Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Warszawiacy znów zaśpiewali (nie)zakazane piosenki

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki to cykliczny koncert odbywający się od 2006 roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2021 roku po raz kolejny uczczono pamięć tych którzy walczyli i zginęli w walkach o stolice.

Przy okazji każdej rocznicy, wybuchu największego zrywu niepodległościowego podczas II wojny światowej, wydarzenie cieszyło się dużą popularnością. W 2019 roku na plac Piłsudskiego przybyło około 100 tysięcy uczestników. W tym roku niestety frekwencja nie mogła być tak duża. Ze względu na obostrzenia sanitarne konieczne było pobranie darmowego biletu, aby wziąć udział w wydarzeniu, a ich liczba limitowana.

Zobaczcie zdjęcia ze śpiewania (nie)zakazanych piosenek

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Warsza...

Po raz drugi odbył się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, a nie jak w poprzednich latach na placu Piłsudskiego czy placu Zamkowym. W tym roku koncert odbył się wraz z orkiestrą i chórem pod kierownictwem Jana Stokłosy, a prowadzenie go przypadło Tomaszowi Wolnemu. Podczas akcji warszawiakom rozdawane są śpiewniki m.in. z piosenkami „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Chłopcy silni jak stal”, które pomagają we wspólnym śpiewaniu. Śpiewniki można było znaleźć również na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oprócz śpiewania powstańczych pieśni, o swoich przeżyciach z tamtych lat opowiadają uczestniczy Powstania, które wybuchło w 1944. Wszystko zaczęło się od odśpiewania "Warszawianki 1831 roku" powstałej we Francji, inspirowanej Powstaniem listopadowym. Napisanej oryginalnie po francusku przez Casimira François Delavigne'a. Tomasz Wolny przywitał wszystkich okrzykiem: Czuwaj wiaro!

Na wydarzeniu pojawili się prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki oraz, co najważniejsze, wciąż żyjący powstańcy. Wyemitowano także fragmenty wypowiedzi powstańców o ślubach i miłości w trakcie zrywu, pokazano zdjęcia z tych wydarzeń. Wszystko uzupełniały pokolorowane ujęcia z filmów dokumentujących Powstanie Warszawskie.

Wspominano także Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął czwartego dnia Powstania oraz jego żonę. Barbara Drapczyńska-Baczyńska została 24 sierpnia 1944 roku trafiona w głowę odłamkiem szkła, prawdopodobnie pod gmachem Teatru Wielkiego. Zmarła 1 września 1944 roku będąc w ciąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto