Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjaliści będą zarządzać Wisłą z Bydgoszczy

Redakcja
Przedstawiciel Ministerstwa Środowiska pozytywnie zaopiniował propozycję umiejscowienia siedziby Zarządu Dorzecza Wisły w budynku przy ul. Baczyńskiego 5. Dzięki ważnej instytucji przybędzie około 200 miejsc pracy dla specjalistów z branży hydrologicznej.

Budynek po byłym  gimnazjum przy ul. Baczyńskiego był wizytowany przez przedstawiciela Ministerstwa Środowiska. Pozytywnie ocenił on możliwość umiejscowienia w nim siedziby Zarządu Dorzecza Wisły. Również Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy reprezentujący Skarb Państwa pozytywnie zaopiniował możliwość przejęcia tej nieruchomości.

- Atutem tego budynku jest to, że powstała kompletna dokumentacja projektowa uwzględniająco tworzenie pomieszczeń biurowych i termomodernizację budynku. Nowy zarządca będzie dysponował też pełnoprawnym pozwoleniem na rozpoczęcie prac budowlanych. Zarząd Dorzecza Wisły to nie tylko wartościowe miejsca pracy, ale i prestiż dla miasta. Ostateczną decyzję o przekazaniu tego obiektu na potrzeby Zarządu Dorzecza Wisły podejmie Rada Miasta  – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Do ubiegłego roku przy Baczyńskiego zakładano, powstanie siedziby straży miejskiej oraz studia monitoringu. Jednak priorytet zyskało ulokowanie w Bydgoszczy ważnej centralnej instytucji. Obecnie analizowane są możliwości znalezienia alternatywnej lokalizacji studia miejskiego monitoringu i siedziby strażników miejskich. Obie instytucje funkcjonują bez żadnych przeszkód. Jednak w związku z planowaną rozbudową miejskiego monitoringu  w najbliższych latach konieczne będzie znalezienie dodatkowych pomieszczeń.

Zarząd Dorzecza Wisły będzie jedną z najważniejszych w kraju instytucji zajmująca się gospodarką wodną. Głównym celem reformy gospodarki wodnej, która zakłada powołanie tej instytucji  jest oddzielenie gospodarowania wodami od zarządzania i inwestowania w majątek wodny oraz stworzenie ram prawnych określających jednoznacznie instytucje zobowiązane do zarządzania wodą sprowadzające się określenia - jedna rzeka, jeden gospodarz to podstawa reformy gospodarki wodnej. Zgodnie z planem reforma gospodarki wodnej ma wejść w życie na początku 2016 roku.

- Szczególnie cieszy fakt, że ta instytucja znajdzie się w Bydgoszczy, chociaż zabiegały o nią inne miasta. Warto podkreślić, że ta decyzja wzmacnia też Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, na którym funkcjonuje już kierunek rewitalizacja dróg wodnych – dodaje  prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Warto wiedzieć Najważniejszym efektem reformy wodnej, prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska, jest uporządkowanie władztwa wodnego i oddzielenie administracji wodnej  od zarządzania majątkiem wodnym (inwestycji i utrzymania infrastruktury Skarbu Państwa). Zmiany mają się także przyczynić do usprawnienia finansowania inwestycji wodnych. Ułatwią pozyskiwanie środków unijnych , poprawią jakość zarządzania, pozwolą w pełni  wdrożyć przepisy prawa UE. Zmniejszy się liczby organów i urzędów z 15 (8 urzędów żeglugi śródlądowej i 7 regionalnych zarządów gospodarki wodnej) do 6 urzędów gospodarki wodnej (administracji rządowej) i 2 państwowych osób prawnych: Zarządu Dorzecza Wisły i Zarządu Dorzecza Odry  (odpowiedzialność za utrzymanie i inwestycje).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto