Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gazociąg w Wilanowie pod jeziorami i przy Pałacu? PGNiG ma nową trasę dla rury. Mieszkańcy zaniepokojeni

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
naszemiasto.pl / zdjęcie ilustracyjne
EC Siekierki czeka przebudowa. Zamiast węgla w elektrociepłowni spalany będzie gaz. Żeby było bardziej "eko" konieczne jest położenie gazociągu przez kawałek Mokotowa i niemal cały Wilanów. Pierwotnie miał przebiegać blisko Wisły. Teraz PGNiG Termika pokazała nową trasę. Mieszkańcy są nią zaniepokojeni.

Elektrociepłownia Siekierki chce zbudować blok gazowo-parowy. To planowana od lat inwestycja warta niemal dwa miliardy złotych. Po jej otwarciu zużycie węgla spadnie o ponad milion ton rocznie. Docelowo – do 2035 roku - dwa stare węglowe bloki zostaną wyłączone.

Ale żeby tak się stało, trzeba zbudować nie tylko nowy blok energetyczny podobny do tego budowanego w EC Żerań, ale także poprowadzić gazociąg. Nad inwestycją czuwa rządowa spółka PGNiG Termika. Jej przedstawiciele spotkali się z radnymi i mieszkańcami Wilanowa.

Nowa trasa gazociągu. Pod jeziorem, obok Pałacu w Wilanowie

Prace mają zacząć się za dwa lata i potrwać do 2028 roku. Mieszkańcy dopytywali się o przebieg gazociągu. Pierwotnie od EC Siekierki na Mokotowie biegł równolegle do Wisły, przez cały Wilanów, aż do granic Warszawy. Teren ten zarezerwowano nawet w konsultowanych ze spółką planach zagospodarowania przestrzennego okolicy.

Teraz, ku zaskoczeniu radnych, PGNiG Termika pokazała zupełnie inną trasę.

Rurę o średnicy 70 centymetrów chcą położyć pod kanałem Sobieskiego, Rezerwatem Morysin, na tyłach Pałacu w Wilanowie i dalej pod ul. Vogla, jeziorkiem Powsinkowskim, jeziorami Lisowskim i Pod Morgami aż do granicy Warszawy. To teren chronionego krajobrazu. PGNiG zapewnia jednak, że nie planuje wyciąć ani jednego drzewa. Rura będzie budowana metodą bezwykopową i będzie przeciskana pod ziemią (podobnie jak w przypadku awaryjnego tunelu pod Wisłą do „Czajki”). W parkach oraz pod jeziorkami będzie to aż 20 metrów pod ziemią.
Spółka podczas komisji tłumaczyła, że miana trasy wynika z tzw. „kolizji”. Na „starej trasie” stoi siedem budynków. Miasto przekonuje, że to obiekty łatwe do usunięcia m.in. stara szklarnia i korty tenisowe. Inwestor argumentuje, że problem jest też z okolicą pierwotnej trasy wzdłuż Wisły. Powstawanie rurociągu mogłoby wstrzymać planowaną w przyszłości rozbudowę ul. Czerniakowskiej-Bis.

- Z jednej strony przedstawiciel inwestora twierdzi, że zostały zbadane różne warianty wraz z rezerwą (to wspomniana „stara trasa” - red.), a z drugiej presja społeczna, by wyjaśnić dogłębnie, dlaczego nie można tego poprowadzić w starym przebiegu. Wyłania się z tego obraz nie do końca przejrzysty - mówi nam Paweł Czarnecki, radny Wilanowa.

Radny zauważa, że nowa trasa gazociągu znajduje się w dużej mierze na terenach należących do Skarbu Państwa. - W takim wariancie prawdopodobieństwo protestów mieszkańców jest mniejsze, wykup gruntów może być łatwiejszy, a na końcu okaże się, że i tańszy - dodaje.

- W mojej ocenie inwestor nie przedstawił rzetelnych dokumentów jednoznacznie przedstawiających starą rezerwę jako niemożliwą do zrealizowania. Uważam także, że zbyt późno jesteśmy informowani o sprawie, którą można było przedstawić w rzetelny sposób mając więcej czasu. Ale inwestor tego nie chciał albo było mu wygodnie by jak najpóźniej opinia społeczna poznała fakty - tłumaczy nam radny.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w 2023 roku. Warto dodać, że inwestor na mocy specustawy może rozpocząć budowę bez konsultacji społecznych. Poprosiliśmy o komentarz PGNiG Termika. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto