którego usłyszeć będzie można polskie szlagiery filmowe w nowoczesnych aranżacjach. Razem z kompozytorami wystąpią Orkiestra Reprezentacyjna SGGW, a także Magdalena Kumorek, Maciej Obara, Pawbeats i Dominika Czajkowska.

Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty z sitodruku, których motywem przewodnim będą dawne polskie dobranocki i programy dla dzieci. Inną propozycją są warsztaty, na których dzieci wykonają w technice heliograwiury odbitki z matryc przedstawiających bohaterów czarno-białych kreskówek Walta Disneya.

XIV Festiwal Niewinni Czarodzieje | BILETY

Większość wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu jest bezpłatna, jednak aby wziąć w nich udział, należy się wcześniej zarejestrować na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety na wydarzenia płatne można kupić tutaj lub za pośrednictwem eventim.pl

- Na ogół chętnych jest dużo więcej niż miejsc, dlatego z rejestracją warto się pospieszyć - uprzedza Dariusz Gawin - Szczególną gratką w tym roku jest dancing w oprawie nawiązującej do "Misia" Barei. Kto pierwszy, ten lepszy.

Festiwal Niewinni Czarodzieje będzie odbywał się w dniach 14-24 listopada. Pełny harmonogram oraz lokalizacje poszczególnych wydarzeń znajdziecie na stronie 1994.pl oraz na fanpage'u Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje" na Facebooku.

- To festiwal dla wszystkich. Jeśli łapiesz to poczucie humoru, jeśli umiesz nawiązać taką rozmowę z ludźmi, jaką prowadził Bareja, to jesteś nasz! Dlatego festiwal jest i dla miejscowych, i dla przyjezdnych. Dla wszystkich, którzy kochają Warszawę - zachęca do udziału Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto