Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najkrótsze zielone światło w Warszawie? Po zmianach zaledwie kilka sekund na przejazd na Nowym Świecie

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Czy to kolejny absurd komunikacyjny w Warszawie? A może rozsądne rozwiązanie zdające egzamin w tym miejscu? Internauci zwracają uwagę, że w stolicy zainstalowano nową sygnalizację - z prawdopodobnie najkrótszym czasem zielonego światła w całym mieście. I to w samym centrum stolicy. Skąd takie działanie sygnalizacji?

Nietypowa sygnalizacja. Najkrótsze "zielone" w mieście?

Ta zmiana to pokłosie remontu przeprowadzonego przez Zarząd Dróg Miejskich na Placu Trzech Krzyży. Pojawiły się pasy rowerowe przez rondo Charlesa de Gaulle'a łączące Nowy Świat z Placem Trzech Krzyży. Na placu pojawiło się po remoncie więcej infrastruktury rowerowej, zniknęło kilka tzw. "teleportów". My skupimy się jednak dzisiaj na tym jak dostać się w to miejsce rowerem od północnej strony ronda.

Najkrótsze zielone światło w Warszawie? Po zmianach zaledwie...

Na ulicy Nowy Świat kilka-kilkanaście metrów przed rondem pojawił się pas dla rowerów. Nie ma przejazdu rowerowego obok przejścia dla pieszych - umożliwiono im zatem przejazd z samochodami czy autobusami. Jak zauważyli mieszkańcy zielone światło trwa... około 5-6 sekund. Następnie rowerzyści muszą czekać ponad dwie minuty. Skąd taki pomysł na rozwiązanie? Za organizację w ten sposób przejazdu odpowiada Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym. Jak mówi nam z kolei Jakub Dybalski z ZDM: - tu chodzi o tzw. prędkość ewakuacji ze skrzyżowania. Czyli czas potrzebny, żeby przejechać rondo. Będzie on dłuższy dla rowerów, a krótszy dla aut - tłumaczy.

od 16 lat

Jest jeszcze szansa na zmianę?

Różnica jest jednak bardzo duża. Jak słyszymy, przez najbliższe miesiące nowe rozwiązanie będzie obserwowane. Można sobie wyobrazić, że wiosną i latem liczba rowerzystów zrobi się znacznie większa niż taka, która "załapie się" na 5-6 sekund zielonego światła. Nasz fotoreporter trafił dziś na trzech rowerzystów oczekujących na "zielone". Szczęśliwie udało im się przejechać. Krótszy czas zielonego światła dla rowerzystów obowiązuje też chociażby na skrzyżowaniu ulic Tamka i Dobra. Różnica między nimi nie jest jednak tak duża. Na krótkie zielone światło dla pieszych skarżono się z kolei po wyznaczeniu przejść dla pieszych przez Rondo Dmowskiego. Te zmiany wchodzą zatem bardzo powoli i nieśmiało.

Dodatkowo, część osób zwraca uwagę na błędną instalacje sygnalizatorów. Ten dla rowerzystów jest po lewej stronie, choć pas dla rowerów jest na skrajnie prawym brzegu. Inni tłumaczą, że to przez "zieloną strzałkę" umożliwiającą warunkowy manewr skrętu w Al. Jerozolimskie. Aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego tłumaczą, że to rozwiązanie zachęca do omijania trasy, a nie jej używania. Co jednak najciekawsze, do tej pory nie było pasów dla rowerów i odrębnych sygnalizatorów, ale rowerzyści mogli korzystać z jezdni. Korzystali zatem ze świateł na warunkach dla samochodów. Czas ewakuacji nie miał wówczas znaczenia. Pozostaje czekać na to czy obserwacje nowego rozwiązania przyniosą jakieś wnioski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto