Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotniska w Warszawie. Chopina popularne jak przed pandemią, Modlin z historycznym zyskiem. A co z portem Warszawa-Radom?

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Oto dane za 2023 rok
Oto dane za 2023 rok Materiały prasowe / Archiwum Nasze Miasto / Krystian Dobuszyński
Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło w ubiegłym roku prawie 18,5 mln podróżnych. To wynik znacznie zbliżony do tego, który stołeczny port osiągnął w 2019 roku, a więc bezpośrednio przed wybuchem pandemii koronawirusa. Świetnymi rezultatami chwalą się także lotniska Warszawa-Radom oraz port lotniczy w Modlinie. To pierwsze do końca grudnia ubiegłego roku obsłużyło 103 418 pasażerów, z kolei drugie 3,4 mln, co stanowi absolutny rekord.

Spis treści

Lotnisko Chopina ze znakomitymi wynikami

Przedstawiciele Lotniska Chopina opublikowali wyniki wypracowane przez warszawski port w 2023 roku. Okazuje się, że przewyższyły one prognozy zakładające, iż liczba odprawionych pasażerów nieznacznie przekroczy 15 milionów. W rzeczywistości stołeczny lotnisko obsłużyło dokładnie 18 499 527 podróżnych. Ruch stosunku do rekordowego, jak do tej pory 2019 roku, odbudował się w 98 procentach.

Najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych osób okazał się lipiec (1 935 714), a najsłabszym luty (1 119 953).

Na Lotnisku Chopina 2023 to rok rekordowych wyników, rozwoju i innowacji. Zamknęliśmy go liczbą niemal 18,5 mln odprawionych pasażerów, przewyższając nasze prognozy i oczekiwania. Te wyjątkowe wyniki potwierdzają dynamiczny powrót do normalności w sektorze lotniczym. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w osiągnięciu tego imponującego rezultatu, który niewątpliwie wzmacnia pozycję całego polskiego lotnictwa na europejskim rynku - mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL S.A. i członek zarządu ACI Europe.

Przypomnijmy, że w 2022 roku, Lotnisko Chopina odprawiło 14 mln 413 tys. 889 pasażerów.

Nowe rekordy i najpopularniejsze kierunki

W grudniu stołeczny port odprawił blisko 1,4 mln podróżnych, czyli zaledwie o 0,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 roku, poprzedzającym wybuch pandemii koronawirusa. W ostatnim miesiącu 2023 roku Lotnisko
Chopina obsłużyło przeszło 121,7 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli ponad 21 proc. więcej niż w grudniu cztery lata temu.

W 2023 roku Lotnisko Chopina odnotowało najwyższą w historii liczbę pasażerów odprawionych na loty czarterowe, w sumie było ich 2,6 mln. Z kolei pasażerowie tranzytowi w całym roku stanowili 26 proc. osób obsłużonych w warszawskim porcie. Strefę Non Schengen wybrało ponad 7 mln pasażerów, a strefę Schengen - ponad 11,4 mln.

Rekordowy w ubiegłym roku okazał się też tonaż obsłużonego cargo na Lotnisku Chopina. W ciągu 12 miesięcy odprawiono blisko 103,6 tys. ton cargo, czyli o około 6 proc. więcej niż w 2019 roku, kiedy waga cargo wyniosła niespełna 97,8 tys. ton. Do rekordów należy też wynik odprawionych pasażerów 11 sierpnia. W ciągu doby
przez terminal przeszło 67.968 osób, najwięcej w historii portu.

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków z Lotniska Chopina w 2023 roku, podobnie jak rok wcześniej, znalazły się:

 • Londyn
 • Paryż
 • Antalya
 • Amsterdam
 • Frankfurt

Inaczej ranking ten wygląda przy podziale tras na regularne i czarterowe. Do najchętniej wybieranych połączeń regularnych należały:

 • Londyn
 • Paryż
 • Amsterdam
 • Frankfurt
 • Dubaj

Z kolei czarterowych:

 • Antalya
 • Hurghada
 • Marsa Alam
 • Heraklion
 • Rodos

Najczęściej wybierani przewoźnicy, operujący ze stołecznego portu w minionym roku, to: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Smartwings.

Lotnisko w Modlinie z pierwszym w historii zyskiem

Lotnisko Chopina to nie jedyny port na Mazowszu, mogący pochwalić się znakomitymi wynikami. Dynamiczny wzrost popularności notuje bowiem obiekt w Modlinie.

Tamtejsze lotnisko zanotowało w 2023 roku rekordową liczbę pasażerów. Łącznie odprawiono 3,4 mln podróżnych. Przypomnijmy, że w 2022 roku liczba ta wyniosła 3,12 mln.

Ponadto, przedstawiciele portu lotniczego przekazali, że w ubiegłym roku udało im się wypracować pierwszy w historii zysk.

W roku 2022 zanotowaliśmy zysk brutto powyżej 300 tys. złotych. Niestety zysk netto był podobny, lecz o ujemnej wartości. W ubiegłym roku osiągnęliśmy zysk wyższy od naszych pierwotnych planów. Kilkumilionowy zysk to bardzo dobry wynik - informuje Zarząd Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, cytowany przez portal "Rynek Lotniczy".

Lotnisko Warszawa-Radom także zadowolone

Swoimi wynikami pochwalili się także przedstawiciele lotniska Warszawa-Radom. Tamtejszy port oficjalnie uruchomiono 27 kwietnia 2023 r. Do końca grudnia ubiegłego roku lotnisko obsłużyło 103 418 pasażerów.

To ponad pięć razy więcej niż w okresie swojego poprzedniego funkcjonowania (w latach 2015-2017), kiedy to łącznie w ciągu dwóch lat, według danych ULC, ówczesny port odprawił 19 538 podróżnych. W samym grudniu 2023 r. z usług lotniska skorzystało 6 089 tys. osób - przekazał Polskie Porty Lotnicze.

Obecnie z radomskiego lotniska dostępne są połączenia:

 • do Rzymu - wykonywane przez Polskie Linie Lotnicze LOT
 • do Szarm el-Szejk, z biurem podróży Anex Tour na pokładzie linii lotniczych Skyline Express
 • do Larnaki na Cyprze, obsługiwane od grudnia przez pierwszego na lotnisku w Radomiu niskokosztowego przewoźnika Wizz Air

W letniej siatce połączeń PLL LOT uruchomiły sprzedaż biletów do:

 • Rzymu
 • Ochrydy
 • Podgoricy
 • Prewezy
 • Tirany
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto