Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z linią kolejową do Modlina? Trwają prace projektowe i przygotowania do wykupu gruntów

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne materiały prasowe / NM
Prace nad dokumentacją projektowo-kosztorysową oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę, a także wykupy gruntów. Rozkręcają się prace związane z budową linii kolejowej do lotniska w Modlinie. W zeszłym roku władze województwa, które realizują inwestycje w porozumieniu z PKP PLK, zapowiedziały, że połączenie powstanie w ciągu pięciu lat.

W budżecie województwa mazowieckiego zostały zarezerwowane środki na budowę linii kolejowej do lotniska w Modlinie - łącznie ponad 32 miliony złotych, z czego w 2024 roku roku 2 miliony zł. W ubiegłym roku wybrano projektanta tej linii oraz stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin. To prawdopodobnie robocza nazwa stacji. Nadawanie tak długich nazw przystankom nie jest popularną praktyką i może utrudniać też ich identyfikację podróżnym.

Realizatorem samej inwestycji będzie PKP PLK samorząd województwa pokryje koszty wspomnianego etapu projektowego, który na dobre rusza w tym roku, a także wykupy gruntów na trasie przyszłej linii kolejowej. Mazowsze sfinansuje również etap realizacyjny w przypadku braku środków z Unii Europejskiej. Nie jest to jeszcze bowiem potwierdzone, ale władze województwa przewidują, że prace budowlane, zostaną sfinansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

Linia kolejowa do Modlina - szczegóły

Projekt obejmuje budowę nowej, dwutorowej linii kolejowej od stacji Modlin do stacji Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin. Jej długość wyniesie ok. 5,8 km. W ramach inwestycji planowana jest także budowa naziemnej stacji kolejowej. Wiemy z zawartego w postępowaniu przetargowym Opisu Przedmiotu Zamówienia, że przewiduje się w Modlinie naziemną stację z peronem wyspowym dwukrawędziowym, a nie jak wcześniej spekulowano podziemną stację pod terminalem. Będzie to też stacja czołowa. Konieczna będzie również rozbudowa istniejącej stacji kolejowej Modlin o kolejny tor i peron o długości 200 metrów. To stacja z której dzisiaj pasażerowie dojeżdżają z lotniska autobusami.

W ramach prac przewidziano też budowę wiaduktu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 62 nad nową linią kolejową, budowę wiaduktu drogowego w ciągu drogi powiatowej nr 2413W i wiaduktu drogowego w ciągu drogi do obsługi lotniska. Przypomnijmy, że konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i YLE Inżynierowie wygrało przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. Do ich zadań będzie również należało pozyskanie decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę, a uzyskanie pozwolenia na budowę nowego połączenia zaplanowano do końca 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto