Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekamy na ustawę o aglomeracjach

Aleksandra Szumska
Infografika: Maciej Dudzik
Czy powstanie aglomeracji stanie się faktem w 2010 roku

Już ponad dwa lata parlamentarzyści pracują nad ustawą metropolitarną, dzięki której łatwiej będzie w przyszłości zarządzać miastem i przyległymi do niego terenami.

Zgodnie z projektem ustawy na czele aglomeracji stanąć ma związek gmin i powiatów. Związek nie będzie otrzymywał żadnych dodatkowych środków z budżetu, a jedynie pieniądze na zlecone mu zadania. Do tych zadań należeć będą m.in.: wspólne przygotowanie studium zagospodarowania przestrzennego dla metropolii, stworzenie planu funkcjonowania i rozwoju transportu zbiorowego w metropolii oraz zarządzanie ważnymi dla całego obszaru korytarzami transportowymi, w tym drogami, a także gospodarka odpadami, wodno-ściekowa, edukacja publiczna czy wspieranie kultury i ochrona zabytków.

Niestety, wygląda na to, że ustawa tak szybko w życie nie wejdzie. Ciągle trwają spory, ile aglomeracji w Polsce ma po-wstać, jakie warunki trzeba spełnić, żeby takie miano otrzymać. Powstały dwa projekty - rządowy i opracowany przez marszałków poszczególnych województw, które były w niektórych kwestiach sprzeczne ze sobą.

Ostatnie doniesienia mówią, że rząd chce, żeby ustawa w życie weszła w styczniu przyszłego roku lub od nowej kadencji samorządów, czyli jesienią 2010. Czy tak się stanie, zobaczymy.

- Wejście ustawy aglomeracyjnej w życie przyczyni się do sprawniejszego, bardziej harmonijnego procesu zarządzania miastem i obszarami je otaczającymi - mówi Tomasz Śpiewak z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Czy Wrocław jest gotowy na to, żeby stać się aglomeracją - taką według ustawy? Co robimy, żeby przygotować się na ten stan rzeczy?
Przede wszystkim powołana do życia została Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Do spółki należy już 18 gmin. Jej głównym celem jest tworzenie warunków aktywizacji gospodarczej, a w szczególności ożywienie rynków lokalnych, ograniczenie bezrobocia, realizacja projektów związanych ze wspieraniem przedsiębiorczości.
Spółka działa na kilku polach. Obsługuje inwestycje strategiczne (niekoniecznie zagraniczne), co wiąże się z doradztwem biznesowym, poszukiwaniem lokalizacji pod prowadzenie działalności przez inwestorów, pośredniczy w kontaktach. Kolejna dziedzina działalności to projekt kolei aglomeracyjnej. Zgromadzona ma zostać dokumentacja potrzebna do uruchomienia i zmodernizowania infrastruktury wrocławskiego węzła kolejowego. Agencja przygotowała także tzw. produkt turystyczny. Inicjatywa ta ma zachęcić wrocławian do spędzania wolnego czasu na terenie aglomeracji.

Opracowano także plan modernizacji zarządzania w administracji samorządowej, projekt zagospodarowania odpadów. Spółka koordynuje również: Program dla Wrocławia - autorski projekt antykryzysowy prezydenta Dutkiewicza oraz projekt Wracajcie.

Jakie sukcesy do tej pory udało się osiągnąć Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej?
- Przedstawiciele spółki uczestniczyli w negocjacjach z IBM. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej pomagała także w pozyskiwaniu innych inwestorów dla Wrocławia i okolic - mówi Tomasz Śpiewak z ARAW.

Ponadto zakończyła projekt "Nauczyciel przyszłości", który podnosić ma kwalifikacje zawodowe nauczycieli.

Dzięki zabiegom ARAW Wrocław otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Europejską Nagrodę Sektora Publicznego EPSA 2009, Most Business Friendly Region 2008 (wg British-Polish Chamber of Commerce).

Ponadto aglomeracja wrocławska stała się regionem najmocniej przyciągającym inwestorów (wg Pulsu Biznesu 2008), a sam Wrocław najbardziej przyjaznym dla biznesu miastem w Polsce (wg Forbesa 2008) oraz najbardziej innowacyjnym (raport 2008 firm KPMG).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto