T-Mobile Ekstraklasa. 67. Derby stolicy. Polonia-Legia 2:1 (RELACJA, ZDJĘCIA)

Łukasz Trybulski
Obie drużyny podchodziły do tego spotkania wyjątkowo poważnie. Oprócz prestiżu stawką meczu były cenne ligowe punkty, które stracili ostatnio zarówno podopieczni Jacka Zielińskiego - z Jagiellonią 2:3, jak i Macieja Skorży - 1:2 z Podbeskidziem. Pomimo, że faworytem niedzielnego starcia byli legioniści, to drużyna "Czarnych Koszul" wygrała 2:1 po bramkach Jodłowca i Caniego, a dla Legii bramkę zdobył Radovic.

Po zaciętym i interesującym spotkaniu piłkarze Macieja Skorży po razy kolejny ulegli Polonii na Konwiktorskiej. Od pięciu lat legionistom nie udaje się wywieźć zwycięstwa z boiska polonistów. Po tym prestiżowym meczu, powróciły dobre nastroje do drużyny Jacka Zielińskiego, natomiast w nieciekawej sytuacji znalazł się Maciej Skorża, dla którego była to trzecia porażka z rzędu.

Rok 2011 w Warszawie - na remis. Po marcowej wygranej Legii w derbach na Łazienkowskiej 1:0, sześć miesięcy później na stadionie Polonii triumfowali gospodarze 2:1. Legioniści objęli prowadzenie za sprawą Serba Miroslava Radovicia. W drugiej części wyrównał kadrowicz Franciszka Smudy Tomasz Jodłowiec, a o wygranej Polonii przesądził rezerwowy Albańczyk Edgar Cani. To jego pierwszy gol w tym klubie.

To było 53. spotkanie tych zespołów. Bilans jest korzystny dla Legii, która wygrała 23. razy, było 15 remisów i tyle samo sukcesów zanotowały "Czarne Koszule". W pierwszej połowie legioniści bardzo groźnie atakowali prawą stroną. Już w 9. ustawiony nietypowo na prawej pomocy Artur Jędrzejczyk dograł do Radovicia, który główkował w słupek. Później w roli uderzającego wystąpił Jędrzejczyk, nominalny obrońca. Po dwóch kwadransach miał na koncie aż trzy dobre sytuacje, ale żadna nie zakończyła się golem.

Bramka padła w 24. minucie. Sprytnie podawał Ljuboja, a Radovic z ostrego kąta pokonał Sebastiana Przyrowskiego. Wcześniej goście częściej wybierali akcje po stronie, po której w barwach Polonii biegał Serb Dorde Cotra. To jego pierwszy występ w tym sezonie i widać było brak zrozumienia z partnerami z bloku defensywnego. Ale również monolitu nie tworzyła obrona Legii. O ile poprawnie grał jedyny piłkarz w niedzielnych derbach występujący w obydwu stołecznych klubach - Michał Żewłakow (w Polonii grał w latach 90., a później "ruszył" w Europę - do Belgii, Grecji i Turcji), o tyle sporo strat zanotował drugi ze stoperów Chorwat Ivica Vrdoljak.

Prowadzona tym razem przez Marka Zuba (Jacek Zieliński został zawieszony przez PZPN) Polonia zerwała się do ataków od 35. minuty - wcześniej godna odnotowania była tylko główka Jodłowca po rożnym. Z rzutu wolnego dośrodkowywał Robert Jeż, zaś główkę Łukasza Trałki wybił na róg Dusan Kuciak. Chwilę później interweniował po bezpośrednim strzale Jeża z wolnego. Najlepszą okazję miał Pavel Sultes, jednak z kilku metrów nie potrafił skierować piłki do siatki obok leżącego już Kuciaka.

Po zmianie stron zdecydowania aktywniejsza i bardziej żądna kompletu punktów była Polonia, a na efekty jej lepszej postawy trzeba było czekać zaledwie 15 minut. Wyrównującą bramkę, po wyraźnym błędzie defensywy rywali, strzelił obrońca Jodłowiec. Dobrą zmianę w Polonii dał Paweł Wszołek, który kilkadziesiąt sekund później był bliski poprawy rezultatu na 2:1. W 75. minucie na prowadzenie "Czarne Koszule" wyprowadził Cani, który zastąpił kontuzjowanego Łukasza Teodorczyka.

Legioniści przebudzili się w 69. minucie, gdy po rzucie rożnym bliski powodzenia po strzale głową był Jakub Wawrzyniak. Przyrowski z trudem sparował piłkę tuż przy słupku. Później po strzale Michała Żyry próbował dobijać Ljuboja, ale zablokował go Maciej Sadlok. W doliczonym czasie gry uderzał znów serbski napastnik, lecz bramkarz przeciwników nie dał się zaskoczyć.

Po meczu powiedzieli:

Maciej Skorża (trener Legii Warszawa): "Bardzo zależało nam na wygranej, ale zadowolony mogę być tylko z pierwszej połowy. W drugiej zabrakło nam koncentracji i determinacji. Do 45 minuty gra wyglądała dobrze, mogliśmy strzelić jeszcze jedną bramkę i wtedy mecz zakończylibyśmy przynajmniej remisem.

- Spodziewałem się, że Polonia będzie chciała nas zdominować pod względem fizycznym, dlatego ustalając skład szukałem zawodników, którzy przyjęliby walkę i ją znieśli. Ubytek sił w związku z meczem pucharowym miał wpływ, ale jeśli chcemy rywalizować o mistrzostwo, to trzeba wyzwolić wszelkie rezerwy, tym bardziej, że to było spotkanie derbowe. Być może powinienem wcześniej zrobić zmiany...".

Marek Zub (asystent trenera Polonii Warszawa, w zastępstwie zawieszonego Jacka Zielińskiego): "To był mecz dwóch bardzo wyrównanych drużyn, choć prezentujących nieco inne style. Zależało nam, aby zawodnicy podjęli heroiczną walkę, czasem walkę wręcz. Podstawowym elementem, które zadecydowało o naszej wygranej, był fakt iż Legia odczuwała wysiłek włożony w mecz Ligi Europejskiej. W końcówce zachowaliśmy więcej energii i agresji. W ogóle od początku założyliśmy, że zagramy agresywnie, bo liczyliśmy, że rywal odczuje trudy pucharów. Do przerwy Legia panowała na boisku, potem przesądził na naszą korzyść aspekt fizyczny.

RELACJĘ Z MECZU PRZECZYTASZ NA DRUGIEJ STRONIE

90' +1**KONIEC MECZU! Polonia-Legia 2:1!**

90' +1 Po zamieszaniu przed polem karnym Przyrowskiego, szansę do strzelenia miał Ljuboja, ale był dobrze pilnowany

90' +1 Legia Warszawa bliska trzeciej porażki z rzędu, po klęsce z Podbeskidziem i PSV

90' +1 Górski fauluje w pobliżu pola karnego Kuciaka i dostaje żółtą kartkę

89' Sędzia doliczył 4 minuty gry

88' Gospodarze pomimo prowadzenia nie odpuszczają i nadal atakują

87' Legia naciska w ostatnich minutach. Kolejny rożny

86' Na murawie leży Dorde Contra

85' Dopiero teraz na boisku wchodzi Górski. Zmienił Maciej Rybusa

85' Na boisku kuleje Łukasz Trałka. Niestety nie może być zmieniony, ponieważ Polonia wykorzystała wszystkie możliwe zmiany w meczu

84' Żółta kartka dla Vrodljaka

83' Szybka kontra piłkarzy Polonii, ale świetnie wyszedł z bramki Kuciak i przerwał akcję

82' Ponownie Maciej Rybus z rożnego, ale bez wykończenia

81' Na boisku pojawi się Maciej Górski

81' Maciej Skorża szykuje kolejnego zawodnika do zmiany

80' Legioniści zaczynają aktywniej atakować

78' Polonia w tym sezonie grała cztery razy na Konwiktorskiej i trzy razy wywalczyła zwycięstwo

77' Sadlok ratuje Polonię od utraty gola! Ljuboja był bliski strzelenia wyrównującej bramki

76' Po faulu na Januszu Golu, żółtką kartkę dostaje Trałka

75' Po zamieszaniu w polu karnym swoją szansę wykorzystuje Albańczyk i główką pokonuje Kuciaka!

75' ** GOOOOOL! Edgar Cani! Polonia Warszawa wychodzi na prowadzenie! **

73' W polu karnym swoich sił próbował w efektowny sposób Piątek

72' Szanowanie piłki przez piłkarzy "Czarnych Koszul" w środku pola

71' Zmiana w drużynie gospodarzy. Schodzi Sultes, wchodzi Sikorski

70' Akcja za akcją. Piłka przenosi się błyskawicznie spod bramki Przyrowskiego do bramki Kuciaka

69' Legia w tym sezonie w meczach T-Mobile Ekstraklasy nie skończyła meczu z czystym kontem

68' Rożny dla Legii i świetna główka Wawrzyniaka, ale Przyrowski wybronił ten strzał

67' Po faulu na Ljuboji Sadlok dostaje żółtą kartkę

66' W drugiej połowie praktycznie niewidoczny Danijel Ljuboja

65' Legioniści widocznie w defensywnie

65' Doskonałe podanie Łukasz Piątka, ale niestety nikt do niego nie wyszedł

64' Posiadanie piłki po równo 50 proc. dla obu drużyn

63' Jakub Rzeźniczak schodzi z boiska. Na jego miejsce wchodzi Michał Żyro

63' Poloniści na fali! Bliski strzelenia bramki był Paweł Wszołek!

62' Rzut rożny dla Polonii. Widać, że piłkarze Jacka Zielińskiego idą za ciosem

60' W polu karnym poślizgnął się Żewłakow, zostawiając Jodłowca sam na sam z Kuciakiem. Tym razem goalkeeper Legii był bez szans

60' ** GOOOOOL! Jodłowiec! Mamy remis w meczu Polonia-Legia 1:1! **

60' Kolejny rzut rożny dla gospodarzy

58' Faul Radovica w środku polu

57' Strzały w meczu: Legia 10, Polonia 7.

56' Dobra oskrzydlająca akcja piłkarzy Polonii, ale w obronie dobrze dziś gra Żewłakow

55' Za kontuzjowanego Teodorczyka wchodzi Albańczyk Edgar Cani

54' "Czarne Koszule" grają przez chwilę w osłabieniu, Teodorczyk nadal leży za linią boczną boiska

53' Na boisku leży Teodorczyk po starciu z chorwackim obrońcą Legii

52' Poloniści wychodzili na kontrę, którą świetnie przerwał Vrdoljak

51' Rożny dla gości

50' Robert Jeż wypracował sobie świetną okazję do strzału, ale trafia obok bramki

49' Faulowany Rybus i rzut wolny dla Legii. Główkował Jędrzejczyk, ale nie mógł tym strzałem zaskoczyć Przyrowskiego

48' Dynamiczna, ciekawa gra obu drużynach w pierwszych minutach po przerwie

47' Dobra wrzuta Jeża, ale w polu karnym przeszkodzili sobie Jodłowiec i Wszołek

47' Rzut rożny dla Polonii

46' Od razu ciekawa akcja Legii, Radovic przedzierał się przez pole karne rywala, ale źle podał

45' Po przerwie pierwsza zmiana w drużynie Jacka Zielińskiego. Za Grzegorza Bonina wszedł Paweł Wszołek.

45' Zaczynamy drugą połowę spotkania Polonia-Legia!

45' Obie drużyny powoli wychodzą na drugą część spotkania

PRZERWA W pierwszej części spotkania nie brakowało dynamicznych okazji, podbramkowych sytuacji z jednej, jak i z drugiej strony. Świetna gra bramkarza Legii - Dusana Kuciaka, w dużej mierze spowodowała, że legioniści wygrywają po 45. minutach 1:0. Po obu drużynach widać, że nie jest to zwykłe ligowe spotkanie i podchodzą do tego starcia wyjątkowo skupieni i skoncentrowani.

45 +1 **Koniec pierwszej części spotkania w 67. derbach stolicy. Polonia na własnym boisku przegrywa z Legią 0:1, po strzale Radovica**

45 +1 Strzał Rybusa i corner dla Legii

45' Sędzia doliczył jedną minutę gry

44' Kolejna zabójcza kontra Polonii, którą zakończył Wawrzyniak świetnym wślizgiem

43' Kontra Legii, ale bez skutecznego wykończenia

41' Przewaga "Czarnych Koszul" jest znaczna, ale to Legia nadal prowadzi 1:0

40' Świetny strzał Roberta Jeża, ale Kuciak jest póki co nie do pokonania

40' Nieprzepisowe zagranie Vrdoljaka i rzut wolny w okolicy 20 metra od bramki

39' Kuciak już dwa razy uratował legionistów przed stratą bramki w bardzo niebezpiecznych sytuacjach

37' Cóż to była za okazja dla gospodarzy! Świetnie Teodoerczyk do Sultesa, a ten nie strzela sam na sam z bramkarzem z Legii!

36' Janusz Gol zarobił żółty kartonik. W kartkach legioniści wygrywają 2:0 z Polonią

35' Rzut wolny po faulu Borysiuka. Świetne dośrodkowanie i strzał Jeża. Ale obrona Kuciaka fenomenalna

34' Rzeźniczak traci piłkę i od razu kontra Polonii

33' Piłkarze Polonii ze świetną akcją, ale dośrodkowanie Teodorczyka pozostawia wiele do życzenia

32' Posiadanie piłki - 56 proc. Legia, 44 proc. Polonia

30' Od razu szybka kontra Polonii, ale Sultes przewraca się w polu karnym

29' Radovic płasko dośrodkowuje w pole karne, a do piłki dochodził Jędrzejczyk, ale podanie przecinają obrońcy

28' Dłuższy moment przewagi w grze gospodarzy, ale podopieczni Jacka Zielińskiego nie potrafią sobie stworzyć okazji podbramkowej

27' Pavel Sultes wraca na boisko

26' Legia gra w przewadze i próbuje wykorzystać ten fakt

25' Rzut rożny dla polonistów

25' Emocje biorą górę, Rzeźniczak brzydko fauluje i otrzymuje żółtą kartkę

24' Przerwa w grze, małe przepychanki pomiędzy piłkarzami

23' To była trzecia podbramkowa sytuacja legionistów

23' **GOOOOOL! Radovic wyprowadza Legię na prowadzenie! Polonia-Legia 0:1! **

22' Świetna wrzutka Rzeźniczaka, ale głową źle uderzał Jędrzejczyk

21' Legia nie wygrała na Konwiktorskiej nie wygrała z Polonią od pięciu lat

20' Na murawie leży Łukasz Trałka, po zderzeniu z Januszem Golem

18' Legioniści próbowali szczęścia poprzez dłuegie podanie, ale Vrdoljak zepsuł podanie do Rybusa

17' Sadlok próbował zatrzymać Ljuboję, ale doświadczony serbski napastnik nie dał się powstrzymać i został sfaulowany

16' Gospodarze wychodzili z dobrą kontrą, ale Robert Jeż źle podawał do Bonina

15' Posiadanie piłki - Polonia 52 proc., Legia 48 proc.

13' Jeż główkował po dośrodkowaniu z rożnego, ale Kuciak wyłapuje piłkę bez problemu

11' Znowu groźna Legia! Jędrzejczyk był bliski strzelenia bramki!

9' Widać, że ostatnia groźna akcja, ożywiła piłkarzy Maciej Skorży

8' Chwalimy polonistów, a tymczasem goście mieli świetną okazję do strzelenia bramki. Jędrzejczyk do Radovica, a ten trafia w słupek

7' Gospodarze grają bardziej dynamicznej od legionistów

4' Na razie sporo chaotycznej gry z jednej jak i z drugiej strony

2' Na Konwiktorskiej brakuje dziś kibiców Legii

1' Pierwszy gwizdek!

SKŁADY:

Polonia Warszawa: 81. Sebastian Przyrowski - 5. Dorde Contra, 6. Tomasz Jodłowiec, 8. Robert Jeż, 15. Grzegorz Bonin, 17. Łukasz Teodorczyk, 18. Łukasz Trałka, 21. Maciej Sadlok, 26. Aleksandar Todorovski, 28. Łukasz Piątek, 29. Pavel Sultes

Ławka rezerwowych: 1. Michał Gliwa, 2. Radek Mynar, 7. Paweł Wszołek, 9. Edgar Cani, 10. Daniel Sikorski, 13. Adam Kokoszka, 24. Jakub Tosik

Legia Warszawa: 12. Dusan Kuciak - 25. Jakub Rzeźniczak, 6. Michał Żewłakow, 21. Ivica Vrdoljak, 14. Jakub Wawrzyniak - 16. Ariel Borysiuk, 5. Janusz Gol, 2. Artur Jędrzejczyk, 31. Maciej Rybus, 32. Miroslav Radović - 28. Danijel Ljuboja

Ławka rezerwowych: 84. Wojciech Skaba, 15. Inaki Astiz, 17. Marcin Komorowski, 11. Tomasz Kiełbowicz, 27. Rafał Wolski, 33. Michał Żyro, 26. Maciej Górski

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!