Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie zbudują CPK? Spółka wystąpiła o decyzję lokalizacyjną. "To prosta ścieżka do pozwolenia na budowę"

PAP
PAP
Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Jego budowa miała się zacząć w 2023 roku.
Jego budowa miała się zacząć w 2023 roku. mat. pras. / CPK
Co dalej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego? Spółka informuje, że złożyła dokumenty o decyzję lokalizacyjną. Następny krok to pozwolenie na budowę. Zgodnie z obietnicami start inwestycji nastąpi w 2023 roku. Czy się uda?

Kolejne informacje napływają z Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pod koniec października spółka poinformowała o pozyskaniu inwestora strategicznego. Najkorzystniejsza oferta to sprzedaż 49 proc. udziałów za 8 mld zł. Teraz CPK poinformowało, że złożyło wniosek o decyzję lokalizacyjną.

"Zakładamy w naszym harmonogramie, że jest możliwość pozyskania decyzji w pierwszym kwartale przyszłego roku. Będzie to prosta ścieżka do wniosku o pozwolenie na budowę" - przekazał Konrad Majszyk, rzecznik CPK.

Jego budowa miała się zacząć w 2023 roku.

Gdzie zbudują CPK? Spółka wystąpiła o decyzję lokalizacyjną....

Dokumenty w tej sprawie zostały złożone do wojewody mazowieckiego jeszcze w październiku. Majszyk zauważył, iż tempo rozpatrywania wniosku zależy od wojewody. Przypomnijmy, że przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego wielokrotnie obiecywali "wbicie pierwszej łopaty" pod budowę super-lotniska w 2023 roku, a także zakończenie prac w 2027. Pierwszy samolot miałby odlecieć z Baranowa w 2028 roku. Wygląda na to, że pierwszy z terminów nie zostanie dotrzymany.

Czy CPK powstanie?

Kolejne decyzje w sprawie CPK, które jak na razie jest spółką państwową, należą do polityków. Poseł KO, Maciej Lasek, a także specjalista w dziedzinie lotnictwa opublikował niedawno swoją opinię na temat inwestycji na portalu forsal.pl. Nie ma w niej mowy o zatrzymaniu budowy.

"Projekt CPK i działalność spółki Centralny Port Komunikacyjny wymagają przeprowadzenia szczegółowego audytu, by ujawnić nie tylko założenia techniczne, ekonomiczne, prawne i społeczne samych inwestycji, ale także zawarte przez Spółkę umowy, które nie zostały nawet częściowo przedstawione opinii publicznej, jak i organom kontrolnym. Projekt prowadzony w oparciu o publiczne środki musi zyskać pełną transparentność. Dlatego dopiero na bazie przeprowadzonego audytu można w odpowiedzialny sposób podjąć dalsze decyzje dotyczące realizacji poszczególnych elementów projektu CPK" - czytamy na forsal.pl.

Najważniejsze w tym przypadku jest ostatnie zdanie. Wydaje się zatem, że jeśli audyt wypadnie pozytywnie inwestycja mogłaby być kontynuowana. Tymczasem przedstawiciele CPK informują o tym, co w ostatnim czasie zrobili na rzecz budowy lotniska.

- Jest zatwierdzony przez Ministra Infrastruktury Plan Generalny i promesa zezwolenia na założenie lotniska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Co ważne dla finansowania projektu, przyjęty jest drugi etap Programu Wieloletniego, który obejmie lata 2024 – 2030. Gwarantuje on bowiem środki niezbędne do kontynuacji prac projektowych oraz przeprowadzenia robót budowlanych Portu Lotniczego CPK, a także związanych z tym kluczowych inwestycji - wskazał rzecznik CPK.

W informacji, na którą powołuje się PAP Majszyk podaje, że spółka pozyskała ok. 1100 hektarów terenu, a do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosili się właściciele posiadający ok. 3,6 tys. ha. W sumie to ok. 80 proc. nieruchomości potrzebnych pod budowę pierwszego etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Źródło: PAP / naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto