MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły konsultacje w sprawie uchwały krajobrazowej dla Warszawy. Wiceprezydent stolicy: wierzę, że to ostatni rozdział

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Trwają konsultacje w sprawie uchwały krajobrazowej dla Warszawy. To już trzecia próba
Trwają konsultacje w sprawie uchwały krajobrazowej dla Warszawy. To już trzecia próba Szymon Starnawski
Władze stolicy przedstawiły projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy, która pomoże uporządkować przestrzeń miasta. Głos w sprawie m.in. reklam, szyldów, małej architektury czy ogrodzeń mogą zabrać także mieszkanki i mieszkańcy miasta podczas konsultacji społecznych. Te właśnie ruszyły i potrwają do końca marca.

Pierwszy raz projekt uchwały zaprezentowany został w 2017 roku. W 2018 roku został zaktualizowany i wyłożony do publicznego wglądu. Po rozpatrzeniu uwag projekt trafił do Rady Warszawy. 16 stycznia 2020 roku radni niemal jednogłośnie przyjęli dokument. Uchwałę uchylił wojewoda mazowiecki. Jego zdaniem, uchwała krajobrazowa została podjęta z naruszeniem prawa - wśród zarzutów pojawiało się m.in. pominięcie uzgodnienia treści uchwały z konserwatorem zabytków oraz konsultacji społecznych.

O dalszych losach uchwały rozstrzygnęły sądy administracyjne kolejnych instancji. Proces ten trwał dwa lata. Po orzeczeniu sądów miasto zostało zobowiązane do ponownego uzgodnienia i wyłożenia dokumentu.

Trzecia próba. Jakie zmiany w uchwale?

Prezentujemy projekt uchwały krajobrazowej po raz trzeci. Wierzę, że to ostatni już rozdział w długiej historii starań o wejście tego dokumentu w życie" - powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Po rozpatrzeniu uwag mieszkańców, uchwała musi zostać ostatecznie zaakceptowana przez radnych.

W prezentowanym dokumencie staraliśmy się zachować zasadnicze założenia z poprzednich odsłon projektu uchwały krajobrazowej - podkreślił zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Wojciech Wagner.

Projekt uchwały krajobrazowej przewiduje m.in.:

  • Ograniczenie liczby i dopuszczalnych formatów nośników reklamowych, odpowiednio do charakteru urbanistycznego poszczególnych ciągów ulicznych.
  • Uporządkowanie lokalizacji i skali szyldów, szczególnie na elewacjach budynków, w obrębie tzw. pola szyldowego.
  • Wprowadzenie obowiązku dostosowania istniejących nośników reklamowych i szyldów do nowych przepisów. Wykluczenie budowy ogrodzeń z najbardziej rażących wizualnie materiałów, ograniczenie wysokości ogrodzeń oraz ustanowienie minimalnych zakresów tzw. przezierności.
  • Wykluczenie grodzenia osiedli modernistycznych i określenie maksymalnej rozpiętość terenów grodzonych na nowych osiedlach mieszkaniowych.
  • Ujednolicenie obiektów małej architektury na terenach publicznych w zakresie kolorystyki i wykorzystywanych materiałów.

W porównaniu do tekstu uchwalonego w 2020 r. projekt wprowadza szereg zmian. Część z nich wynika z rozstrzygnięć, które zapadły w wyroku NSA w grudniu 2021 r. Dlatego wykreślone zostały z zapisów projektu uchwały określenia liczby nośników reklamowych na nieruchomości, a także regulacje dotyczące tablic urzędowych oraz elementów wygradzających jezdnie.

Poszerzyliśmy również dolne granice małego formatu nośników reklamowych, dopuściliśmy ich stosowanie na niektórych urządzeniach technicznych i obiektach małej architektury oraz zrewidowaliśmy dopuszczalne formaty nośników dla poszczególnych ciągów ulicznych. Dokonaliśmy też aktualizacji technicznej i merytorycznej dokumentu - dodał Wojciech Wagner.

Projekt uchwały oraz przewodnik po jego najważniejszych zapisach dostępny jest na tej stronie. Uwagi do dokumentu może zgłaszać każdy - zarówno za pomocą specjalnego formularza, jak i w formie maila na adres: [email protected].

Uwagi można przesyłać do 31 marca 2023 r.

Ruszyły konsultacje społeczne

Można również wziąć udział w konsultacjach podczas spotkania online, które odbędzie się we wtorek 7 marca o godz. 17:30,

  • na YouTube - można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie,
  • na platformie ZOOM – można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Żeby wziąć udział w dyskusji należy napisać na adres [email protected]. Link do spotkania oraz instrukcja zostanie wysłana mailem zwrotnym.

Można również spotkać się osobiście w czasie dyżuru w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Spotkanie odbędzie się w czwartek 9 marca lub w poniedziałek 13 marca, w godzinach 16:00-19:00.

Pełnione są również dyżury telefoniczne pod numerem: 22 325 81 08, w środy: 1, 8 i 15 marca, w godz. 13:00-16:00.

Z projektem uchwały można się także zapoznać w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego (Al. Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydział Obsługi Mieszkańców), od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Konsultacje społeczne trwają od 24 lutego do 31 marca 2023 r.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto