Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Warszawskie. Sami organizują się i zbierają pieniądze na sprzątanie mogił. "Staramy się działać przez cały rok"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Stowarzyszenie Odra-Niemen
W najbliższą niedzielę, 25 lipca, już po raz szósty działacze społeczni posprzątają mogiły bohaterów Powstania Warszawskiego na Powązkach Wojskowych. Działacze organizacji dbających o pamięć historycznego zrywu w stolicy sami się organizują i starają przywracać pamięć o bohaterach.

Każdy może pomóc, posprzątać, zaopiekować się, przywrócić godność miejscom wiecznego spoczynku naszych Bohaterów. Rezerwujcie sobie czas, przekażcie znajomym i do zobaczenia na Powązkach – piszą organizatorzy. Wśród nich jest fundacja „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich” oraz „Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki”, które skupiają się na kultywowaniu tradycji walk o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej. 25 lipca o godzinie 12:00 zbierają się pod główną bramą cmentarza - ul. Powązkowska 43/45 i planują uporządkować zapomniane groby bohaterów Powstania Warszawskiego.

Zobaczcie zdjęcia z akcji sprzątania mogił poległych w Postaniu Warszawskim

Powstanie Warszawskie. Sami organizują się i zbierają pienią...

Organizatorzy to także facebookowa grupa „SPRZĄTANIE POWĄZEK. Akcja społeczna”, która liczy aż 1200 osób. W tym roku zebrali ponad 8 tysięcy złotych na znicze, wkłady do zniczy, kilometry biało-czerwonej taśmy rypsowej, sprzęt do sprzątania czy materiały do odnawiania inskrypcji.

Jak mówi nam wiceprezes oddziału mazowieckiego Stowarzyszenia Odra-Niemen, Anna Szarejko: pandemia też pokrzyżowała nam nieco plany. Realnie frekwencja na którą liczymy to około stu osób. Te działania przy okazji 1 sierpnia są największe ze względu na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Staramy się jednak działać przez cały rok, może poza zimą, kiedy pogoda nam to nieco utrudnia.

Jak opisują aktywiści w zbiórce, którą możecie znaleźć tutaj: W grobach, którymi się opiekujemy spoczywa wielu Powstańców, którzy od dawna nie mają już swoich rodzin ani bliskich. Nikt inny nie dba o te groby. I często nasze światełko pamięci w postaci znicza oraz biało-czerwona wstążka to jedyne co jest na tym grobie... Groby którymi się opiekujemy znajdują się poza kwaterami batalionowymi - niewiele osób w ogóle wie, że tam również jest pochowanych tak wielu Bohaterów.

Łącznie opiekują się ponad tysiącem mogił, ale jak wskazują, w wielu z nich pochowany jest więcej niż jeden powstaniec. Zatem liczba powstańców nad których grobami sprawują opiekę może przekraczać znacznie 2 tysiące. Poza sezonem, kiedy pogoda nie pozwala na sprzątanie grobów, zajmują się się życiorysami poległych. Tworzą spisy i ewidencje pochowanych, poszukują informacji, zdjęć dokumentów, uzupełniają biogramy.

Informacja od organizatora, gdyby ktoś chciał pomóc w sprzątaniu, ale miał zjawić się później:
Sprzątamy kwatery za charakterystycznym okrągłym placem pośrodku cmentarza (po prawej od niego są brzozowe krzyże - groby Alka, Rudego, Zośki). Większość naszych kwater jest za tym placem po lewej stronie. Jedna jest po prawej - właśnie za brzozowymi krzyżami i przed kolejną kwaterą batalionową - to ta kwatera, w której jest pochowany K.K. Baczyński.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto