Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Warszawie

EM
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Archiwum Polskapresse
Na co dzień to politycy decydują o naszych losach podejmując kluczowe dla kraju decyzje. Co jednak w tej sprawie może zrobić młodzież? Czy istnieje jakaś forma czynnego udziału młodych w sprawach dla nich ważnych?

Z inicjatywą wychodzi Europejski Parlament Młodzieży, który w sobotę 9 kwietnia organizuje w Warszawie w LO im. Czackiego (ul. Polna 5) Dzień Europejskiego Parlamentu Młodzieży.

European Youth Parliament (EYP) to organizacja pozarządowa (non-profit) założona w 1987 r. z siedzibą w Berlinie. Od kilku lat działa we współpracy z Parlamentem i Komisją Europejską oraz Radą Europy. Każdego roku w ponad trzydziestu państwach europejskich organizowanych jest około 50 spotkań skupiających blisko 20 tys. osób.

Czytaj także: Muzeum Narodowe otwiera w maju cyfrową wersję muzuem

Oddział w Polsce powstał w 2006 roku, ale pierwsi delegaci zaczęli brać udział w sesjach już w latach dziewięćdziesiątych. W skład EYP Poland wchodzi Zarząd, Komisja Rewizyjna i koordynatorzy regionalni. Podczas sesji selekcyjnej wybierani są delegaci na sesje międzynarodowe. – Parlament w Polsce skupia w sumie około 700 osób z Polski i zagranicy. Jednak liczba członków najbardziej aktywnych i zaangażowanych to mniej więcej 40 osób – mówi Beata Skobodzińska, prezes EYP Poland.

Czytaj także: Projekt Warszawiak kontra Projekt Trójząb! Kto lepszy?
Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny „EYP DAY” zgromadzi od 40 do 50 studentów oraz uczniów szkół średnich z Warszawy i okolic. Gościem specjalnym będzie osoba z Finlandii przewodnicząca obradom. Uczestnicy zostaną podzieleni na komitety (grupy dyskusyjne) kierowane przez trenerów. W czasie pracy będą dyskutować i opracowywać zagadnienia polityczne, społeczno-kulturowe i ekonomiczne. Jak informuje Anna Pankowiec, skarbnik organizacji, póki co zaplanowanych jest sześć tematów debaty, z czego pięć zostanie ostatecznie wybranych. Są to: przyszłość i bezpieczeństwo elektrowni jądrowych w kontekście wydarzeń w Japonii, stopień do jakiego Unia Europejska powinna ingerować w sprawy w Afryce Północnej, starzenie się społeczeństw europejskich, kryzys wolnych mediów w związku z ustawą na Węgrzech, sytuacja na Białorusi trzy miesiące po wyborach.

Na program dnia składają się gry integracyjne (Teambuilding), wspomniana gra w komitetach (Committee Work) oraz obrady generalne (General Assembly). Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim.

Głównym celem organizacji jest dostarczenie młodym ludziom z całej Europy możliwości nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów, wymiany poglądów i poszerzenia wiedzy na tematy gospodarcze, społeczne i kulturalne. Uczestnictwo w działaniu parlamentu pozwala również nauczyć się efektywnej pracy w grupie, jako organizator lub dziennikarz. Ponadto jest to szansa na podszlifowanie języka, którym w EYP obok angielskiego jest francuski. – Jeśli chodzi o aktywność, to młodzi ludzie wykazują duże zainteresowanie działalnością w naszej organizacji – dodaje Beata Skobodzińska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto