Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma terminu wyburzenia Dudziarskiej. Osiedle stoi puste od ponad roku. Za jego ochronę płacimy 30 tys. zł miesięcznie

Redakcja
fot. Maksym Boldashev
Minął już ponad rok, odkąd przedstawiciele miasta ogłosili zamiar wyburzenia osiedla Dudziarska. Koszmarna pozostałość po mieszkaniach socjalnych z lat 90. (wybudowanych w celu przeniesienia niepłacących lokatorów z Pragi i Śródmieścia) straszy do dzisiaj. Urzędnicy wciąż nie są w stanie podać konkretnej daty rozbiórki, za to na konto jednej z agencji ochrony co miesiąc wpływa niemała kwota pieniędzy za pilnowanie pustego terenu. Szczegóły w artykule poniżej.

Co z rozbiórką osiedla Dudziarska? Miasto słono płaci za ochronę pustego terenu

Nie ma terminu wyburzenia Dudziarskiej. Osiedle stoi puste o...

Osiedle Dudziarska zostało zbudowane w późnych latach 90. na terenie Pragi-Południe, choć jednocześnie na kompletnym odludziu, co było zaplanowanym zabiegiem. Mieszkania powstały celem przesiedlenia tam zadłużonych lokatorów z mieszkań socjalnych w Śródmieściu i na Pradze. Lokale prezentowały możliwie najniższy standard, bloki nie były doprowadzone do sieci centralnego ogrzewania, nie posiadały instalacji gazowej ani podpiwniczenia. Sens inwestycji polegał na tym, aby każdy nowy lokator chciał się stamtąd jak najszybciej wynieść. Proces ten nazwano celową gettoizacją eksmitowanych lokatorów.

Kompletną historię osiedla opisywaliśmy w artykule Warszawskie getto z lat 90. dogorywa. Dziś jest już opuszczone. Krajobraz rodem z horroru. Wówczas dowiedzieliśmy się, że ostatni lokatorzy mieszkali na Dudziarskiej jeszcze do listopada 2019 roku. Później budynki zostały wyłączone z użytkowania. - Docelowo mają zostać rozebrane. W przyszłości teren ma zostać przeznaczony na funkcje społeczne - mówił przed rokiem Michał Szweycer z ratusza Pragi Południe.

Tak wygląda dawne osiedle społeczne

Osiedle Dudziarska. Warszawskie getto z lat 90. dogorywa. Dz...

Po kilkunastu miesiącach wciąż nie ma konkretów w temacie rozbiórki dawnego getta. Są tylko koszty, jakie każdego miesiąca generuje utrzymywanie opuszczonego terenu. Pomimo, że na osiedlu od dawna nikt nie mieszka, teren pozostaje objęty ochroną. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami za zabezpieczenie przed dewastacją oraz sprzątanie (utylizacja nielegalnego wysypiska odpadów) przelewa co miesiąc na konto agencji ochrony ze Zgierza kwotę ok. 30 tys. zł. - Cena wynika z faktu, iż jest to dość duży i nieogrodzony teren narażony nie tylko na dewastacje i grabieże, ale także na próby nielegalnego wywozu odpadów - przekazuje nam Michał Szweycer. - Koszt wyburzenia budynków szacowany jest na około milion złotych. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do przeznaczenia terenu, a więc i do rozbiórki- dodaje.

Ustaliliśmy, że dzielnica prowadzi rozmowy z różnymi instytucjami zainteresowanymi przejęciem tego terenu na cele publiczne. Ponadto w między czasie osiedle było kilkakrotnie dzierżawione na potrzeby ekip filmowych. - Do czasu zakończenia tych rozmów, tylko tyle szczegółów możemy podać - przekazał Szweycer w odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto