MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja policji na warszawskim lotnisku doprowadziła do rozbicia narkotykowego gangu. Przemytnicy sprowadzali do Polski marihuanę z USA

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wideo
od 16 lat
Funkcjonariusze KAS ujawniali i przejmowali kolejne przesyłki z marihuaną, w tym czasie policjanci CBŚP i CBZC oraz prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ustalali członków zorganizowanej grupy przestępczej i sposób ich działania. Efektem działań było rozbicie gangu i przejęcie ponad 20 kg marihuany. W sprawie zatrzymano 12 osób, którym przedstawiono zarzuty.

Pod koniec marca 2023 roku funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej odkryli i przejęli paczkę z 10 kilogramami marihuany. Zdarzenie miało miejsce w trakcie kontroli przesyłek na warszawskim Lotnisku Chopina. Adresatem był odbiorca z Poznania.

Wówczas do akcji wkroczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy przy wsparciu kontrterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Poznania jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch mężczyzn, w tym odbiorcę przesyłki, zabezpieczając kolejne narkotyki.

Sprawa nie zakończyła się jednak na przejęciu narkotyków i zatrzymaniu dwóch mężczyzn. Z zebranych informacji wynikało, że za proceder mogą być odpowiedzialni członkowie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. W celu rozpracowania tej grupy przestępczej Komendant Główny Policji powołał specjalną grupę śledczą, w skład której wchodzą policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) - informuje CBŚP w komunikacie.

Wspomniani funkcjonariusze ściśle współpracując z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu skupili się na ustaleniu osób mogących brać udział w procederze, a także sposobu ich działania. Wynikiem ich działań było zebranie informacji o członkach gangu, którzy jak się okazało za pośrednictwem komunikatorów internetowych założyli sklep, w którym sprzedawali środki odurzające przemycane z USA do Polski za pośrednictwem firm kurierskich. Według śledczych, członkowie grupy mogli przemycić w ten sposób co najmniej 100 kg marihuany.

12 podejrzanych

Na początku kwietnia funkcjonariusze KAS ponownie na warszawskim lotnisku ujawnili kolejną paczkę z 10 kg marihuany. Tym razem przesyłka była adresowana do Wrocławia. Narkotyki zostały wyeliminowane z rynku, a funkcjonariusze CBZC, CBŚP, KAS i prokuratorzy działali dalej.

Niespełna miesiąc później w Poznaniu zatrzymano dwóch podejrzanych, którzy w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przy czym jednemu z nich grozi również odpowiedzialność za kierowanie nią. Dodatkowo mężczyznom przedstawiono również zarzuty udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających - informuje CBŚP.

Pod koniec sierpnia funkcjonariusze CBŚP i CBZC przeprowadzili największe uderzenie w gang, zatrzymując 8 osób. Akcja została przeprowadzona w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i w Warszawie. Zatrzymane tym razem osoby także zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych osób.

Łącznie w śledztwie występuje 12 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zabezpieczono ponad 20 kg marihuany oraz 50 tys. zł. Policjanci wykonują dalsze czynności w śledztwie i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto