Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziwna historia "Zakątku Cybisa". Po prawie dekadzie mieszkańcy dostaną klucze do swoich mieszkań. Budynek wciąż dzieli mieszkańców

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Ursynów niezwykłymi historiami lokatorskimi stoi. Czy to nie przypadek, że w dzielnicy w której toczyła się historia serialu "Alternatywy 4" stanął blok, który czekał na swoich lokatorów przez prawie dekadę? Adresu Dunikowskiego 6A nie znajdziecie póki co nawet na mapach Google, ale już niedługo powinno się to wszystko zmienić.

Legendarna inwestycja to "Zakątek Cybisa". Wielu mieszkańców z okolicy nie było zadowolonych z powodu jej powstania. Wcześniej były to zielone tereny, naturalna przyroda, a przed laty rosły tam nawet drzewa owocowe. Ludzie którzy mieszkali w ursynowskich blokach praktycznie od ich początku mówili o tym terenie ze względu na drzewa owocowe "sad".

Sprzedaż mieszkań ruszyła w 2013 roku, a już w 2015 roku okazało się, że Włodarzewska S.A., realizująca tę inwestycję, ma problemy finansowe. Niestety zły sen dla wszystkich klientów, którzy zakupili mieszkanie w inwestycji „Zakątek Cybisa” stał się okrutną prawdą – po przeprowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego w latach 2016-2017 sąd ogłosił upadłość spółki. Mieszkańcy przez kilka lat zrzeszali się poprzez fora internetowe, Facebooka (powstał nawet fanpage Zakątek Cybisa). Chcieli dopiąć swego i otrzymać mieszkania lub zwrot pieniędzy.

Dziwna historia "Zakątku Cybisa". Po prawie dekadzie mieszka...

– Co ciekawe, kiedy niedoszli mieszkańcy składali wizyty na budowie, zazwyczaj pojawiało się tam więcej osób, które udawały pracę. Przypominało to trochę celowe przedstawienie – opowiada Jacek Skorupka, Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Zakątek Cybisa. Budzi to kolejne skojarzenia ze słynnym blokiem przy Alternatywy 4.

Na przełomie 2019/2020 roku został wypracowany projekt układu z wierzycielami, określający kluczowe zasady, na których inwestycja mogłaby zostać dokończona przez inny podmiot. Porozumienie zostało zaakceptowane przez większość zainteresowanych osób, a w kolejnym kroku zatwierdzone prawomocnie przez sąd. Układ przewidywał dokończenie rozpoczętej inwestycji przez spółkę z grupy kapitałowej Profbud. Osoby, które dotychczas zawarły umowy dotyczące zakupu mieszkania w Zakątku Cybisa, zgodnie z układem mogły zdecydować czy pozostaną właścicielami mieszkania, czy też rezygnują z lokalu z gwarancją zwrotu wniesionych środków – czytamy w komunikacie firmy Profbud.

Wkrótce potem wybuchła pandemia Covid-19, która w ogromnym stopniu zmieniła rynek mieszkaniowy, finansowy czy kredytowy. Wszyscy momentalnie obudzili się w nowej rzeczywistości, a dokończenie budowy po raz kolejny stanęło pod znakiem zapytania.

materiały prasowe - Profbud

Oprócz kwestii finansowych dodatkowe wyzwania związane z układem wynikały m.in. z braku obowiązywania ustawy deweloperskiej w momencie nabycia mieszkania przez klientów, która zapewniałaby im ochronę prawną, potrzeby porozumienia się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami czy też lokalizacji inwestycji i obowiązku wyjaśnienia spornych kwestii sąsiedzkich ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Jary”. Pomimo wszystkich trudności inwestor wywiązał się z nałożonego przez układ terminu zakończenia budowy, a także z deklaracji składanych nabywcom. Z danych dewelopera wynika, iż na blisko 200 zakontraktowanych lokali zaledwie 30 zostało dobrowolnie zwolnionych przez nabywców.

– Inwestycja, która przez wielu została spisana na straty, otrzymała drugie życie i dziś dumnie błyszczy w sercu zielonego Ursynowa – mówi Paweł Malinowski, Prezes Zarządu firmy Profbud. Trzeba prezesowi przyznać, że to trudne dość zadanie udało się zrealizować. Firmie Profbud chwała za to, że ludzie nie pozostali z niczym. Sam kształt bloku i jego umiejscowienie wśród mieszkańców wzbudza jednak sporo emocji i uważany jest za mocno kontrowersyjny. Mieszkańcom Ursynowa nie podoba się to, że blok został wciśnięty pomiędzy inne z zupełnie innej epoki i zastąpił naturalny zielony teren.

Krystian Dobuszyński
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto