Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedoszła siedziba EuRoPol Gazu zostanie zburzona. Deweloper otrzymał zielone światło. W miejscu betonowego giganta powstanie nowe osiedle

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
To koniec "gazowego pałacu". W miejscu betonowego szkieletora powstanie nowe osiedle
To koniec "gazowego pałacu". W miejscu betonowego szkieletora powstanie nowe osiedle Szymon Starnawski / Archiwum Polska Press
Potężny biurowiec zlokalizowany na warszawskich Bielanach, którego realizacja zakończyła się w 2002 roku na etapie stanu surowego, wkrótce zostanie zburzony. Z konstrukcją nazywaną dziś "gazowym pałacem" czy "gigantycznym szkieletorem" wiązano niegdyś ogromne plany. Obiekt miał być główną siedzibą spółki EuRoPol Gaz. W niedalekiej przyszłości, w jego miejscu pojawi się nowoczesne osiedle.

Stołeczne Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego podjęło decyzję dotyczącą rozbiórki budynku znajdującego się przy ulicy Literackiej 7 na warszawskich Bielanach. Mowa o niedokończonym biurowcu, który niegdyś miał zostać siedzibą firmy EuRoPol Gaz.

Obecnym właścicielem obiektu, którego realizacja zakończyła się na etapie stanu surowego oraz działki, na której się znajduje, jest Dom Development. Firma ma wybudować w miejscu szkieletora nowoczesne osiedle. Deweloper jest obecnie na etapie prac projektowych dotyczących inwestycji, jednocześnie nie zdradza żadnych konkretów.

Dom Development otrzymał wydaną przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego decyzję z 11 stycznia 2023 roku. Inwestor ma zgodę na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym, nadziemnym i infrastrukturą techniczną oraz na rozbiórkę budynku biurowego - przekazał Artur Szklarczyk z wydziału prasowego stołecznego ratusza, w rozmowie z "TVN Warszawa".

To koniec "gazowego pałacu". W miejscu betonowego szkieletora powstanie nowe osiedle

Niedoszła siedziba EuRoPol Gazu zostanie zburzona. Deweloper...

"Gazowy pałac" wkrótce przestanie istnieć. Budynek zostanie zburzony po ponad dwóch dekadach

Niedokończony gigant znajduje się przy ulicy Literackiej, nieopodal trasy AK. To budynek spółki Europol Gaz, która powstała w 1993 roku, by kontrolować przepływ gazu z północnej Rosji do Europy Zachodniej przez gazociąg jamalski. Jej udziałowcami są PGNiG – 48%, Gazprom – 48% i Gas Trading – 4%.

Pierwotnie obiekt miał być spektakularną siedzibą gazowego giganta. Za projekt odpowiadał Tadeusz Spychała, słynny architekt, który w Warszawie stworzył m.in. hotel InterContinental. Inwestycję planowano z rozmachem. Budynek miał składać się z kilku części. W środkowej zapowiadano zimowy ogród oraz charakterystyczną gondolę, w której miał być bar dla VIP-ów.

W najwyższej części nad ziemią obiekt miał posiadać siedem kondygnacji, a pod powierzchnią dwupoziomowy parking na 380 samochodów oraz korty tenisowe. Wewnątrz planowano budowę sporej wielkości sali konferencyjnej z najnowszym, jak na tamte czasy sprzętem. Wszystko miało być przykryte elewacją z zielonego kwarcytu.

To koniec "gazowego pałacu". W miejscu betonowego szkieletora powstanie nowe osiedleSzymon Starnawski / Archiwum Polska Press

Prace przy budowie biurowca u zbiegu ulic Maczka i alei Armii Krajowej rozpoczęły się w 2000 roku i trwały nadzwyczaj szybko. Imponująca konstrukcja wzniosła się kilkanaście metrów nad ziemią, jednak już w 2002 roku podjęto decyzję o przerwaniu budowy. Betonowy szkieletor oddano pod opiekę Ratusza. Władze stolicy planowały przenieść tam warszawskie uczelnie: Akademię Sztuk Pięknych, Akademię Teatralną i Uniwersytet Muzyczny im. Chopina. Koncepcje te nigdy nie doczekały się realizacji, a robotnicy nie pojawili się na tamtejszym terenie przez ponad dwie dekady.

Działka wraz z nieruchomością należącą do polsko-rosyjskiej spółki Europol Gaz, firmy będącej właścicielem części gazociągu jamalskiego, została wystawiona na sprzedaż w październiku 2020 roku. Jej nowym właścicielem kilka miesięcy później została firma Dom Development. Wiosną 2021 roku pojawiły się pierwsze informacje dotyczące planu zagospodarowania terenu. Wówczas okazało się, że firma nie zamierza kończyć budowy biurowca, a przeznaczyć go do rozbiórki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto