Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami Wielka Gala Integracji [relacja]

Redakcja
Podczas czwartkowej gali w Sali Kongresowej poznaliśmy laureatów konkursów „Warszawa bez barier” i „Oczy otwarte”.

Galę prowadzili Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz prezenterka Agata Młynarska. Na scenie stanął symboliczny mur. Każdy, kto wchodził na scenę, zabierał z niego po jednej cegle. – Niech mury runą. Jeśli w życiu codziennym każdy z nas usunie chociaż jedną "cegłę", przyczyni się do usuwania barier społecznych – przekonywał Piotr Pawłowski, który jako 16-latek doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego, co przykuło go do wózka inwalidzkiego.

W konkursie dla młodzieży „Warszawa bez barier”, który polegał na nakręceniu 2-minutowego filmu prezentującego własne spojrzenie na kwestie integracji społecznej osób niepełnosprawnych, pierwsze miejsce zajęli uczniowie liceów im. Lelewela i Batorego (Urszula Szymankiewicz, Adrian Borowski, Karol Rudnicki, Karolina Bartczak i Joanna Kozanecka). Stworzyli oni film pt. „Razem”.

II miejsce przypadło uczniom zespołu szkół nr 69 (Aleksandrze Morawskiej, Zuzannie Majewskiej, Gracji Kruszyńskiej, Marii Ziółkowskiej, Marii Celejewskiej) za film pt. „A ja lubię moją szkołę” , natomiast laureatami III miejsca zostali Eliza Pilo i Mateusz Skałba ze szkoły podstawowej nr 173, autorzy filmu „(Nie/)ełnosprawni”.

Nagrodzone dzieła wybrali internauci spośród sześciu półfinalistów, wyłonionych przez jury.

Do osób zgromadzonych w Sali Kongresowej przemówił za pośrednictwem łącza satelitarnego Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Przypomniał, że rok 2010 został ustanowiony Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

– Wykluczenie społeczne w znacznej mierze dotyczy osób niepełnosprawnych, których w Polsce jest 6 milionów. Oni potrzebują naszej pomocy, akceptacji, wsparcia, przyjaznego uśmiechu – mówił. Zaapelował też do niepełnosprawnych: - Nie zamykajcie się w czterech ścianach. Potrzebujemy waszej kreatywności, entuzjazmu… Potrzebujemy współpracy - podkreślił.

Oczy otwarte

W konkursie „Oczy otwarte” przeznaczonym dla dziennikarzy, którzy podejmują tematykę niepełnosprawności Grand Prix otrzymał Krzysztof Ziemiec z TVP. - Słowa uznania i owacje należą się nie mnie, ale wszystkim bohaterom programu „Niepokonani”, który prowadzę – stwierdził. Dziennikarz w czerwcu 2008 r. doznał poparzenia 50 proc. ciała w pożarze we własnym mieszkaniu. –Wiem teraz, jak trudno jest wrócić do normalnego życia osobom, które kiedyś były pełnosprawne. Warto jednak podjąć starania, żeby chociaż częściowo móc żyć tak, jak wcześniej, pokonując różne bariery.

Nagrodą w kategorii „Telewizja” uhonorowano Rafała Skalskiego, twórcę filmu pt. „Kochankowie”, emitowanego przez HBO. W kategorii „Prasa” nagrodę odebrał Wojciech Karpieszuk z „Gazety Stołecznej”, autor cyklu artykułów o „Szalonym Wózkowiczu”, natomiast w kategorii „Radio” laureatką została Elżbieta Korczyńska-Jordan z „Trójki” za cykl audycji „Na wyciągnięcie ręki”.

W artystycznej części gali wystąpiła m.in. Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx, która wraca do życia publicznego po wypadku samochodowym. - Droga do pogodzenia się ze świadomością spędzenia reszty życia na wózku inwalidzkim, a tym bardziej droga do powrotu na scenę była trudna. Postanowiłam jednak spróbować i udało się pokonać przeszkody – mówiła. Na scenie wystąpili także: Paweł Ejzenberg, niewidomy piosenkarz i muzyk, który dotarł do finału programu „Mam talent”, a także Igor Stawierej. 15-letni Igor zaczął grać ze słuchu na pianinie w wieku 3 lat. Stwierdzono u niego słuch absolutny. 4 lata temu zdiagnozowano jednak u niego zespół Aspergera. Mimo tego pozostał wierny swojej miłości do muzyki i nadal gra na pianinie, klawesynie i ogranach.

Na galę przybył także Marek Plura, poruszający się na wózku inwalidzkim poseł PO, dzięki któremu budynek Sejmu został gruntownie zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: - W ciągu ostatnich kilkunastu lat my wszyscy nauczyliśmy się żyć nie tylko obok siebie, ale przede wszystkim razem. Udowadniamy, że można krok po kroku, bez rewolucji, ale i bez chwili przerwy zmieniać Polskę na lepsze.

Wielka Gala Integracji odbyła się w przeddzień Dnia Osób Niepełnosprawnych.


Zobacz również:
15 lat Integracji. "Barier coraz mniej"
"Deaf life" wkroczył do kin
Niepełnosprawni intelektualnie sprawni w pracy

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto