Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most przyjaźni Polsko-Ukraińskiej? Jest pomysł na nazwę dla kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą

Redakcja
ZDM Warszawa
Jest pierwsza propozycja nazwy dla powstającej kładki pieszo-rowerowej na Wiśle. Organizacje pozarządowe proponują, aby nazwać ją Mostem przyjaźni Polsko-Ukraińskiej. Szczegóły poniżej.

Most przyjaźni Polsko-Ukraińskiej

Czy powstająca kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę będzie "Mostem przyjaźni Polsko-Ukraińskiej"? Tego chce Grzegorz Gruchalski, Przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego. - Zwracamy się do władz m.st. Warszawy o nadanie budowanej obecnie na Wiśle kładce pieszo-rowerowej nazwy Most przyjaźni Polsko-Ukraińskiej. W naszym odczuciu będzie to idealny sposób na wyeksponowanie pozytywnych stosunków między naszymi narodami, a także uhonorowanie niesamowitego, społecznego zrywu mieszkańców na rzecz pomocy dla ukraińskich uchodźców - pisze w petycji do przewodniczącej Rady Warszawy, Ewy Doroty Malinowskiej-Grupińskiej.

Przewodniczący uważa, że że dobre czyny należy chwalić i ten społeczny zryw mieszkańców na rzecz naszych braci i sióstr z Ukrainy trzeba upamiętnić w miejskiej przestrzeni. - Jeśli ta sytuacja była testem na człowieczeństwo, można stwierdzić, że Warszawianki i Warszawiacy zaliczyli go na medal. Wdzięczność widzimy po twarzach tych wszystkich uchodźców, którzy trafiają do miejskich punktów pobytowych, gdzie angażujemy się w pomoc - przekazuje Grzegorz Gruchalski.

Co słychać na budowie?

Miesiąc temu informowaliśmy o rozpoczętej budowie mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. Pierwszym etapem było palowanie, czyli stworzenie posadowienia przyszłego mostu. - Chodzi o żelbetowe podpory, bo to właśnie na nich będzie opierać się konstrukcja przeprawy. Obecnie trwa wbijanie 21 pali pod podporę, która usadowiona będzie najbliżej bulwarów wiślanych - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich. W sumie zostanie wbitych 160 pali. Będą one przenosiły obciążenia z mostu w warstwy nośne i dalej w głąb gruntu.

O inwestycji

Most pieszo-rowerowy połączy bulwary wiślane z Pragą na wysokości ulic Karowej na lewym brzegu i Okrzei na prawym brzegu. Dzięki niemu warszawiacy, bez wspinania się po schodach, w kilka minut przejdą na drugą stronę Wisły. Dalej dojdą albo do centrum Starej Pragi, albo w okolice kampusu uniwersyteckiego, albo Krakowskiego Przedmieścia. Most będzie również ważnym ogniwem rozwoju Warszawy w kierunku wschodnim. Poza funkcją komunikacyjną, będzie mieć także walory rekreacyjne. W dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy załamuje się. W tych zagięciach przeprawa będzie znacznie szersza, aby piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki. Co więcej, będzie tam także miejsce na drewniane siedziska. Brak ruchu samochodowego i piękne widoki na panoramę Warszawy pozwolą na chwilę odpoczynku i relaksu. Przez cały czas budowy działać będzie strona internetowa mostnaprage.waw.pl, na której znajdziecie pełne informacje z budowy, a także różne ciekawostki związane z tym mostem.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto