Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przełom w sprawie budowy Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego

gonzo19
gonzo19
Miasto ogłosiło przetarg na projekt ścieżki rowerowej wzdłuż warszawskiego odcinka Wisły. O wsparcie inwestycji ratusz poprosi Brukselę.

Szczegóły, jak wyglądać będzie ścieżka rowerowa wzdłuż Wisły poznamy, kiedy wybrana w przetargu firma projektowa zakończy swoją pracę. Jednak z koncepcji miasta wynika, że szlak rowerowy ma mieć 26,5 km długości plus dodatkowo 2 km wzdłuż samego bulwaru.

Częściowo trasa będzie poprowadzona istniejącymi ścieżkami rowerowymi. Rowerzyści będą mieć do dyspozycji miejsca postojowe, znaki informacyjne, a w centralnej części całodobowe oświetlenie.

Plany ratusza z zainteresowaniem śledzą środowiska rowerzystów w Warszawie. Jednak ich entuzjazm studzą wątpliwości. – Przede wszystkim zadajemy sobie pytanie, czy w tej chwili taka turystyczna ścieżka jest rzeczywiście potrzebna, kiedy brakuje tras dla rowerzystów do poruszania się po mieście – mówi Rafał Muszczynko z Warszawskiej Masy Krytycznej.

Wątpliwości są tym większe, że jak mówi Muszczynko, ratusz nie konsultował z nimi pomysłu szlaku rowerowego. – Nie znamy szczegółów propozycji miasta – dodaje. Jednak Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza zapewnia, że konsultacje ze środowiskami rowerowymi się odbywały. I mają dalej się odbywać.

Szlak ma być pierwszą rowerową inwestycją, o wsparcie której ratusz zwrócił się do Unii Europejskiej. – Podobnie zamierzamy zrobić przy okazji budowy dworca rowerowego pod Pałacem Kultury i Nauki, ale w tej sprawie nie składaliśmy jeszcze wniosku o dofinansowanie – wyjaśnia Agnieszka Kłąb.

Zobacz: Wyjeździmy te pieniądze i będzie lepiej

Tymczasem budowa Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego to część większego projektu o wdzięcznej nazwie „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy „Pedałuj i płyń” (bike & sail) – etap I”., na które miasto może dostać 18 mln zł dofinansowania z UE.

Za łącznie 77 mln zł przebudowany zostanie lewobrzeżny bulwar Wisły od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Na odcinku Podzamcza wybudowana zostanie m.in. promenada, a nabrzeże będzie tak przebudowane, żeby mogły do niego cumować statki, łodzie rekreacyjne i barki usługowe.

W ramach projektu na skwerze I Dywizji Pancernej-Podzamcze powstanie Multimedialny Park Fontann. Prace częściowo rozpoczęły się już teraz od przebudowy fontann na Podzamczu. Multimedialny park ma być miejscem, gdzie organizowane będą widowiska artystyczne z wykorzystaniem światła, wody i dźwięku.

Zobacz: Multimedialny Park Fontann nabiera kształtów

Rewitalizacji poddany zostanie także Port Czerniakowski. Miasto już wybrało projekt, według którego przebudowany zostanie teren portu. Pojawią się tam m.in. ściany akustyczne, które odgrodzą port od hałasu samochodowego na pobliskim Wale Miedzeszyńskim.

Zobacz: Port Czerniakowski: tak ma wyglądać za kilka lat
Inwestycje w ramach projektu „Pedałuj i płyń” mają być gotowe do czerwca 2012 r.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto