Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hub Mobilności. Pierwszy w Warszawie parking dla pojazdów na minuty. Hulajnogi, skutery i samochody w jednym miejscu

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Warszawa ma już swój pierwszy Hub Mobilności. Specjalny parking dedykowany jest pojazdom współdzielonym - elektrycznym hulajnogom, skuterom i samochodom na minuty. Przestrzeń znajduje się na warszawskim Służewcu, przy biurowcu Adgar Plaza i została opracowana przez warszawski start-up. Szczegóły w tekście poniżej.

Nowość w Warszawie. Specjalne strefy parkingowe dla elektryków

W Warszawie powstał pierwszy Hub Mobilności - specjalny parking dla e-hulajnóg na minuty, skuterów i samochodów carsharingowych. Przestrzeń została opracowana i zaprojektowana przez warszawski start-up. W przyszłości podobne strefy mają pojawić się przy osiedlach mieszkaniowych, dworcach, węzłach przesiadkowych czy obiektach publicznych. Póki co, pierwszy parking dla pojazdów różnego rodzaju znajdziemy na warszawskim Służewcu, przy biurowcu Adgar Plaza. Są tam pojazdy Traficar, Dott i blinkee.city. Jest on wyposażony w infrastrukturę ładowania.

Hub Mobilności. Pierwszy w Warszawie parking dla pojazdów na...

- Na całym świecie trwają poszukiwania rozwiązań czyniących transport miejski bardziej zrównoważonym i ekologicznym. Należą do nich mikromobilność i współdzielone elektryczne hulajnogi, które są bezemisyjnym środkiem transportu, pomagającym zmniejszać ruch zmotoryzowany. Huby Mobilności, jako element innowacyjnej infrastruktury miejskiej, idealnie wpisują się w trend smart mobility - mówi Borys Pawliczak, dyrektor generalny Dott w Polsce.

Na czele Hubów Mobilności stoi Adam Jędrzejewski, szef Stowarzyszenia Mobilne Miasto i propagator idei współdzielonej mobilności. Udziałowcem w spółce jest Vooom - platforma typu MaaS (Mobility-as-a-Service) oferująca miastom multimodalny planer podróży oraz integrująca w jednej aplikacji różne pojazdy sharingowe z transportem publicznym.

W planach setki podobnych miejsc

Warszawski start-up chce, aby tego rodzaju parkingi były standardowym elementem infrastruktury m.in. przy nieruchomościach komercyjnych czy mieszkaniowych, dworcach, węzłach przesiadkowych i obiektach publicznych. - Opracowany przez spółkę format pozwala na elastyczne dostosowanie hubu do indywidualnych potrzeb danego obiektu. Dzięki temu potencjał Hubów Mobilności to setki lokalizacji w największych polskich miastach - mówią pomysłodawcy.

Nowe przepisy dla użytkowników hulajnóg

Przypomnijmy, że w piątek, 20 maja 2021 r., weszła w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto