Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Język migowy w Polsce. Mazowsze liderem popularności języka migowego w naszym kraju. Zainteresowanie mieszkańców wzrasta

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Dzięki wizualnej kulturze nauka języka migowego za pośrednictwem YouTube'a lub platform edukacyjnych online jest łatwiejsza niż kiedykolwiek
Dzięki wizualnej kulturze nauka języka migowego za pośrednictwem YouTube'a lub platform edukacyjnych online jest łatwiejsza niż kiedykolwiek Piotr Krzyżanowski
23 września przypada Międzynarodowy Dzień Języka Migowego. Z tej okazji platforma Preply przyjrzała się popularności języka migowego w Polsce i poza nią. Jak się okazuje, województwo mazowieckie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu popularności języka migowego w Polsce. Natomiast nasz kraj znalazł się na zaszczytnym piątym miejscu w całej Europie. Szczegóły poniżej.

W Europie mieszka około 51 milionów osób niedosłyszących. To aż co dziesiąty mieszkaniec Unii Europejskiej. Szacuje się jednak, że obecnie tylko milion osób w UE posługuje się językiem migowym, przy czym na jednego tłumacza przypada około 80 niesłyszących. Potrzeba więcej osób posługujących się językiem migowym, zwłaszcza, że język migowy nie jest uniwersalny.

Powszechne jest przekonanie, że istnieje jeden taki uniwersalny język, ale w rzeczywistości jest ich ponad 300 – a co jeszcze bardziej interesujące mogą one nawet mieć regionalne akcenty - podkreślają eksperci platformy edukacyjnej Preply.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ustanowiła dzień 23 września Międzynarodowym Dniem Języków Migowych.Dlatego platforma Preply przeprowadziła badania dotyczące popularności języka migowego w Europie oraz w różnych regionach Polski.

Popularność języka migowego w Polsce. Mazowsze liderem

Eksperci przeanalizowali różnorodne aspekty obejmujące liczbę wyszukiwań w Google, ich zmiany w stosunku do roku 2022 i 2023, oraz ilość wideo i tweetów na mieszkańca zawierających wzmianki na temat języka migowego. Analiza została przeprowadzona wśród 34 różnych państw europejskich.

Jak się okazało, województwo mazowieckie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu popularności języka migowego w Polsce. W ostatnim roku (lipiec 2022 - lipiec 2023) zarejestrowano wzrost zainteresowania tym tematem na Mazowszu w wyszukiwarce Google o 40 proc. Zaraz naszym województwem znajduje się Śląsk i Małopolska.

Wzrasta świadomość Polaków o językach migowych

Z kolei Polska zajmuje zaszczytne piąte miejsce w Europie, ustępując jedynie Irlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Słowenii.

Analizując liczbę wzmianek w nagraniach wideo, tweetów oraz liczbę wyszukiwań, a także uwzględniając ich wzrost w ciągu roku na mieszkańca, Polacy wykazują znaczne zainteresowanie i zajmujemy 5. miejsce w Europie spośród 34 państw. Pozycja ta jest imponująca, świadcząc o zaangażowaniu i aktywności polskiej społeczności języka migowego w mediach cyfrowych - czytamy w analizie badania Preply.

Drugie miejsce zajmuje Norwegia. Sąsiednia Szwecja plasuje się zaraz po Norwegii, a trzecie miejsce przypadło Wielkiej Brytanii.

Ze szczegółami badania możecie zapoznać się TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto