Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek w miejscu zieleńca na Krakowskim Przedmieściu? Tak mógłby się zmienić jeden z najpopularniejszych skwerów w Warszawie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Budynek usługowy zamiast skweru? Kontrowersyjna koncepcja zakończenia osi saskiej
Budynek usługowy zamiast skweru? Kontrowersyjna koncepcja zakończenia osi saskiej Facebook / Tomasz Geras - Architektura Klasyczna
Architekt Tomasz Geras opublikował w sieci zdjęcia ukazujące, jak w przyszłości mógłby wyglądać skwer ks. Twardowskiego w Warszawie. W myśl projektu, zamiast powojennego zieleńca, stanąłby tam duży budynek, który mógłby pełnić funkcję usługową lub nawet mieszkalną. Artysta zaznacza, że zdaje sobie sprawę z tego, iż jego pomysł jest kontrowersyjny. Dodaje jednak, że trudno mu się pogodzić z przypadkowym sposobem, w jakim kończy się dzisiaj oś saska.

W sieci pojawiły się zdjęcia odmienionego skweru ks. Twardowskiego znajdującego się przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Są to wizualizacje, za które odpowiada architekt Tomasz Geras z Fundacji Rekonstrukcje i Odbudowy. Na fotografiach zamiast dzisiejszego małego parku, możemy zobaczyć duża, jasną budowlę.

Oś Saska, jedno z najbardziej monumentalnych założeń urbanistycznych Warszawy, obecnie rozprasza się w nieokreślonej pustce skweru przy Krakowskim Przedmieściu. Wydaje się, że wobec planowanej rekonstrukcji pobliskiego Pałacu Saskiego opisana lokalizacja może tym bardziej domagać się swoistego architektonicznego domknięcia - czytamy w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych przez wspomnianego architekta.

Tomasz Geras dodaje, że przed wojną działka zabudowana była kamienicami o nieco przypadkowych gabarytach. W związku z tym, przedstawił on czysto teoretyczną propozycję zagospodarowania placyku budowlą w duchu tradycyjnym.

Architekt: to z pewnością kontrowersyjna koncepcja

W rozmowie z naszym portalem, architekt Tomasz Geras zdradza, jaką funkcję mógłby pełnić nowy budynek wzniesiony przy Krakowskim Przedmieściu.

Myślę, że najprawdopodobniej dobrze sprawdziłby się jako budynek użyteczności publicznej. Nie można jednak wykluczyć opcji mieszkalnej - mówi nam Tomasz Geras.

Architekt zdaje sobie sprawę z tego, że jego koncepcja jest kontrowersyjna, gdyż zakłada likwidację przedwojennego zieleńca. Z drugiej strony dodaje, że trudno pogodzić mu się z przypadkowym sposobem, w jakim obecnie kończy się oś saska.

Boczne skrzydła budynku mogłyby nawiązywać do znajdującego się po drugiej stronie ulicy Domu Bez Kantów, zaś pogrążona nisza - w sposób bardziej dosłowny sięgać po wątki klasycystyczne. Dzięki takiemu zabiegowi budynek nie zdominowałby monumentalnością perspektywy Krakowskiego Przedmieścia, jednocześnie zapewniając uroczystą oprawę kończącej się Osi Saskiej - kwituje w poście na Facebooku architekt.

Fundacja Rekonstrukcje i Odbudowy interesuje się zabytkami architektury tradycyjnej, klasycznej, obronnej, ochrona tychże zabytków, a także architekturą współczesną. Jej pracownicy starają się popularyzować wiedzę dotyczącą architektury tradycyjnej oraz promować dobre wzorce w dziedzinie ochrony zabytków oraz przestrzeni historycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto