Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja dla demokracji: uczniowie z wizytą w Sejmie i Senacie

Gimnazjum 112
Gimnazjum 112
60 uczniów Gimnazjum 112 we Włochach dowiadywało się czym była i jest demokracja w Polsce. Młodzież poznawała zasady funkcjonowania Sejmu Walnego, jak i współczesnego Parlamentu RP.

Senat RP ogłosił rok 2009 Rokiem Polskiej Demokracji. Wśród wielu działań związanych z obchodami realizowany był program "Edukacja dla demokracji", do którego zostały zaproszone cztery gimnazja: dwa warszawskie, w tym Gimnazjum nr 112 z ul. Solipskiej i dwa gimnazja spoza stolicy.

Program edukacyjny składał się z dwóch części:

  • historycznej, która umożliwiła młodzieży poznanie początków demokracji w Rzeczypospolitej (m.in. kształtowanie się demokracji szlacheckiej w dawnej Polsce)
  • współczesnej, poświęconej ustrojowi Rzeczypospolitej i funkcjonowaniu demokracji w Polsce.

Uczniowie klasy 1a Gimnazjum nr 112 zgłębiali wiedzę historyczną. Od lutego odbywały się spotkania w Senacie, w Muzeum Woli, w Zamku Królewskim i w Wilanowie, podczas których młodzież poznawała zasady funkcjonowania Sejmu Walnego, urzędy dawnej Polski, elekcje królewskie.

Młodzi ludzie przebierali się w stroje z epoki, wcielali się w role wyższych urzędników, inscenizowali elementy procedur sejmowych i elekcyjnych. Całość zwieńczył festyn historyczny w Wilanowie, podczas którego uczniowie m.in. uczestniczyli w zawodach strzelania z łuku i uczcie staropolskiej w ogrodach pałacowych.

Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w części współczesnej programu, którego celem było zapoznanie z wartościami demokracji - zarówno szlacheckiej, jak i współczesnej, z tym, co demokracja ze sobą niesie, jakie stwarza możliwości, jakie daje korzyści, wolności i prawa. Młodzież zwiedzała Sejm i Senat, poznawała polskie procedury demokratyczne: obowiązki senatora, proces legislacyjny, ordynację wyborczą.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z byłym wicemarszałkiem Senatu, senatorem Janem Królem, współautorem reformy samorządowej z 1999 roku, z senator Barbarą Borys-Damięcką i przewodniczącym Rady Dzielnicy Włochy Andrzejem Krupińskim.

Uczestnicy obu części programu spotkali się w sali obrad plenarnych Senatu. Przedstawiciele poszczególnych klas przedstawili przygotowane prezentacje multimedialne, poświęcone m.in. wyborom do parlamentu polskiego i europejskiego, Senatowi, demokracji szlacheckiej, a także wspomnieniom z zajęć, w których uczestniczyli.

Gimnazjaliści przeprowadzili również dyskusję o wartościach demokracji, będącą próbą porównania zasad i sposobu funkcjonowania demokracji szlacheckiej w dawnej Rzeczypospolitej i demokracji we współczesnej Polsce.

W spotkaniu udział wzięli: wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, przedstawiciel kuratoriom, muzealnicy, nauczyciele szkół uczestniczących w programie, dyrektorzy gimnazjów, wśród nich dyrektor Gimnazjum nr 112 Anna Lidia Brzywca.

Program "Edukacja dla demokracji" miał charakter pilotażowy. Został przygotowany przez Dział Edukacji Obywatelskiej Kancelarii Senatu RP, Muzeum Woli, Zamek Królewski w Warszawie i muzeum-pałac w Wilanowie. Trwał kilka miesięcy. Organizatorzy nie wykluczają możliwości realizacji kolejnych edycji.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto