Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Luzowanie obostrzeń. Kiedy otwarcie galerii handlowych? Premier podał datę i szczegóły znoszenia restrykcji

Redakcja
Szymon Starnawski/archiwum
W sobotę 21 listopada 2020 odbyła się konferencja prasowa rządu w związku z planem znoszenia obostrzeń w gospodarce. Podano m.in. datę otwarcia sklepów w galeriach handlowych. Szczegóły w tekście poniżej.

Zniesienie obostrzeń w gospodarce

Dzisiaj, tj. 21 listopada 2020 r., o godz. 10:00 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zostały na niej przedstawione kompleksowe, długofalowe zasady dalszych etapów bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Podano trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Otwarcie galerii handlowych 28 listopada 2020

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie sklepy w galeriach handlowych będą ponownie otwarte od soboty 28 listopada 2020 roku. Będą one funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. W grudniu przewidziano dwie niedziele handlowe - 13 oraz 20 grudnia. - Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń - powiedział Mateusz Morawiecki. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Po pięciu latach białą flagę w zderzeniu z pandemią wywiesił także Shipudei Berek. Była to restauracja z kuchnią izraelską należąca do Artura Jarczyńskiego, właściciela kilku innych restauracji w Warszawie.

Restauracja działająca od października 2015 przy ulicy Jasnej serwowała gościom zestawy  śniadaniowe, przystawki mezze, izraelskie sałatki, pizze, dania z grilla m.in. mięsne szaszłyki shipudim. Właściciele w mediach społecznościowych pozostawili jednak swoim gościom nadzieję, że być może wrócą w przyszłości w innym miejscu czy innej odsłonie.

Nowa fala bankructw warszawskich restauracji. Padła nawet je...

Szkoły wciąż z nauką zdalną

Jak poinformował premier, szkoły wciąż będą uczyć dzieci w trybie zdalnym. - W przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, a następnie podjęliśmy decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich - powiedział Morawiecki. Co więcej, w 2021 roku ferie zimowe będą wyglądać inaczej niż dotychczas. Rząd zdecydował, że przerwa w zajęciach od nauki będzie trwać od 4 do 17 stycznia 2021 roku. Dotyczy to wszystkich województw.

Co naprawdę dzieje się w Szpitalu Narodowym. Relacja pacjent...

Co z knajpami i restauracjami?

W sprawie knajp oraz restauracji nie zapadła żadna decyzja. Branża gastronomiczna wciąż będzie działać wyłącznie z usługą "na wynos". Kiedy możemy spodziewać się otwarcia restauracji? - Zdecydowaliśmy się na odważny ruch, jakim jest otwarcie praktycznie całego sektora handlowego. W pozostałych branżach musimy się uzbroić w cierpliwość - poinformował premier.

Jak będą wyglądać Święta?

Premier apelował o ograniczenie mobilności w okresie świątecznym. - Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki - właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Chociaż od kilku dni obserwujemy pewną względną stabilizację liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo. Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów - powiedział Mateusz Morawiecki.

Cała Polska w czerwonej strefie

Przypomnijmy, że od soboty, 24 października cała Polska została objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Jeżeli średnia dzienna liczba zakażeń w ciągu siedmiu dni spadnie do 9400, wejdziemy do strefy żółtej. W strefie czerwonej pozostaną jednak regiony z największą liczbą zakażeń. Kolejnym etapem jest wprowadzenie stref zielonych. Będzie to możliwe, gdy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni w poszczególnych regionach będzie niższa niż 3800. Poniższa grafika przedstawia omawiane etapy:

Strajk Kobiet. Policja użyła gazu i siły fizycznej. Do akcji...

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto