Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na czas prozy podczas "Festiwalu 4 Pory Książki"

redakcja
redakcja
4 pory książki - festiwal Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Zapraszamy na czas prozy.
4 pory książki - festiwal Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Zapraszamy na czas prozy. redakcja
W spotkaniu, które 11 października otworzy Porę Prozy weźmie udział troje autorów: Irena Matuszkiewicz, Tomasz Szlendak i Karina Obara.

Na pytanie jak żyje, Irena Matuszkiewicz odpowiada: „Normalnie i bez narzekań". Mieszka w typowym bloku, nie ma kota, psa ani innego „brata mniejszego". Ma za to dom na wsi i spory ogród. Nie zna się na ogrodnictwie, ale robiła w życiu tyle rozmaitych rzeczy, o których nie miała pojęcia, że wcale jej to nie przeraża. Ogólnie lubi ludzi, choć nie wszystkich. Ma niewielu przyjaciół, ale zawsze może na nich polegać. Zainteresowania? Raczej staroświeckie; najbardziej lubi czytać książki.
W latach 90. współpracowała z prasą kobiecą, ale jak sama przyznaje ten rozdział w jej życiu został definitywnie zamknięty. Studiowała na UMK, gdzie ukończyła filologię polską. Jest autorką kilku książek. Debiutowała w 2000 r. powieścią „Agencja złamanych serc". Od kilku lat pisze kryminały, w których łączy reporterska pasję i miłość do klasycznej powieści kryminalnej spod znaku Agaty Christie.
***
TomaszSzlendak, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany, kierownik Zakładu Badań Kultury w Instytucie Socjologii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, autor wielu znaczących publikacji z zakresu socjoantropologii relacji płciowych oraz socjologii i antropologii konsumpcji. Jednym słowem, poważny i ceniony naukowiec. A oprócz oprócz tego „miło żonaty i fajnie dzieciaty" publicysta, stały doradca i felietonista miesięcznika „Elle", ekspert w dziedzinie relacji damsko-męskich (od strony teoretycznej i badawczej), sprawca kryminału historycznego „Leven", którego fabułę umieścił w realiach średniowiecznego Torunia.
Szlendak przyznaje, że jest wyznawcą niekonwecjonalizmu: w zakresie sztuki – postmodernista, jeśli chodzi o edukację i oświatę – lewak, w zakresie ekonomii i obyczajów – liberał, czasem konserwatysta (w kilku innych sprawach). Nie lubi podróżować, lubi psy, fajki i cygara. Jakiś czas temu przekonał się do kotów.
***
KarinaObara pochodzi z Wałbrzycha, mieszka w Toruniu. Jest politologiem i dziennikarką, kieruje toruńskim oddziałem „Gazety Pomorskiej". Dotychczas wydała trzy powieści – „Grzecherezadę" (2006), „Dwa światy Zofii" (2008), „Graczy" (2010), a także prozę dokumentalną „Damian i Dzienna Mama" (2008). „Gracze" to w jej dorobku pierwszy kryminał. - To powieść o szaleństwie nastolatków; napisałam ją takim językiem, by to szaleństwo zobrazować – mówi autorka. - Pisałam tę książkę jednym tchem, jakbym chciała przeżyć w literaturze coś, co każdemu z nas, rodziców, mogłoby się przytrafić. W ten sposób czułam, że mierzę się z lękiem, przeżywam go, trawię, nasiąkam nim do tego stopnia, że się nim staję, aż w końcu wychodzę poza niego i przestajęgo odczuwać. I znów mogę kochać swoje dzieci z wiarą, że moja miłość je ocali – choć jest to rzecz, której my, rodzice, możemy być najmniej pewni, wiedząc, że w wirtualnym świecie, w którym nasze dzieci spędzają coraz więcej czasu, pewne jest tylko to, że ten świat je podnieca.
Po więcej informacji o Festiwalu 4 pory książki zapraszamy na stronę oficjalną festiwalu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapraszamy na czas prozy podczas "Festiwalu 4 Pory Książki" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto